Kokemuksia ks. kamerasta?
Onko harrastelijalle sopiva? Joka kuvailee sillon tällön`?
Onko harrastelijalle sopiva? Joka kuvailee sillon tällön`?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sillointällöin kuvaavalle mikä tahansa järkkäri on sopiva. Jopa pokkarikin voi riittää.
Tosin jos meinnat jotain pidemmällä olevaa kuvata, niin varmaan teleobjektiivi olisi hyvä ostaa myös.
Samaista pakettia minäkin tässä olen miettinyt. Mitä teleä suosittelisit? Lähinnä maisema ja luontokuvaukseen..Entä laajakulmaista vastaavasti?
Oma settini croppi Canoniin on harrastajakukkarolle sopiva:
- f/2.8 20mm,
- f/1.8 50mm ja
- f/1.8 85mm.
Noista viisikymppinen on huono ja kannattaa satsata f/1.4:än. Kasivitonen on ostettu muotokuvalasiksi, joten kertomassasi käytössä kenties satanen olisi parempi vaihtoehto. Unohtakaa nuo surkeat zoomit.
Sopiva. Sisältää kaiken välttämättömän ja vähän turhaakin.
Budjettia kehiin, niin on helppo ehdotella.
Jos maximi on tyyliin 200€ / objektiivi, niin sitten voi ottaa jonkun tamronin tai sigman 70-300mm f3.5-5.6 objektiivin teleksi.
Niissä on huono valovoima ja kuvanlaatu, sekä hidas tarkennus mutta maksavat alle 200€ uutena.
Mutta jos rahaa on enemmänkin käytössä, niin suosittelen kittiobjektiivin tilalle:
Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 Di II LD 360€
Ja teleksi Canon EF 70-200mm f4 L USM (käytettynä n.500€)
Laajikset ovat kalliita.
Halvin lienee Tamron 11-18mm f/4.5-5.6 DI II 399€
ja paras Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm f/2.8 530€
Kiitos vinkistä. Aloittelijalle riittänee varmasti peruskittikin, mutta ajattelin heti ottaa hieman enemmän mahdollisuuksia antaavan objektiivin...:)
olisi hyvä olla halpa, koska jatkossakin tulee tilanteita, ettei sitä tonnin mötikkää halua käyttää (kastuu kalareissulla..). Useilla kuvaajilla (myös itsellä) vehkeet on omaan osaamiseen turhankin hintavat.
aloittaa, sitten kun näkee millä mm:llä eniten kuvaa niin voi vaikka ostaa kiiinteän lasin, tai valovoimasemman pikkuzoomin, tai sitten kuvaa vaan tuolla kittiputkella.
Ulkoisen salaman ostoa suosittelisin samalla kerralla, harrastelijallekkin "Joka kuvailee silloin tällöin".
Itselläni 450D Sigma 18-50mm f2:8 ja sigma 530super salama.
tosin kuvaamaan olen päässyt nyt vain noin 2000 kuvaa. Kameran ostin nyt syksyllä ja heti sen jälkeen alkoikin satamaan vettä 24/7 ja sisällä en viitsi kuvailla. Sittemmin työ vienyt aikaa tältäkin harrastukselta. Mutta vuodenvaihteessa pitäisi taas helpottaa ja pääsee taas kuvaamaan ehkä jopa luntakin :)
Mutta tosiaan minun mielestä Canon 450D on varmasti yksi parhaimmista valinoista ekaksi järkkäriksi. Parempiakin on varmaan, mutta paremmuuksista voisi varmaan kiistellä yöt ja päivät.
Mutta ostit tai et Canonia, niin varmaan saat hyvän järjestelmäkameran ostit lähes minkä muun merkkisen ja saman hintaluokan kameran tahansa.
Sillä tuskin nuo järjestelmäkameroiden valmistajat haluaa antaa halvemmistaa järjestelmäkameroistaan huonoa kuvaa tekemällä niistä laaduttomia jne. Vaikka ei ole olekaan kyseessä ammattilaismalli.
Sillä aikanaan saatat ehkä sellaisen ostaa ja silloin voi olla hyvät kokemukset halvemmista malleista kullanarvoisia kameravalmistajalle, kun teet päätöstä uuden kameran ostosta.
450d on ihan hyvä kamera. Muiltakin valmistajilta saa kuitenkin ihan yhtä hyviä ns. entrytason digijärkkäreitä. Ominaisuudet ovat pitkälti samat.
Kannattaa käydä kokeilemassa kameraliikkeessä, mikä sopii hyvin käteen. Canonissa itseäni hieman harmittaa rungon ja kädensijan pienehkö koko. Esimerkiksi Sonyssä on mielestäni parempi kädensija.