Missäköhän mahtaa olla vika kun muutaman vuoden vanha pesukone löyhkää lialle, mitään ei vuoda eikä ulkoisesti mitään muutakaan vikaa näy. Koko WC haisee pahalle...
Pesukone löyhkää?
kysyjä.
91033
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taisinkin löytää jo vastauksen...
http://www.allegrosuomi.com/
Tuolta sivulta et kyllä vastausta valitettavasti löydä, mutta senhän sinä jo taisitkin tietää.
"Allegroa käyttämällä koneesta häviää tunkkainen tuoksu ja homeenhaju"
Kyllä on taas sellaisia markkinaväittämiä, että oksat pois. Ei se tuo aine yksistään poista noita ongelmia. Kannattaa lukea pesukoneen käyttöohje huolella ja toimia sen mukaisesti, niin usealta ongelmalta välttyy.
Tunkkainen, paha haju on yleensä bakteerikasvuston aiheuttamaa, siihen tehoaa joko kloori, desinfioivat puhdistusaineet, sitruunahappo tai korkea lämpötila.
Taitaa olla pesukoneessasi muhimassa pesuainejäämiä, zeoliittia.
Pese kone sitruunahapolla, saa apteekista. Tai vanhalla kunnon etikalla.
...meillä. Kone tosin jo vanha. Muutama vuosi sitten pistin koneen "atomeiksi" ja pesin altaan rummun ja ongelma katosi mutta on jälleen palannut. Koneen sisälle kasvaa ikäänkuin levää ja siten se haisee. Ei ole auttanut koneen peseminen kuumimmalla ohjelmalla ajoittain niinkuin ohje kuuluu. Mielestäni ongelman aiheuttaja on nämä nykyiset koneet kun ne käyttää niin vähän vettä huuhtelussa, ettei sieltä huuhtoudu kaikki pois. Nyt heivaan tuon koneen pihalle ja tuon uuden niin onhan taas hetken haisematta.
Pyykinpesukonekin kaipaa säännöllistä hoitoa toimiakseen kunnolla. Jos pesukoneella pestään koko ajan vain matalissa lämpötiloissa 30 tai 40 astetta, niin ennen pitkään kone alkaa haista. Kannattaa käyttää muutaman kerran kuussa 60 tai 90 asteen ohjelmaa, niin pesukone pysyy kunnossa sekä tehdä sitruunahappopesu säännöllisesti. Eli annostella 100 grammaa sitruunahappoa tyhjään koneeseen ja lämpötilaksi 90 astetta, näin saostumat ja lika poistuvat tehokkaasti.
Alhainen vedenkulutus ei ole syynä pesukoneen hajuun vaan pesukoneen huoltamisen puute.
Pidätkö luukkua kiinni, kun konetta ei käytetä? Jos luukkua pitää koko ajan kiinni, eikä rumpu ja kone pääse tuulettumaan, niin saattaa kone alkaa haisemaan yllättävänkin nopeasti.
vaihtaa pesuaine merkkiä,Ostettiin Arjelia ja ihme haju tuli kauan ihmeteltiin ja pestiin kone monella aineella ei apua, vaihto omoon oli viimeinen konsti ennen koneen vaihtoa ja sama kone on edelleen eli hajut katos