Aikoinaan oli firma s-posti osoite nic.fi. Saunis osti firman ja s-postiosoite on edelleen voimassa. Nyt sauniksella ei ole mitään roskapostisuodatinta nic.fi päätteisille osoitteille ja roskapostia tulee. Tämä on siitä pirullinen osoite, että s-postia luetaan selaimella, itse käytän Mozillaa, jolla kirjaudun s-postiin. Mitenkä tähän systeemiin liität suotimen, kun sitä ei Sauniksessakaan ole. Sähköpostiosoitteen vaihto on isotöinen juttu, koska osoite on niin monen käytössä(en tarkoita roskapostinlähettäjiä), löytyykö konstia?
Nic.fi
6
3110
Vastaukset
- niin minäkin tein
Hommasin ohjelman nimeltä MailWasher Pro.
Ei tule enää yhtään spämmiä koneelle!!!
Tässä ohjelman kotisivu.
http://www.mailwasher.net/
Sen Pro-version (älä ota Free-versiota!) muuten saa ilmaiseksikin TrialPay -systeemin kautta. Eli kun ostat jonkun halvan tai jopa ilmaisen huuhaa tuotteen, saat tuon ohjelman kaupanpäälle ilmaiseksi.- juhakorkeapudas
SUodatin on hyvä juttu mutta se ei tehoa selaimella luettavaan postiin.
- edell.
juhakorkeapudas kirjoitti:
SUodatin on hyvä juttu mutta se ei tehoa selaimella luettavaan postiin.
Ei sillä ole väliä lukeeko postinsa selaimella, joka muuten on kyllä tosi hankalaa,
vai sähköpostiohjelmalla.
Yhtä hyvin ja samalla tavalla MailWasher toimii silti. Ja suodattaa spämin pois suoraan palvelimelta pois - tietysti käyttäjä joutuu vahvistamaan suodatukset, alussa ennenkuin ohjelman tietokanta on riittävä, sattuu erehdyksiä - juhakorkeapudas
edell. kirjoitti:
Ei sillä ole väliä lukeeko postinsa selaimella, joka muuten on kyllä tosi hankalaa,
vai sähköpostiohjelmalla.
Yhtä hyvin ja samalla tavalla MailWasher toimii silti. Ja suodattaa spämin pois suoraan palvelimelta pois - tietysti käyttäjä joutuu vahvistamaan suodatukset, alussa ennenkuin ohjelman tietokanta on riittävä, sattuu erehdyksiäRoskapostisuodatinta ei pysty käyttämään jos viestejä ei pysty lukemaan pop tai imap protokollalla eli vain selaimella, ja tällainen posti on juuri tuo nic.fi tarjoamat postilaatikot.
- vanhoista tileistä
ilman, että ystävät ym. kadottavat osoitteesi.
http://howto.wired.com/wiki/Ditch_Your_Old_E-mail_Addresses - sähköpostiohjelmallakin..
Ei sitä ole pakko käyttää pelkällä selaimella, esim. Thunderbirdiä voi käyttää (tai vaikka Outlookia joskaan en noita Microsoftin purkkaviritelmiä suosittele vaan Thunderbird tai muu kunnon emailohjelma).
Ellet sitten ole joskus hankkinut sitä ilmaista NIC-osoitetta, niitäki oli. Mulla on kumminkin se josta maksettiin aikoinaan 300 markkaa aloitusmaksua ja noissa on mahdollisuus käyttää myös pop3/imapia käyttävää sähköpostiohjelmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1801837
- 1241540
- 351016
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16981- 103930
- 78913
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78842- 45807
- 4798