Kuulin jostain aiemmin useiden ihmisten kohdanneen uimareissullaan näitä maneetteja, Portugalin sotalaiva ym.? Kuinka vaarallinen sen pistos oikein on, onko liioittelun makua ollut kertomuksissa, joissa pistosta on kuvattu jopa hengenvaaralliseksi?
Onko siis parempi uiskennella uima-altaalla ainoastaan?
Onko siis parempi uiskennella uima-altaalla ainoastaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äärimmäisen kivulias ja joillekin jopa hengenvaarallinen.
Ajattelepa kun niitä saa sitten satoja kun
vastaan tulee miljoonia sotalaivoja.
Olen aina matkoillani, myös Gambiassa, uinut meressä. Koskaan en ole törmännyt maneetteihin - onneksi. Mutta tiedän, että niitä voi olla ja pistos voi olla todella kivulias ja hengenvaarallinenkin joissakin tapauksissa. En muista tarkalleen, missä merissä mitäkin on, mutta muistaakseni katselin kerran netistä googlettamalla.
Vuosi sitten maneetti poltti minuun ikuisen arven Gambiassa. Onneksi en ollut pahemmin allerginen.
tuntumassa niihin saattaa törmätä? Mitä pistokseen suositellaan hoidoksi, mikäli näin huono tuuri kävisi? itse oon kova uimaan meressä, mutta myös herkkä erilaisille pistoksille.. Tuleeko muuten mieleen muita vastaavia huomion arvoisia asioita, johin tulisi varautua? oon kyllä aiemminkin matkustellut maailmalla, mutta ainahan mahdolliset huomionarvoiset tiedot otetaan mielihyvin vastaan.