CMX:n HC-ep

ErkkiPerkki

Moni varmaan tietääkin, että uuden CMX:n kokoelman ostaneet voivat halutessaan saada neljän biisin "HC-ep:n". Kiinnostaisi tietää, onko kyseinen julkaisu mistään kotoisin ja minkälaisia biisejä sillä oikein on?

10

4475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öööh

      Bändin kysy-palstalla lukee että tänään ovat ensimmäiset lähettäneet että kellään ei levyä varmaan vielä ole

    • HC-EP

      HC-Ep sisältää 4 uutta kappaletta. Löydät ne Wikipediasta.

    • asdf-asdfaaja

      No siinä on neljä biisiä.

      "Näytä haavasi" - 1:30
      "Kansalaiset" - 2:12
      "Maasi ei tarvitse sinua" - 2:40
      "Vaikuttiko uusinnalta, edellinen" - 3:07

      Näytä haavasi on sellaista perus-hooceetä. Resurssikysymyksen tuo mieleen. Kansalaisissa ja Maasi ei tarvitse sinuassa jo muita elementtejä. Sitten tuo viimeinen biisi, Vaikuttiko uusinnalta, edellinen, on ihan outo teksti Yrjänän tekstiksi, alkaa tällä tavalla:

      "Se on asia sinänsä olla kahdenksantoista ja huutaa patti punaisena miten joku Metallica niinku muuttaa maailmaa ja muuttaahan se, se raivaa tietä kaikelle paskalle metallille, jota joutuu kuuntelemaan vittu lopun ikäänsä."

      Kertosäe toistetaan kerran ja se menee näin: "Ette te opi että te ette opi!"

      Että tämmöstä. Kyllähän tämä levy ihan hyvä on.

      • velluasd

        Kyllä se teksti on ihan Yrjänän oma, tosin se on kirjoitettu lukioikäisenä. :)


      • asdf-asdfaaja
        velluasd kirjoitti:

        Kyllä se teksti on ihan Yrjänän oma, tosin se on kirjoitettu lukioikäisenä. :)

        Miten niin lukioikäisenä? Minä en ole mistään tuollaista saanut tietooni. Ja en kiistänytkään tekstin olevan jonkun muun kuin Yrjänän.


      • Ari
        asdf-asdfaaja kirjoitti:

        Miten niin lukioikäisenä? Minä en ole mistään tuollaista saanut tietooni. Ja en kiistänytkään tekstin olevan jonkun muun kuin Yrjänän.

        Itse asiassa teksti on Yrjänän äidin kirjoittama. Tätä ei kukaan taida tietää, mutta sisäpiiristä sain tiedon, ja se pitää varmasti paikkansa.


      • asdf-asdf
        Ari kirjoitti:

        Itse asiassa teksti on Yrjänän äidin kirjoittama. Tätä ei kukaan taida tietää, mutta sisäpiiristä sain tiedon, ja se pitää varmasti paikkansa.

        Joo näinhän nämä. Kätketyn Kukan tekstin on kirjoittanut Yrjänän silloinen kissa sveitsiksi, ja sitten Yrjänän silloinen norjalainen nainen käänsi sen suomeksi. Joo-o.


      • Jossukka
        asdf-asdf kirjoitti:

        Joo näinhän nämä. Kätketyn Kukan tekstin on kirjoittanut Yrjänän silloinen kissa sveitsiksi, ja sitten Yrjänän silloinen norjalainen nainen käänsi sen suomeksi. Joo-o.

        Kyseessähän ei ollut A.W.:n äiti, vaan A.W:n ex-tyttöystävän äiti, joka kirjoitti tekstin....


      • fanipoika

        Teksti on kaikessa yksinkertaisuudessaan neroutta. He, jotka ymmärtävät sen, eivät kysy.


    • Anonyymi

      Eipä kappaleissa ole koukkuja. Enkä tarkoita että cmx-biiseissä pitäs olla koukkuja koska koukut ei ole se bändin ykkösjuttu mutta että tässä ei nyt ole oikeastaan käytännössä mitään koukkuja ja kappaleet on tylsiä ja aika onttoja vailla melodiaa. En väitäkään että HC punk on mitään kaikkein melodisinta, mut parhaimmat HC punk juttunsa bändi teki 80-luvulla joissa oli niitä koukkuja ja parempia riffejä. Soundimaailma jää myös hieman onton kolkoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe