Mikä näistä

Olen hankkimassa moposkootteria ja olen päätynyt näihin vaihtoehtoihin: Kymco Agility Fat/City 50, Sym Orbit 50 tai Helkama SC2.
Kymcon Fat on aika ruma, mutta todella suosittu, City taas on vähän paremman näköinen ja siinä on isot renkaat, mutta se on kalliimpi. Sym houkuttelee 4 vuoden takuullaan ja ok hinnalla ja ulkonäöllä ja Helkaman SC2 on ylivoimaisesti kaikista hienoin.
En osaa päättää näistä, joku jolla on kokemusta tai muuten vaan tietoa näistä skoottereista plz vastatkaa.
7737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

toi helkama on peugeot speedfight kopio ja laatu paljo huonompi ku vaikka kymcolla,ja helkama on teknisesti surkea melkein kaikin puolin,jos halut hienon skoden ni osta 1-2 vuotta vanha speedfight 2,
se lähtee ton uuden helkaman hinnalla,keeway ja cpi on myös ihan ok merkkejä jos pitää uusi olla

ja sit tietty noita nelareita on vaikee virittää,
ja toi pitkä takuu tulee kalliiksi ku sitä joutuu käyttää liikkeessä huollettavana,jos osaa itte huoltaa ni kannattaa tehä ite ku tulee halvemmaks vaikka takuu menee,ku mopon korjaaminen ei mitää kallista hommaa ikinä oo

Äänestä

No, sen Helkaman laadusta oon kokemuksesta aikast eri mieltä. Toimii hyvin kunhan huollattaa. 2v. takuukin kertoo jotakin. Ekoissa oli tietääkseni sähköongelmia mut nykyisissä ei. Kymco taas pärjäs testissä parhaiten.

Äänestä

Kertoo jo paljon laitteesta jos sille joku uskaltaa antaa neljän vuoden takuun.
Ja on kaks tahtinen.
Kymcot kans hyviä, mut 4-tahtisia

Äänestä
  • kyllä se takuu on enemmä myyntikikka ku mikää laadun tae,kato ku se takuu korvaa vaan pienen osan mopon korvauskuluista,suurinosa varaosakuluista menee kuluvien osien uusimissen ja niitä takuu ei korvaa

    Äänestä

ei niin mitään noista paskoista vaan hankit jos tuut hankkineeksi Suzuki PV 50 "tossu" mopon ja.... KYLLÄ LÄHTEE!!!!

Äänestä
  • Suzuki pv50 tai se vanha Honda Monkey. Siitä parempia mopoja et löydä mistään. Kestää ikuisesti. Helkaman ottaisin noista mut ei kyl vedä Honda Monkeylle vertaa.

    Äänestä

No Kymco tai Helkama on mun mielest noista parhaat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J.E.D.-93 kirjoitti:

Olen hankkimassa moposkootteria ja olen päätynyt näihin vaihtoehtoihin: Kymco Agility Fat/City 50, Sym Orbit 50 tai Helkama SC2.
Kymcon Fat on aika ruma, mutta todella suosittu, City taas on vähän paremman näköinen ja siinä on isot renkaat, mutta se on kalliimpi. Sym houkuttelee 4 vuoden takuullaan ja ok hinnalla ja ulkonäöllä ja Helkaman SC2 on ylivoimaisesti kaikista hienoin.
En osaa päättää näistä, joku jolla on kokemusta tai muuten vaan tietoa näistä skoottereista plz vastatkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu