Mutta ei kuitenkaan tajuta olevan palveluammatissa.
Täälläkin monta kertaa todettu ettei poliisi ole palveluammatti vaan täysi suojatyöpaikka jonne pääsee täysin palveluammattiin sopimattomia ykslöitä.
Kun kyse ei ole kuitenkaan pienestä ryhmästä vaan suurin osa on kyseiseen palveluammattiin soveltumattomia ressukoita.
Miksi sitä vielä kutsutaan palvepisteeksi ja osuvampi nimi olisi esim toimintapiste kuten monella suojatyöpaikkaisella .
Ei änkytystä kiitos vain pelkkää mielipidettä.
Täälläkin monta kertaa todettu ettei poliisi ole palveluammatti vaan täysi suojatyöpaikka jonne pääsee täysin palveluammattiin sopimattomia ykslöitä.
Kun kyse ei ole kuitenkaan pienestä ryhmästä vaan suurin osa on kyseiseen palveluammattiin soveltumattomia ressukoita.
Miksi sitä vielä kutsutaan palvepisteeksi ja osuvampi nimi olisi esim toimintapiste kuten monella suojatyöpaikkaisella .
Ei änkytystä kiitos vain pelkkää mielipidettä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
että sinä ja kaltaisesti olette tulleet palvelupisteelle, vaikka teitä ei kuuluisi pitää asiakkaina vaan kohteina.
Asiakaspalvelua saavat ne asiallisesti käyttäytyvät henkilöt, joilla on asiallista asiaa.
Uikuttavat mussuttajat ja suunsoittajat saavat sitten toisenlaista palvelua.
Niillä muutamilla kerroilla, milloin on tullut poliisin kanssa asioitua, niin palvelu on ollut kaikinpuolin asiallista.
Pari kertaa on tullut oltua kuulusteltavana todistajan ominaisuudessa, eikä niistäkään moitittavaa ole kerrottavana.
Ammattitaitoa tietysti on näin maalikon näkökulmasta vaikea arvioida, vaikka tätä palstaa lukiessa voisi toisin luulla.
palveluista ja päätöksistä valittavat vain ne, jotka eivät ole saaneet tahtoaan läpi ja ovat kokeneet tulleensa kohdelleeksi väärin, vaikka suurimmassa osassa, poliisilla ei asian kanssa ole loppujenlopuksi ollut mitään tekemistä.
Kun sitten valittaminen ei sujukaan suunnitelman mukaan, eikä asiassa olekaan aihetta, onhan se hyvä, että on jonkin paikka mihin sen voi purkaa. Toisin sanoen tätäkin foorumia voidaan pitää poliisin yhtenä palveluna, jos et valita ja soita suutasi täällä, nehän olis poliisilaitoksilla soittamassa ja rääpimässä suutansa. Toisaalta täällä uskalletaan, mutta ei muualla!
poliisien pahoinpitelemäksi törkeällä tavalla ja hyvävelijärjestelmä on suojellut niitä kusipäähomoja.
muuta kuin ollaan.
Peltivuokko tekee kuulemma liikenteenvalvontaa vaikka kyseessä on sakotusautomaatti.
Nuoremmissa poliiseissa löytyykin fiksumpia työntekijöitä.
Miten niin? Kyllä se peltivuokko tekee tärkeää liikennevalvontaa. Kun liikennesika kärähtää ylinopeudesta vuodessa kolmesti tai kahdessa vuodessa neljästi, niin KORTTI LÄHTEE!!
sekö sitä kohteliaisuutta että on a. sika b. palvelua: että kortti lähtee.
entäs nuo kortittomat, mitähän poliisi heidän ajokorteilla tekee, pojat sen kun ajelee.
Älä nyt naurata, että kortittomat sen kuin ajelevat.
Poliiseilla on hämmästyttävä kasvo- ja nimimuisti. Kyllä he omat asiakkaansa oppivat nopeasti tuntemaan.
Kaikissa palveluammateissa ja erityisesti poliisin ammatissa.
Yksinkertainen jo kotona pienenä lapsena opittu käytöstapa on sanoa kiitos ja anteeksi kun sitä vaatii, mutta se tuntuu olevan poliisille äärimmäisen vaikeaa toteuttaa käytännössä.
Saat lähinnä outoja murahduksia ja ynähdyksiä osaksesi vaikka poliisi onkin olut väärässä.
Luuletko inisijä, että poliisi pyytää sinulta anteeksi virkatoimiaan. Sitä päivää saat odottaa. Taitaa olla poliisin ammatti niitä harvoja ammatteja, joissa "asiakas ei ole aina oikeassa" niinkuin päinvastoin yleensä opetetaan.
Sitten vielä ininääsi: poliisi ei "olut väärässä" vaan "ollut väärässä", jos haluaa asian niin ilmaista. Hah hah haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
toisen kirjoitusvirheille, jos ottaa huomioon viestisi ensimmäisen sanan kirjoitustyylin...
Poliisi ei aina ole oikeassa!
ainakin omasta mielestään. Siinähän se asennevamma juuri ilmenee.
Miksi ei kannattaisi naureskella toisten tai omille kirjoitusvirheille? Mikä kannattavuuskysymys se yleensäkään on. Kun pystyy nauramaan omille ja toisten virheille, niin eikös asiat ole balanssissa!
Itse muuten kirjoitat lyhyen viestisi, paitsi virheettömästi, myös äidinkielellisesti hyvin. Tosin "jos" -sanan voisi korvata "kun" -sanalla. Ei tosin välttämätöntä. heh heh
Maailman ensimmäinen ihminen joka ei tee virheitä!
kielioppipoliisi, koska se on mielestäni neitimäistä, ja tiedän tekeväni virheitä itsekin, mutta onhan se koomista, että toinen naureskelee toisen virheille ja tekee samalla itse ihan samanlaisen virheen. Kai yrität väittää, että teit sen tahallasi.
Ei paljon kiinnostas muuten, mutta kun itse moitit toisen kirjoitusta ja teet enemmän virheitä, niin miksi sitä kutsutaan? Oisko paskapää hyvä?
Nimitys tuli varmaan mieleesi, kun katsoit peiliin.
Olet säälittävä.
Niiden avulla juuri tuollaiset kylähullut mankujat saadaan pidettyä paikallistason narisijoina.
Jostain on tyhmällä kansalla jäänyt käsitys, että palvelu on sama kuin pokkurointi. Katsoppas kun poliisin ei tule missään nimessä alentua samalle tasolle kaltaistesi valittajien kanssa, vaan kuten sanotaan, sitä saa mitä tilaa. Ja poliisi ei ole palveluammatti puhtaimmillaan.
PUHTAIMMILLAAN, no, eihän toki näin olekaan.
Puhtaudesta emme voi milloinkaan puhua silloin, kun poliisit syyllistyvät mitä räikeimpiin rikoksiin.
Pätee vanha sanonta siitä että "seura tekee kaltaisekseen"!
Kun paljon on rikollisten parissa niin joitakin tapoja tarttuu mukaan.
eivät ole apinoita.
Täysin väärä ammatinvalinta, mikäli pitää apinoida asiakkaitaan.