Huijattiinko sinuakin ilmaisella puheajalla

jos pysyt Soneran asiakkaana?

Tulipa tuossa Soneran gsm-liittymään tarjoussoitto Saunalahdelta: 5 e/kk ilmaista puheaikaa 10 kk ajan, jos vaihtaa sinne. Pojan puhelin on samassa kimpassa vaimon liittymän kanssa, sama luvattiin siihenkin. Niinpä luvattiin vaihtaa molemmat. Oli ollut vähän turhan kallis puhepakettikin, jäi yleensä osa käyttämättä.

Saunalahti lupasi irtisanoa Soneran liittymän kun heidän korttinsa tulee. Ilmeisesti sen tekikin, koska pian vaimolle soitti Soneran edustajaksi esittäytynyt naishenkilö. Tarjosi tuplaedun: 10 e/kk 10 kk ajan molempiin samalla laskulla oleviin liittymiin, jos EMME vaihda pois Soneralta. No, se hyväksyttiin puhelimitse, eikä sitten haettu Saunalahden kortteja postista vaikka ilmoitus tuli.

Tämä tapahtui elokuussa 2008.

Kahden kk kuluttua tuli Soneralta lasku, jossa ei ollut mitään ilmaista puheaikaa hyvityksenä. Puhepaketti oli kyllä purettu ja siitä oli laskutettu noin 9,90 euroa. Tätä se ilmaisen puheajan lupaaja ei ollut tietenkään kertonut, mutta toimenpide oli kyllä hinnaston mukainen.

Liittymän säilytyksen yhteydessä oli tarjottu 'euron sunnuntait' johon liittyi 12 kk sitoumus. Tuo 12 kk sitoumus tehtiin tietoisesti, koska 10 kk ajan kuitenkin piti tulla tuota 10 e/kk ilmaista puheaikaa.

Soneran asiakaspalveluun soitettaessa sieltä vastasi erittäin töykeä mieshenkilö, joka sanoi että heidän merkintöjensä mukaan liittymään on kyllä elokuussa muutettu puhepakettia ja otettu 'euron sunnuntait'. Samalla on sitouduttu 12 kk:een, mutta "ei kenelläkään ole valtuuksia luvata sellaista ilmaista puheaikaa"...

Meillä oli perusteltu syy uskoa että kiinnipitotarjous pätee, koska sekä vanhempi tytär että vanhin poikamme oli ollut vaihtamassa pois DNA:lta juuri tuollaisen Saunalahden ilmaisen puheajan houkuttamana. DNA:lta soitettiin ja tarjottiin vielä enemmän ilmaista puheaikaa, jos pysyvät DNA:lla. Ja tuo DNA:n lupaus piti, kun eivät vaihtaneet!

Tähän asiaan palataan vielä mm. kuluttaja-asiamiehen välityksellä, mutta tässä tarinan alkuosan opetukset:

- nauhoita aina puhelimitse tehty kaupankäynti; jos se ei puhelimellasi onnistu, niin vaikka mp3:lla tms. Tai toiseen kännykkään tallennus päälle ja mikrofoni aivan kuulokkeen viereen

- kysy aina tarjouksen tekijän nimi, yritys ja puhelinnumero; kirjaa muistiin soittajan numero; jos puhelu tulee salaisesta numerosta, pyydä numero johon voit soittaa ja tarkistaa ehdot jotka on luvattu; nauhoita ainakin tämä puhelu

Onko kenellekään muulle käynyt näin? Ryhmäkanne olisi kiva yllätys Soneralle! Tai niille alihankkijoille, joille on luvattu provikkaa jos soittelevat eroamassa oleville asiakkaille ja saavat valehdeltua heidät pysymään asiakkaina. ERITTÄIN LYHYTNÄKÖISTÄ, SUORASTAAN RIKOLLISTA TOIMINTAA joka tapauksessa!

4

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelleilylle ei

      Ei tulisi mieleenkää ryhtyä liittymien kans
      pelleilemään . Niis tienaa kovin harvoin .

      • jo tienattu

        Ei se mitään pelleilyä ole jos vaihtaa ja saa kaupanpäälliset. Muutama vuosi sitten esim. tarvin adsl-boksiin wlanin. Vaihdoin tarjouksesta operaattoria, sain langattoman boksin ja 4 kk kuukausimaksut puoleen hintaan. Säästö 70 e (boksi) 4 x 18e = 72 e = 142 e. Vuotta myöhemmin vaihdoin taas, ja sain uudelta operaattorilta taas uusimman wlan-boksiversion. Säästö taas noin 70 e, ja nyt on vielä toinen boksi virtalähde varalla, tosin vanhemmalla biosilla.

        Mutta jos 'pappa betalar' sinulle kaiken, niin sinä et tietysti välitä säästöistä. Minä satun nyt kuitenkin olemaan itse se 'pappa' joka 'betalar' (kohtuuden rajoissa tietysti) perheen tietoliikenteen ja vempaimet!


    • siellä Soneralla!

      Onhan se puhelu nauhoitettuna siellä Soneralla!

      • nauhalta?

        Luulenpa että tosipaikan tullen 'löytyisi' vain se kohta puhelusta, jossa lupauduttiin ottamaan euron sunnuntait ja samalla sitouduttiin 12 kk sopimukseen... Lisäksi taisi olla ulkopuolinen myyntifirma asialla, joka kuittasi bonukset Soneralta mutta ei myönnä mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      149
      5119
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      82
      2724
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1727
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1196
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      934
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      808
    Aihe