Opinnäytetyö parityönä

ongelmia

Onko muilla ollut ongelmia, kun olette tehneet opinnäyteyön parityönä? Olen ammattikoulussa ja lupauduin tekemään opparin parityönä kun parini vakuutti tekevänsä kaiken hyvissä ajoin ja hyvin. Nyt on sitten muutama viikko aikaa ja parini ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi, itselläni oma osuus viimeistelyä vaille valmis. Vihaksihan tämä laittaa, kun itse tekee parhaansa ja toinen ei tee mitään.

2

2667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksen syvä rintaääni

      Tiedän kyllä hyvin tuon tunteen. Yritin itse tehdä opinnäytetyötä parin kanssa, joka ei koskaan ottanut minuun aiheeseen liittyen yhteyttä, vaan aloite lähti aina minusta. Loppujen lopuksi kyllästyin tähän yksipuoliseen kommunikaatioon ja otin uuden aiheen, eli päätin että tekisin ihan itse oman uuden opinnäytteen. Enpä tiiä miten parilla on oma työ mennyt, toivottavasti kuitenkin hyvin. Ainakin se hyväksyi tämän ratkaisun.

      Mutta sulla ilmeisesti on se tilanne, että et voi valita enää uutta aihetta. Mun neuvo on se, että jos et vielä ole puhunut suoraan parillesi sen epäaktiivisuudesta, niin nosta ihmeessä kissa pöydälle. Se voi tehdä ihmeitä. Ainahan voit myös kertoa tilanteestasi opettajille ja pyytää erillistä arviointia, eli että opinnäytetyössä on eritelty kummankin osuus työhön ja että ne kumpikin arvioidaan erikseen.

      Tsemppiä sulle hirmuisesti, joskus meidän aktiivisten vaan pitää laahata muita mukana mutta älä missään nimessä päästä sitä kaveriasi paistattelemaan auringossa pelkästään sun ansioilla. Opettajat kyllä osaa reagoida näihin juttuihin. Kysy vaan apua niin varmasti saat sitä!

      • Esittele tai siis

        mene hakemaan ohjausta opelta. Älä puhu mitään ettei pari ole tehnyt mitään jos ei ope kysy. Sitten vasta kerrot, että olet raatanut sen kassn yksin ja pyydät yksilöarvioinnin. Älä anna sen tyypin ratsastaa sun työlläsi! Mitä sitten jos saat nelosen kuin että saatkin ykkösen kun pari ei ole tehnyt mitään sen ykkösen eteen. Heti opelle aikaa varaamaan marsmarskipikapi.
        ÄLÄ ANNA KUNNIAA ILMAISEKSI:EI LUSMUILLE!
        Ajattele, että se on tuleva laiska työkaveri jonka työt saat tehdä sittenkin aina ja ikuisesti, ja se nostaa palkan! EIkä tee mittään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      318
      6874
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3976
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3115
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2827
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1702
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1692
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1418
    Aihe