Helppohan se suomalaisten kommareitten on haukkua virolaisia, kun eivät ole itse joutuneet kokemaan Neuvostoajan julmuuksia ja vääryyksiä. Tuskin liikenisi teiltäkään sympatiaa venäläisiä kohtaan, jos oltaisiin kuuluttu Neuvostoliittoon.
Kommunismi on aatteena oikealla asialla, mutta se miten sitä toteutettiin Neuvostoliitossa etenkin Stalinin aikaan oli kaukana hyvyydestä.
Lukekaapas varsin gulageista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gulag
Olisi varmasti ollut "ihanaa" päätyä gulagiin vailla mitään todellista syytä.
Kommunisti saa olla, mutta lopettakaa nyt hyvät ihmiset se Neuvostoliiton ihannointi ja virolaisten parjaaminen. Neuvostoliitto oli samaa paskaa kuin Natsi-Saksa.
Kommunismi on aatteena oikealla asialla, mutta se miten sitä toteutettiin Neuvostoliitossa etenkin Stalinin aikaan oli kaukana hyvyydestä.
Lukekaapas varsin gulageista:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gulag
Olisi varmasti ollut "ihanaa" päätyä gulagiin vailla mitään todellista syytä.
Kommunisti saa olla, mutta lopettakaa nyt hyvät ihmiset se Neuvostoliiton ihannointi ja virolaisten parjaaminen. Neuvostoliitto oli samaa paskaa kuin Natsi-Saksa.
Vastaukset 43
Vanhimmat
suomalaiset puolusti aseellisesti maataan neuvostoliittoa vastaan ja vältti viron kohtalon. sodissa kuoli melkein 90000 suomalaista. suomi valitsi toisen tien ja hinta oli tosi kova. mielestäni jopa kovempi kuin viron maksama hinta. virossa kommunismin uhreiksi joutuivat kyllä siviilit.
En ollenkaan väheksykään Suomen sotaveteraanien urheutta ja kokemuksia. Suomettuminen oli kuitenkin lottovoitto Suomelle, jos toisena vaihtoehtona olisi ollut Neuvosto-Suomi. Viroa ja virolaisia (sekä muita neuvostokansoja) raiskattiin monta vuosikymmentä. Mikä suomettumisessa puolestaan niin rankkaa oli?
Neuvosto-Suomi olisi menettänyt paljon enemmän väestöään (mm. gulageissa), mitä Suomi menetti sodissaan.
Mis see sõda siia praegu puutub – mina saan aru, et teemaalustaja räägib hoopis millestki muust.
Niipalju sinu kirjutisest: ”sodissa kuoli melkein 90000 suomalaista.”.
Katso * Viron väestö kansallisuuksittain 1922–2007 (prosentteina)* sivulta http://fi.wikipedia.org/wiki/Viro#V.C3.A4est.C3.B6
ja mieti vähän!
suomen uhraus kannatti, kun verrataan viron kohtaloon. sitä halusin sanoa. suomi valitsi taistelemisen, vaikka aika harvat siihen 1939 uskoivat. oikea valinta.
viro valitsi toisin ja huonosti kävi. yrittää olisi ainakin pitänyt eikä päästää miehittäjää sisään.
Ei tea, kas oled see 90 000 langenust rääkija.
Sa vist ikka ei saa aru või sa siis ei tea, KUI PALJU OLI EESTLASI ÜLDSE! Kujuta, kui inimkaotused oleksid olnud sama suured, kui Soomes olid. Kes oleks siis sellel väikesel maal nüüd iseseisvust nautinud?
Elikkä käännän nyt vielä suomenkielisillekin tämän: Eli miettikääpä kuinka paljon Suomi olisi menettänyt väestöään neuvostoaikana, jos täältä olisi kyyditty Siperiaan samassa suhteessa väkeä kuin Virosta kyydittiin?
En nyt tarkalleen muista, mutta menettikö Viro väestöstään jopa 30% neuvostoaikana? Suomalaisiakin olisi tapettu varmaankin vähintään 1,5 miljoonaa.
Talle on möttetu seda selgeks teha.
Kogu aeg yks ja sama vana laul: meie vöitsime, teie andsite alla.Inimene ei saa aru, et Eesti on mitmeid kordi väiksem Soomest nii pindalalt kui ka rahva arvult.
Märtsiküüditamine ja Juuniküüditamine Wikipedias. Kel huvi, see lugegu.
http://et.wikipedia.org/wiki/Märtsiküüditamine
http://et.wikipedia.org/wiki/Juuniküüditamine
Loomulikult sai ka sõjas inimesi surma.
On veel lugemist ja vaatamist http://www.okupatsioon.ee/ .
Suomen historianopetuksessakin pitäisi mielestäni selkeästi kertoa kuinka suuret Viron väestölliset menetykset olivat suhteessa maan ja kansan kokoon. Nimittäin paljon suuremmat kuin Suomella.
pitäisi muistaa, että itse levittitte punaisen maton venäjälle. Käänsitte selkänne Suomelle ja Virosta pommitettiin Suomea. Milloin alatte maksaa sotakorvauksia?
viro antautui poliittisesti ja henkisesti jo 1930 luvun alussa ja neuvostoliitolle oli maan miehittäminen vain tämän kehityksen luonnollinen seuraus.
suomi taas piti venäläisvaikutuksen poliittisesti ulkona ja piti vähien resurssienkin avulla armeijansa taistelukykyisenä.
kysymys: miten neuvostoliitto olisi toiminut, jos viro ja muut baltian maat ei olisi olleet poliittisesti jo polvillaan vuosia ennen miehitystä? eli siis seuranneet suomen politiikkaa. tästä on kysymys, ei siitä taisteltiinko asein. viron johdon toiminta 30 luvulla myötävaikutti ratkaisevasti maan venäläismiehitykseen. neuvostoliitto tiesi jo vuosia etukäteen, että baltian maat ei ole huolehtineet puolustuskyvystään.
_viro antautui poliittisesti ja henkisesti._
Sa eksid.
Poliitiliselt tookord vöibolla jah, kuid hingeliselt pole meid veel vöidetud.:)
Vaatamata Siberile oleme olemas ja saavutasime uuesti ka oma iseseisvuse.
Vanhojen kaiveleminen ei muuta mitään, miksi nämä samat asiat aina vaan vedetään esiin? Historia on historiaa, ja vaikka sillä merkityksensä onkin niin siihen jumiutuminen ei vie asioita eteenpäin. Katse siis tähän hetkeen ja vieläkin kauemmaksi: tulevaisuuteen!
Virolaiset olivat paljon onnellisempia Neuvostoliiton aikaan kuin itsenäistymisen jälkeen.
Virolaiset ovat tällä hetkellä EU:n onnettomin ja sairain kansa. Virolaiset eivät välitä lähimmäisistään pätkän vertaa. Mitään turvaverkkoja ei ole. Vain raha on tärkeää.
On siis ihan turha jauhaa pakkotyöleireillä kuolleista virolaisista
Kuulostaa kivalle, no se oli pettureille ihan oikein. Turha sitä on spekuloida, että mitä jos? ja jos? Kumpikin maa toimi tapansa mukaan!
Jos gulagit olivat mielestäsi kivoja paikkoja, niin varmasti myös Natsi-Saksan keskitysleirit? Voi harmi, ettet päässyt kumpaankaan.
..olisin ollut mielellän siellä esim. rääkkäämässä virolaisia!
Kas töesti on teil niivörd palju hulle?
uskumatu julmus juba mötetes.
..Tämä taitaa olla jonkun suomalaisen pullamössön kirjoittama avaus..
Osuiko arkaan paikkaan, kun rakasta hemmoteltua kansaasi (pl. vanhemmat sukupolvet) kutsuttiin sitä parhaiten kuvaavalla nimellä?
olen nuori? Satun itsekin olemaan evakon lapsi.. Minulla on vaan syyni epäillä, että kirjoittaja on joku suomalainen rasisti!
Kirjoitustyylisi ainakin on kuin teini-ikäisellä. Mistä päättelet, että olisin rasisti? Olen aina vihannut rasismia. Myös Neuvostoliitossa ja Venäjällä harjoitettu/harjoitettava vähemmistökansojen rasistinen sortaminen ja tuhoaminen on oksettavaa. Eikö totta? Yleensäkin venäläiset ovat usein äärinationalistisia rasisteja, mistä kertovat mm. pilkkahuudot tummaihoisia pelaajia kohtaan jalkapallo-otteluissa tai katsomoon tuotu hakaristilippu pari vuotta sitten pelatussa Venäjä - Israel -jalkapallomaaottelussa. Löydätkö syyn puolustaa tällaista käytöstä? Ja kerro minulla yksikin Venäjää rasistisempi maa.
___________ Voi sinua
Kirjoittanut: otan osaa 18.11.2008 klo 11.35
Osuiko arkaan paikkaan … ____________________
Mina ei ole küll see, kellele sa vastad. Aga loen, mida siin kirjutatatakse, ja võin öelda, et ”osu todella arkaan paikkaan”!
Oma vanaisa, oli 40-aastane terve mees, küüditati Siberisse ja suri seal ”sydämen vajatoimintaan” (see oli kõigi seal hukkunute diagnoos). Süüdi oli vaid niipalju, et oli heal järjel ja lugupeetud taluomanik.
Ega ma tegelikult ei arvagi, et sinule see kohale jõuab, aga ehk on siin ka mõistlikumaid ja südamlikumaid inimesi lugemas, kes saavad aru, et on asju, mille üle ei ole ilus ilkuda.
Eestis on kõigil tuttavaid ja pereliikmeid, kes Siberist tagasi ei tulnud.
mitä kaltaisellesi älykääpiölle kirjoittaa, en edes jaksa lukea juttujasi.. se on moro :)
Siitä kirjoitustyylistä ja sanamuodoista, mietipä mikä tässä on väärin!?
> jos oltaisiin kuuluttu Neuvostoliittoon <
Eikö olisi mieluummin kannattanut kirjoittaa, että jos olisitte kuuluneet :)
Koska tiedän, että luet tämän kuitenkin, niin sanonpahan vaan, että olette te kommunistit ihmeellistä porukkaa, kun ette voi myöntää tekemiänne vääryyksiä ja tajuta, ettei se Venäjä ole mikään ihannemaa.
Ihannemaa voisi olla sellainen, jossa kommunismi oikeasti toimisi ja kaikki kansat ja asukkaat olisivat oikeasti tasa-arvoisia.
Mitäs väärää siinä on? Satun olemaan suomalainen, mutta häpeän Neuvostoliittoa ihannoivia suomalaisia.
Löytyykö sinulta argumentteja siihen Venäjän rasismiin?
vain olennaiseen. Sinä voit vaikka lisätä lääkitystäsi ja lopettaa sen Neuvostoliiton pohtimisen, sillä ei sitä kukaan Suomalainen ihannoi!
Elasin pool aastat Eestis ja käisin ka Tartu KGB muuseumis. Oli küll tõesti hirmuäratav koht ja pani mõtlema asju. Minu õpetaja sugulasi oli ka Siberisse küüditatud ja ta jutustas meile õudsaid asju gulagidest.
Mikä on olennaista? Ja joko ymmärrät, miksi virolaiset eivät pidä venäläisistä? Entä näetkö vielä syitä haukkua virolaisia? Ovatko silmäsi auenneet yhtään kommunismin ihanuudelta?
HULLU!
Sitten kun kovat ajat koittaa, niin silloin ollaan sitten kovia.
Suomen nykyarmeijalla ei taideta kovin kovia olla. :D Toista se oli 30- ja 40-luvuilla.
Venäjänkin sotilaat ovat vellihousuja Suomen sotilaisiin verrattuna.
Suomalaiset kommarit, saat pitää kaikki 13 000 vaikka niistä voisi vähentää n. 50% protestiääninä :)
http://yle.fi/vaalit2008/tulospalvelu/puolueet/puolueen_kannatus_pno9.html
kaksi suurinta oikeistopuoluetta!
Ihan samanlaista työ oli tuohon aikaan kaikialla. Työ on työtä
"Jopa 15 miljoonaa vankia tuomittiin pakkotyöleireille Stalinin hallinnon aikana. Monet kuolivat tauteihin, nälänhätään ja teloituksiin."
"Stalinin aikaisille keskitysleireille oli ominaista, että oikeista rikoksista tuomitut kriminaalivangit, jotka kutsuivat itseään rehvastelevalla nimellä blatnyje/блатные (sanasta blat/блат = "sisäpiirin vaikutusvalta"), olivat ns. sosiaalisesti läheisinä (sotsial'no blizkie/социально-близкие) selvästi etuoikeutetummassa asemassa kuin poliittiset vangit, joita nimiteltiin mielellään vihollisiksi tai fasisteiksi. Kriminaalivankien suussa heidän nimensä oli fraijer/фрайер, alkujaan jiddišistä tai saksan rikollisslangista, Rotwelschistä, itäeurooppalaisiin kieliin levinnyt sana, joka tarkoittaa rikollisen uhria tai prostituoidun asiakasta, "pokaa". Nimitys viittaa siihen, että "fraijerin" ryövääminen tai raiskaaminen oli venäläiselle ammattirikolliselle rutiinia, eivätkä vanginvartijatkaan tohtineet sitä estää. Rikollisten ja alamaailman alakulttuuri sulautuikin käytännössä osaksi vankiloiden kulttuuria ja säännöstöä, ja sellaistakin esiintyi, että kriminaalivanki yleni vanginvartijaksi."
Onko mitään todisteita että eestiläsiä olisi tälläisille leireille lähetetty?
Käy vaikka entisten neuvostomaiden museoissa katselemassa valokuvia ja ota mieluusti opastettu kierros. Itse olen käynyt ja voin sanoa, että tarinat olivat järkyttäviä. Myös entinen virolainen opettajani on kertonut, kun mm. hänen isoisänsä oli gulagissa. Joka yö parakista haettiin ihmisiä teloitettavaksi. Kuin onnen kaupalla, hänen isoisänsä palasi sieltä elävänä takaisin, muttei ollut koskaan se sama mies kuin sinne lähtiessään.
Myös venäläiset toisinajattelijat päätyivät gulageihin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gulag
Tässä juttua suomeksi:
http://www.balticguide.ee/03_01/tutuksi.htm
Saksalaisten leireillä oli ainakin 4 miljoonaa vankia ja olot oli paljon kovemmat, mutta kukaan ei sentään kehtaa valittaa enää noin vanhoja asioita. Mennyttä mikä mennyttä.
Sehän on pieni määrä siihen nähden kuinka paljon gulageissa oli. Ja että natsien keskitysleireistäkö ei puhuta enää nykyaikana?! Gulagit ovat vaiettu salaisuus. Oletko itse ollut gulagissa, kun "tiedät" että olot olivat natsien leirejä paremmat? Ihmiset kyydittiin useimmiten kesävaatteissa ja tajuatko sinä epäinhimillinen olio kuinka kylmä Siperiassa on talvella?
Juutalaiset ovat kyllä jaksaneet valittaa (ihan aiheesta tosin), mutta mitä neuvostokansat ovat tehneet? Vaienneet! Vaikene sinäkin.