Mokkulakin näköjään joskus toimii!

Ostin kolme päivää sitten 5 megan Huawei E169 mokkulan Elisalta.

Ekan kerran nyt toimii kunnolla.
http://img252.imageshack.us/img252/7328/nimtml5.png

Odotan ja katson innolla miten hyvin tää toimii.

Todennäköisesti kuitenkin noin viikon päästä tuun takas tänne wineemään kuinka paska se on. :)
71004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ostin oman alkuvuodesta ja temppuilee paljon, odotan vain että saisin kesto sopimuksen rikottua..

Äänestä
  • Siitä päätellen miten minulla on toiminut tämän ajan (heinäkuusta nykypäivään) näyttää siltä, että operaattoreilla ei lopultakaan näytä olevan valmiuksia niin vaativan palvelun toteuttamiseen mitä laajakaistainen, alati kasvava surfailu kymmenillä ja sadoilla tietokoneilla merkitsee.
    3g verkojahan on, siellä missä niitä on, lähdettiin rakentamaan matkapuhelinliikenteen tarpeisiin.
    Puhelimien käyttö taitaa kuitenkin olla luonteeltaan ihan satunnaista tietokonesurffailuun verrattuna.
    Ja itse asiassa alusta saakka on tiedoitettukin, että ruuhkahuiput "saattavat" jumiuttaa verkon.

    En viitsi edes mainita oman operaattorini nimeä, näkeehän näistä keskusteluista että niitä ruuhkahuippuja ilmenee milloin missäki.

    Itse asiassa minä valmistauduin johonkin tällaiseen liittymän hankkiessani, siitä huolimatta sanoin muitta mutkitta vanhan lankaliittymäni irti.

    Olen ollut mukana tässä kehityksessä riittävän kauan, eikä minun tarvitse muuta kuin muistella BBSien aikaa (surfailukin oli mahdollista etupäässä öisin, koska silloin oli halvempi "diana" taksa, päivisin sai maksaa täydet kaukopuhelumaksut) niin lähes itken ilosta kun mokkulan merkkivalo vaihtuu sinisestä vihreäksi kesken vaikka minkä operaation.

    Tämmöistä tämä kehitys on ollut alusta saakka :)

    Äänestä

Onko se siis kunnolla toimiva 5 megan mokkulaliittymässä?
Vain 1 megan lankaliittymässä mennään vähintään 700-800 kbit/sek.

Äänestä
  • Menikö nyt bitit ja tavut sekaisin.

    Tuo näytti kyllä 542.86 KB/s, eikös tuo ole yli 4000 kbit/s.

    Äänestä

Tuttavan 1 meganen Elisan mokkula toimii parhaimmillaan tuolla nopeudella.
Kalliita kilobittejä sinulla alta 10% nopeudella.

Äänestä

Maksimi nopeus on 2Mt. EI 5Mt niin kuin aloittaja yrittää vedättää. . .

Äänestä

Elisa huijaa ihmisiä ottamaan mokkulan 2 vuoden sopimuksella jota ei kuulemma voi purkaa.Eihän sillä vehkeellä tee mitään,asun pk-seudulla olen kokeillut eri paikoissa sitä mut ei,sähköpostiliitteen avaamisen aikana voi käydä tupakalla 2kertaan.Sitte sanotaan että oot tehny sopimuksen,mun mielestä ei voi myydä sikaa säkissä.Se täytyy voida purkaa tai mä jätän maksamatta ja irtisanon kaikki muutkin Elisat.Toisaalta muualta saa halvemmalla puhelutkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8965200 kirjoitti:

Ostin kolme päivää sitten 5 megan Huawei E169 mokkulan Elisalta.

Ekan kerran nyt toimii kunnolla.
http://img252.imageshack.us/img252/7328/nimtml5.png

Odotan ja katson innolla miten hyvin tää toimii.

Todennäköisesti kuitenkin noin viikon päästä tuun takas tänne wineemään kuinka paska se on. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu