Opinnäytetyö parityönä

ongelmia

Onko muilla ollut ongelmia, kun olette tehneet opinnäyteyön parityönä? Olen ammattikoulussa ja lupauduin tekemään opparin parityönä kun parini vakuutti tekevänsä kaiken hyvissä ajoin ja hyvin. Nyt on sitten muutama viikko aikaa ja parini ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi, itselläni oma osuus viimeistelyä vaille valmis. Vihaksihan tämä laittaa, kun itse tekee parhaansa ja toinen ei tee mitään.

2

2817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksen syvä rintaääni

      Tiedän kyllä hyvin tuon tunteen. Yritin itse tehdä opinnäytetyötä parin kanssa, joka ei koskaan ottanut minuun aiheeseen liittyen yhteyttä, vaan aloite lähti aina minusta. Loppujen lopuksi kyllästyin tähän yksipuoliseen kommunikaatioon ja otin uuden aiheen, eli päätin että tekisin ihan itse oman uuden opinnäytteen. Enpä tiiä miten parilla on oma työ mennyt, toivottavasti kuitenkin hyvin. Ainakin se hyväksyi tämän ratkaisun.

      Mutta sulla ilmeisesti on se tilanne, että et voi valita enää uutta aihetta. Mun neuvo on se, että jos et vielä ole puhunut suoraan parillesi sen epäaktiivisuudesta, niin nosta ihmeessä kissa pöydälle. Se voi tehdä ihmeitä. Ainahan voit myös kertoa tilanteestasi opettajille ja pyytää erillistä arviointia, eli että opinnäytetyössä on eritelty kummankin osuus työhön ja että ne kumpikin arvioidaan erikseen.

      Tsemppiä sulle hirmuisesti, joskus meidän aktiivisten vaan pitää laahata muita mukana mutta älä missään nimessä päästä sitä kaveriasi paistattelemaan auringossa pelkästään sun ansioilla. Opettajat kyllä osaa reagoida näihin juttuihin. Kysy vaan apua niin varmasti saat sitä!

      • Esittele tai siis

        mene hakemaan ohjausta opelta. Älä puhu mitään ettei pari ole tehnyt mitään jos ei ope kysy. Sitten vasta kerrot, että olet raatanut sen kassn yksin ja pyydät yksilöarvioinnin. Älä anna sen tyypin ratsastaa sun työlläsi! Mitä sitten jos saat nelosen kuin että saatkin ykkösen kun pari ei ole tehnyt mitään sen ykkösen eteen. Heti opelle aikaa varaamaan marsmarskipikapi.
        ÄLÄ ANNA KUNNIAA ILMAISEKSI:EI LUSMUILLE!
        Ajattele, että se on tuleva laiska työkaveri jonka työt saat tehdä sittenkin aina ja ikuisesti, ja se nostaa palkan! EIkä tee mittään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1050
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe