kovin mietteliäitä! Yks tyyppi sanoi et mietin välillä vähän liikaa asioita. ööh tiedä sitten.
oletteko muut kauriit
12
2401
Vastaukset
- päätellen
jos jotain mietit, mietit väärällä päällä.
- capricornicus
viikon paras
- geisha kuula
mahtokohan tarkoittaa tota just:D Noo enpä ihmettelis...
- Mr. Tammikuu
Multa aina joskus kysytään että "onks kaikki hyvin?"
Ilmeisesti mä aina välillä vaikutan jotenkin poissaolevalta, mietteliäältä ja ehkä jopa surumieliseltä...en oo ihan varma että miksi joskus jotkut olettavat että mulla ei olis kaikki hyvin.
Mulla on nimittäin yleensä kaikki ihan kondiksessa, mutta sitä vaan joskus unohtuu tuijottelemaan kaukaisuuteen. Välillä unohdun omiin ajatuksiini. Se ei oo semmosta stressaamista vaan pelkästään sellasta yleistä pohdiskelua. Kyllä mä tykkään pohdiskella. Ei aina jaksa olla äänessä.- kauristyttönen
.. menee joskus unetki förbe :)!
- kaurisnainen
Mulla ihan sama systeemi. Monesti mua luullaan alakuloiseksi tai huonotuuliseksi, mutta pohdiskelen, mietin ja ajattelen, kaikkea, maailmanmenoa, suhteita ja omaa elämää. Se on niin luonnollista. Elää vähän niiku omassa maailmassa. Se helpottaa elämää, koska voi ennakoida monia asioita, kun pohtii pitkälle, ja näin myös välttää epämiellyttävät asiat ja tilanteet.
Oon löytäny vastikään itessäni eräänlaisen erakon, sulkeutuvan, omissa oloissa viihtyvän, vaikka oon ollu aina iha supersosiaalinen ja saattanut hyvin moniakin ihmisiä yhteen. Tuun toimeen kaikkien kanssa ja sosiaalista lahjakkuutta kyllä löytyy. Siksi luullaankin ikäistäni vanhemmaksi, olen yksinkertaisesti vakavampi pohdiskelija kuin kanssaikäiseni naiset.
- hupsukauris
kuin Nalle-Puh, se miettii kaikkein mietittävämmällä tavalla *miettii, miettii, miettii...jne* Sen takia niillä on niin salaperäinen ilme naamalla kaiken aikaa, kun ei oikeastaan tiedä, että mitä ne miettii? Voi olla, ettei ne mieti mitään.
Jousimiestuttava (ei siis kauris huom:D) oli pään magneettitutkimuksessa ja lääkäri totesi, ettei sieltä löytynyt 'mitään'. Näin jousimiehellä, toista se on kauriilla:D- kaurisMieheltä
löytyi pään kuvauksessa yksi ruostunut rautanaula ja kaksi löystynyttä ruuvia. Niin, toisin kuin mun kaimalla, jolta löytyi homehtuneet sahajauhot.
Tuota, parempi etten kerro ollenkaan, mitä multa löytyi:D
Mutta asiaan. On semmosiakin, jotka näyttää siltä, että ne aina miettii. Todellisuudessa niillä voi olla esim. aina selkä kipee ja ne miettii sitä, miten ne saa itsensä näyttämään terveeltä, ja miten ne saa itsensä pidettyä kasassa, ettei 'mene hermot' kun särkee niin vimmatusti. Että tämmöstäkin voi olla. En tunne kyllä ketään, mutta piskahti mieleen. - ...ja terveeksi?
kaurisMieheltä kirjoitti:
löytyi pään kuvauksessa yksi ruostunut rautanaula ja kaksi löystynyttä ruuvia. Niin, toisin kuin mun kaimalla, jolta löytyi homehtuneet sahajauhot.
Tuota, parempi etten kerro ollenkaan, mitä multa löytyi:D
Mutta asiaan. On semmosiakin, jotka näyttää siltä, että ne aina miettii. Todellisuudessa niillä voi olla esim. aina selkä kipee ja ne miettii sitä, miten ne saa itsensä näyttämään terveeltä, ja miten ne saa itsensä pidettyä kasassa, ettei 'mene hermot' kun särkee niin vimmatusti. Että tämmöstäkin voi olla. En tunne kyllä ketään, mutta piskahti mieleen.Olen just tollanen miettijätyyppi. Sitähän en tietenkään kenellekän näytä, blondilta näytän enemmänkin :) Kasasin kaikki maailman murheet omille hartioilleni, ja niitä sitten pyörittelin. Se, että ystävä masentui, toinen irtisanottiin, työpaikalla oli yt-neuvottelut, joku sairastui, vei minultakin ilon elämästä. Vedin puoleeni kaiken negatiivisen energian ympäriltäni. Sehän ei ystäviäni auttanut, ja sairastuin itse epämääräiseen tautiin, jota on nyt kohta vuosi setvitty.
Nyt olen pohtimisessani niin pitkällä, että olen huomannut tapahtuneen ja tunnustanut sen itselleni. Seuraavaksi pitää pohtia, miten parannutaan. Sen kun keksin, olen matkalla kohti parempaa huomista. Pitkä on tie, koska asia pitää perusteellisesti selvittää, ennenkuin siitä voi päästää irti :)
- kauristypy:)
Ite oon ainakin kovin mietteliäs ja haaveilen hirveesti. Joku saattaa puhua mulle, kun yhtäkkiä havahtuu että joku puhuu sulle:D Mietin paljo tulevaisuutta ja vielä enemmän mietin kaikenmaailman murheita, niin omia kuin muidenkin.
Poikaystäväkin on yrittänyt jo sanoa, että älä stressaa toistenkin asioista. Olen tosi kova stressaamaan :s Älyhän on kauriin päätyökalu, jota pidetään terävänä pohdiskelemalla ja mietiskelemällä. Monesti on tuloksista jopa ollut hyötyä odottamattomissa yhteyksissä ja tilanteissa. On vaan ollut valmis ratkaisu muiden vielä harkitessa, alettaisko funtsimaan vai pantaisko ensin tupakaksi. Kaikesta voi olla hyötyä koska tahansa.
- että näin on...
heti rupesin tuotakin pohtimaan monelta kantilta, että mikä on liikaa ja liikaa, missä menee raja ja onko fiksua miettiä liikaa vai liian vähän. mietin paljon. mutta sitten kun heitän vapaalle niin vapaalla ollaan ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem933118HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat722395Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601414Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901372Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309843Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184825Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.10815- 49775
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s9734Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142718