Henna kertoo olleensa aikanaan olleensa koulukiusattu, mutta ymmärtäneensä hiljalleen olevansa muita nätimpi.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1617042
Hyvä Henna, olet rohkea.
http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1617042
Hyvä Henna, olet rohkea.
Vastaukset 11
Vanhimmat
menee, että lasta haukutaan rumaksi ja kiusataan ilman mitään oikeaa syytä, ja sitten nuorena aikuisena se kiusattu astuukin aivan eri maailmaan jossa häntä kehutaan kauniiksi ja kohdellaan paremmin. Silloin on tosi vaikeaa löytää tasapainoa ja omaa itseään, ja mielessä pyörii vain miten muut jatkuvasti arvioivat sinua ulkonäön ja vaatteiden kautta.
Onneksi Hennalla on sentään perhe joka rakastaa häntä ja pysyy aina rinnalla, eikä syynää vain ulkoisia ja pinnallisia asioita. Kyllä se siitä vielä hyväksi muuttuu!
Mielestäni viidestä viimeksi talossa olleesta naisesta tulee tälläinen järjestys, kaunein ensin...
1. TUULI
2. ANNIINA
3. SHERYL
4. ANNA
5. HENNA
Tuuni ja Anniina ylivoimaisia, Hennasta ei saa kirurgitkaan niitten veroista, rinnatkin menee luonnottoman näköisiksi silikonilla.
Siis Sherylin reputkin on paljon nätimmät, kuin Hennan "töröttimet"...
kylläkin näin:
1.Henna
2.Minna
3.Anna
4.Tuuli
5.Ansku
6.Cipa...
tietää kyllä täysin sinun olevan oikeassa!! Tuuli kaunein ja Anniina kakkonen, mutta mutta muissa ei mitään kaunista nähtävissä! Ei sheryllissä naamakauneutta (nenä) eikä roppaa, peini ja ne tissit! Mutta Anna nyt menettelis jossain tilanteessa. Pohjanoteeraus joka suhteessa tämä henna! Ihmettelen, miten luulee itse olevansa kaunis!! Naama tosi ruma, etenkin suu! 19v. ja korjailtu roppaa joka suhteen eikä silti mikään erikoinen! Vielä kauneuteen vaikuttaa mitä kopan sisällä liikkuu, tällä ei todella mitään! Naisilla on mekaaniset aivot, muodostuvat kahdestasadasta luusta, tällä puuttuu monta luuta.
mikä maku!!!?
Totta kai tissit näyttämään valmista blondia kehotetaan kuvauksiin.
On surullista, jos Hennan omakuva ja itsetunto perustuvat sille, mitä hän tai muut ajattelevat hänen ulkonäöstään. Hän taitaa ilmeisesti oikeasti ajatella, että esim. koulukiusaaminen on johtunut hänen "nättiydestään." Ehkä se on hänen tapansa suojella itseään karulta totuudelta.
Jos lapsesta asti poikkeaa jotenkin, ulkonäöllään, puhetyylillään yms, alkavat toiset ns "normaalit" kanssaihmiset katsomaan "kieroon", ja mollaamaan tätä, kiusaamaan ehkä rankemmallakin tavalla, vaikka tosiasiassa kiusaajillakin on huono itsetunto, ellei huonompi. Näin kiusattu kokee itsensä ulkopuoliseksi ja heikko itsetuntohan siitä saatta kehittyä, ja "oireet"voivat olla juurikin silikonit, kasvoleikkaukse, "omakehu", huomionhakuisuus ym... Ja ymmärrän tällaisia ihmisiä hyvin vaikka itse en ole joutunut kiusan kohteeksi erikoisemmin. Jokainenhan on varmastikkin kokenut jossain elämänvaiheessa jonkinlaista kiusaa, tai alemmuuden tunnetta...
Minua taas häkellytti, kun ilmeni kuinka paljon on ihmisiä, jotka eivät hyväksy joukkoonsa "erilaista" ihmistä. Näinkö suvaitsematonta on suomen kansa. Todella tylsiä "nirppanokkia". Tältäkin palstalta saa jo esimakua, siitä kuinka moni ihminen joutuu syrjityksi ja kiusatuksi (esim, kun ihmiset eivät voi sietää Cherylliä, Hennaa tms, kun ovat niin ja näin, ja sanovat sitä taikka tätä)ja tätä menoa en yhtään ihmettele, mistä mahtaa johtua suomalsten pahoinvointi, masennus ja kouluasmmuskelut. Yksinkertaisesti ihmisviha kasvattaa ns hullua ihmisvihaa, joka saa ihmiset voimaan todella pahoin... noh, tuskin C tai H nyt mitään koulua räjäyttää, tai voivat huonosti teidän kommenteistanne, mutta moni muu nuori voi todella huonosti. :(
Henna ei ole kaunista nähnykään. Katsokaapa kuvia, jossa ko. henkilöllä ei ole meikkiäyhtään. Ei poikkea maijameikäläisistä sitten YHTÄÄn. Samannäköisiä mahtuu btuolla kadulla 13tusinaan. Eli voi sanoo että hennat ja serylit ovat ainoastaan hyviä meikkaileen
viestiini? a) ärsyyttääksesi B) ymmärsit lukemasi väärin... kun kyse ei ollut ulkonäöstä, saatikka mistään pinnallisesta. Puhuin ymmärrettävästi koulukiusaamisesta, ja ihmisten pahoinvoinnista yleisesti. Oli vain C ja H esimerkkeinä, kun niitä "sorsitaan" sentakia kun ovat ajatuksiltaan, puhetyyleiltään, "blondimaisuuksillaan" erilaisia.. toki täällä löytyy arvostelijoita, jotka arvostelevat ulkonäköä hiuksia, leukaa ym...Ja kuinka yleistä tuollainen kiusaaminen onkaan
Olin itsekin nuorena "ruma" ankanpoikanen köyhästä perheestä, enkä pitänyt itseäni koskaan ollenkaan kauniina. Harvoin käytin meikkiä ripsiväriä enempää, eikä minulla ollut varaa hienoihin vaatteisiin. Kuitenkin yläasteiän jälkeen itsevarmuuteni kasvoi ja olin suorastaan häkeltynyt, kun ihmiset sanoivat minua kauniiksi.
Silloin itsekin aloin hakea lisää huomiota eri keinoin, koska en ollut huomiota koskaan ennen saanut. Kauniit ihmiset ovat luonnostaan kauniita. Ei rumaa naamaa tai isoa pottunokkaa pysty peittämään edes hyvällä meikillä. Siihen tarvitaan oikeanlaiset kasvonpiirteet.
joka luokalla varmasti ollut keskitasoa rumempi!
eta bravda