Ikävät muistot

Taas velloo keskustelu päiväunista puolesta ja vastan.Ne jotka tarvii unta niin kivat teille.Itse kuulun siihen ryhmään,että en olisi päiväunia tarvinnut.Vielä tänäkin päivänä,kun kävelen vanhan tarhani ohi muistan kuinka kamalaa oli maata siellä pimeässä huoneessa toista tuntia joka päivä.Nyhrää sitten sitten sitä lakanaa joka päivä ei ole kivaa.Melkein henkistä pahoinpitelyä.
9937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

olla niin julma, että vein hänet päiväkotiin vuosikausiksi, kun siellä oli pakko nukkua.
Poika oli päiväkodissa muutaman kuukauden!

Äänestä

Lauma villejä lapsia häilää ilman järjen häivää, kun eivät malta keskittyä jos ei ole pientä hetkeä rauhoituttu ja levätty.

Tutkittu juttu, että lepo on lapsille tärkeää kaiken oppimisen ja kehittymisen kannalta:)

Äänestä
  • PAKKO nukkua. Ei saanut esim. kuunnella musiikkia tai maata aloillaan satua kuunnellen!
    nykyisin saa.
    Siellä oli umpipimeää, ei valonpilkahdustakaan ei mitään satuja ....PÄÄ TYYNYYN!

    Äänestä

  • Poika valitti että oli kirjoitti:

    PAKKO nukkua. Ei saanut esim. kuunnella musiikkia tai maata aloillaan satua kuunnellen!
    nykyisin saa.
    Siellä oli umpipimeää, ei valonpilkahdustakaan ei mitään satuja ....PÄÄ TYYNYYN!

    Ei meilläkään koskaan mitään satuja luettu,t ai kuunneltu pimputuksia. Onneksi.

    Hyvä mielikuvitus oli apuna, kun makasin valveilla laskemassa minuutteja siihen hetkeen, kun nousta saa. Ei ketään väkisin nukuttamaan pysty:)

    Äänestä

Toivon todella, että tuollaisia kokemuksia ei enää nykyään jää kenellekään mieleen päiväkodista! Itse ainakin haluan lepohetken (nimenomaan lepo ei pakkounihetken) olevan mahdollisimman rauhallinen, rento ja miellyttävä.

Mielestäni lepohetkessä tärkeintä on mukava lämpötila, hämärä valaistus (ei pimeys) vaikka kynttilän tai pienien tuikkuvalojen avulla, pitkä satu ja rauhallinen musiikki. Ne joita nukuttaa, nukahtavat kyllä vaikka satua lukeekin. Ja sadun jälkeen laitan hiljaisen musiikin, silitän kaikkia jotka silityksestä tykkää (yleensä kaikki) ja sitten nousevat yksitellen hiljaisiin puuhiin toiseen huoneeseen. Näin siis toimitaan meidän ryhmässä, en sano että se on oikea tapa, mutta pimeys ja tuntien pakkomakuuttaminen ei toivottavasti enää missään kuulu päiväkotien arkeen!

Äänestä

Ite olen vanhemman muksuni kohalla sanonut että max.40min.voi nukkua sitten herätettävä, eikä haittaa jos ei nuku yhtään. Koska selkeesti huomaa illoissa sen jos tädit unohtaneet herättää ja saanutkin lapsi nukkua pitempään, niin ei taatusti nukaha ennen 23.00 ja herätys kuitenkin 6.00. Ei riitä 5 vuotiaalle.

Äänestä
  • ikinä herätellä!Vaan jos nukkuu oikein pitkään. Mutta silloinhan on todella väsynyt ja nukkuma rutiineissa jotain vikaa.

    Äänestä

...liian kova meteli tulee hereillä olevista lapsista, jos kaikki eivät vähän aikaa lepää, ei kukaan lepää. Myös hitaammille nukahtajille täytyy antaa rauha nukahtaa jos he unta tarvitsevat. pakko ei ole koskaan nukkua, nukahtamaan ei edes pysty pakottamaan. Sen sijaan nykyisen kiireisen elämän tyylin keskellä moni lapsi sanoo pitävänsä nukkarihetkistä. Nykyään nukkarissa kuunnellaan satua tai musiikkia, toki päiväkodista riippuen. Lepäämisen ja rauhoittumisen jälkeen lapset jaksavat iltapäivän huomattavasti paremmin. Omasta mielestäni nukkarihetkissä on mukavaa ja tärkeää se, että lapsia nukuttava aikuinen on aidosti läsnä ja silittää niitä lapsia, jotka haluavat silitystä. Yleensä lähes kaikki, myös isommat lapset.
mielestäni myös liian kova meteli on noussut tästä nukkari aiheesta, millä perustelette väitettä, että lasten lepohetki pitäisi osalta lapsista poistaa. Vaikka joillekkin menneiden aikojen päiväkotien 'nukutushetkistä' on jäänyt traumaattisia muistoja, olisi huonoja muistoja varmasti jäänyt myös jos lapset olisivat valvoneet päivän lepäämättä, sillä silloin aikuiset olisivat joutuneet rajoittamaan ja kieltämään lapsia kokoajan riehumisesta ja metelöinnistä.

Äänestä
  • Ihan totta, ainakin meillä tosi moni lapsista on sanonut mukavimmaksi jutuksi kavereiden lisäksi lepohetket:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei päiväunille kirjoitti:

Taas velloo keskustelu päiväunista puolesta ja vastan.Ne jotka tarvii unta niin kivat teille.Itse kuulun siihen ryhmään,että en olisi päiväunia tarvinnut.Vielä tänäkin päivänä,kun kävelen vanhan tarhani ohi muistan kuinka kamalaa oli maata siellä pimeässä huoneessa toista tuntia joka päivä.Nyhrää sitten sitten sitä lakanaa joka päivä ei ole kivaa.Melkein henkistä pahoinpitelyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu