Mikä TESsi voimassa?

Media-alalainen

Työskentelen eräässä yksityisen omistamassa mediafirmassa. Työhön kuuluu graafista suunnittelua lähinnä.

Mihin tessiin kuulun? En kuulu liittoon. Voiko työnantaja määrittää, mitä tessiä noudatetaan? Onko työnantajalla mahdollisuus olla noudattamatta minkään alan tessiä?

3

1327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku täältä
    • ksgjljgslkjglkds

      jossain harvinaisessa tapauksessa Journalistiliitto.

    • vaan omasoppari.

      Työnantaja ei voi määrätä proletaatin yhdistystoiminnasta, eri juttu nääs.

      Onhan noita journalistiliittoja, viestintäliittoja jne.

      Niihin palkkasuosituksiin on käytännössä aivan turha tuijottaa. Hommista riippuen, palkka on jotain seitsemän ekee tai jos on nimeä, jopa paljonkin enemmän tunnissa.

      Alalla on niin paljon tunkua, että monet eivät maksa mitään palkkaa. Yhteiskunta heittää reilun viissatasen työmarkkinatukena. Koita siinä sitten käydä palkkaneuvotteluja sitten, kun oven takana on jono "harjoittelijoita".

      Palkka on sopimusjuttu, jos olet "korvaamaton" ja etenkin jos on tuotavana omia asiakkaita ja tilejä, saa jotain suolukkarahaa, muuten joutuu sitten helpolla soskun luukulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe