Pitääkö mustasukkaisuuden

hävettää?

En oikein tiedä et mihin kategoriaan tää pitäis laittaa, mut siis semmonen tilanne et olen jo yli puol vuotta ollu ihan kauheesti ihastunu yhteen tyttöön, ja kun sain muutama kuukausi sitten sen poikaystävän selville, niin mä haukuin sitä aika pahasti (pääasiallisesti mustasukkaisuudesta). Olen tosiaan nähnyt koko tytön vasta kaks kertaa elämässä, ekan kerran kolme vuotta sitten (silloinkin ihastuin jo vähän) ja nyt siis uudestaan puolisen vuotta sitten, ja tunnustin sille rakkauteni vaikka tiesin sen seurustelevan. Se sanoi sillon et suostuisi ilman muuta, jos sillä ei ois jo poikaystävää, mut kun sillä jo on, ni tää ei nyt vaan käy, ja se teki mulle kaiken vielä paljon tuskaisemmaksi! En sillon tiennyt kuka se sen poikaystävä on, eikä se myöskään suostunut kertomaan siitä mitään. Sain sit kumminkin jossain vaiheessa kaverin kautta kyseisen pojan selville - ja netistä löysin vielä kuviakin - ja yllätyin aika lailla, se näyttää olevan melko erilainen ihminen kuin minä ja koulutustasoerokin mietitytti pikkuisen... Kuvittelin sit kai saavani tytön vielä suostuttua johonkin, ja olin tosin tyly tyyliin "Miten sä voit seurustella tommosen kanssa?" jne ja haukuin sitä muutenkin aika suorasanaisesti. Se tyttö vastas sit tosin vihaisesti (mitäpä muuta ois oikeestaan voinu odottaakaan?!), ja siinä vaiheessa tajusinkin sit tehneeni tosin pahan virheen, koska miten mä voin haukkua jotain tuntematonta ihmistä vaan sen takia et se sattuu seurustelemaan sen tytön kanssa, johon olen ihastunut? Rupes hävettämään todella paljon, ja pyysin useampaan otteeseen anteeks ja sanoin olevan pahoillani tapahtuneesta.

...Ehdotin nyt puolen vuoden jälkeen tytölle taas tapaamista, mut se ei halunnut, koska ei halua suututtaa poikaystäväänsä, joka ei halua sen tapaavan jotain ihmistä, joka haukkui sitä itse. Epäilen kyllä et sen poikaystävän ei halua meidän tapaavan ennen kaikkea siksi, että olen vieläkin ihastunut siihen tyttöön (vaikka tunteet nyt kyl jo vähän laantuneet, ku ei olla nähty puoleen vuoteen), mut mulla on silti tosin huono omatunto siit toisen ihmisen haukkumisesta pelkän mustasukkaisuuden takia. Ehdotin myös et voisin pyytää sen poikaystävältä vielä henkilökohtaisestikin anteeks, mut sitäkään se ei halunnut (mitä mä en ihan ymmärrä, ku luulisi ainakin et sen jälkeen asia tuntuis kaikista osapolista paremmalta).

Jäi nyt vaan askarruttamaan mieltä, että ajattelenks mä vaan liikaa ja pitäisköhän mun antaa asian nyt vaan olla tyyliin "sellaista sattuu kun on ihastunut, ei voi mitään", vai onko oikein että hävettää niin pirusti?

3

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohj.mies7

      olet typerä ääliö ja sinun pitäisi hävetä. taitaa tyttö ja hänen poikakaverinsa olla sinunlaista viksumpi. Ehkäpä poika on hyvin älykäs "koulutustaustastaan" huolimatta ja siksipä tyttö viihtyy pojan seurassa mielummin kuin ääliöiden

      • äskeisen kirj.

        Ja itse olet ainakin yhtä typerä ääliö kuin minä kun arvostelet mua tuolla tavalla vaikket tunne mua yhtään jos olet tullut miettineeksi asiaa. Elämässä on paljon tärkeämpiäkin asioita kuin joku "koulutustausta" (sen minäkin tiedän nykyään paremmin kuin hyvin), panin asian vain merkille siinä jutussa. Ja sitä paitsi koulutuksen kohdalla on pikemminkin kyse ahkeruudesta ja itselleen tavoitteita asettamisesta, ei niinikään ihmisen älykkyydestä, joka voi kyllä ilmetä ihan toisellakin tavalla.

        Itse et näytä ainakaan olevan kovin alykäs, jos oot huomannu ni tää on keskustelupalsta eikä mikään haukkumis- tai kiusaamispalsta perkele!


    • joskus mokaillu myös

      anna asian olla ja pyydä anteeksi kasvotusten, jos joskus sattuu tilaisuus siihen. Ei tuota tilaisuutta kannata erikseen yrittää.

      PS. kantapäänkautta oppinut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      188
      12063
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4639
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4283
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      213
      3712
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3514
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3373
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2010
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1345
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1060
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      280
      1020
    Aihe