Opinnäytetyö parityönä

ongelmia

Onko muilla ollut ongelmia, kun olette tehneet opinnäyteyön parityönä? Olen ammattikoulussa ja lupauduin tekemään opparin parityönä kun parini vakuutti tekevänsä kaiken hyvissä ajoin ja hyvin. Nyt on sitten muutama viikko aikaa ja parini ei ole saanut juuri mitään aikaiseksi, itselläni oma osuus viimeistelyä vaille valmis. Vihaksihan tämä laittaa, kun itse tekee parhaansa ja toinen ei tee mitään.

2

2781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemuksen syvä rintaääni

      Tiedän kyllä hyvin tuon tunteen. Yritin itse tehdä opinnäytetyötä parin kanssa, joka ei koskaan ottanut minuun aiheeseen liittyen yhteyttä, vaan aloite lähti aina minusta. Loppujen lopuksi kyllästyin tähän yksipuoliseen kommunikaatioon ja otin uuden aiheen, eli päätin että tekisin ihan itse oman uuden opinnäytteen. Enpä tiiä miten parilla on oma työ mennyt, toivottavasti kuitenkin hyvin. Ainakin se hyväksyi tämän ratkaisun.

      Mutta sulla ilmeisesti on se tilanne, että et voi valita enää uutta aihetta. Mun neuvo on se, että jos et vielä ole puhunut suoraan parillesi sen epäaktiivisuudesta, niin nosta ihmeessä kissa pöydälle. Se voi tehdä ihmeitä. Ainahan voit myös kertoa tilanteestasi opettajille ja pyytää erillistä arviointia, eli että opinnäytetyössä on eritelty kummankin osuus työhön ja että ne kumpikin arvioidaan erikseen.

      Tsemppiä sulle hirmuisesti, joskus meidän aktiivisten vaan pitää laahata muita mukana mutta älä missään nimessä päästä sitä kaveriasi paistattelemaan auringossa pelkästään sun ansioilla. Opettajat kyllä osaa reagoida näihin juttuihin. Kysy vaan apua niin varmasti saat sitä!

      • Esittele tai siis

        mene hakemaan ohjausta opelta. Älä puhu mitään ettei pari ole tehnyt mitään jos ei ope kysy. Sitten vasta kerrot, että olet raatanut sen kassn yksin ja pyydät yksilöarvioinnin. Älä anna sen tyypin ratsastaa sun työlläsi! Mitä sitten jos saat nelosen kuin että saatkin ykkösen kun pari ei ole tehnyt mitään sen ykkösen eteen. Heti opelle aikaa varaamaan marsmarskipikapi.
        ÄLÄ ANNA KUNNIAA ILMAISEKSI:EI LUSMUILLE!
        Ajattele, että se on tuleva laiska työkaveri jonka työt saat tehdä sittenkin aina ja ikuisesti, ja se nostaa palkan! EIkä tee mittään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      288
      26874
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2294
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      201
      1630
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      154
      1550
    5. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      35
      1341
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1311
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1018
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      932
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      89
      869
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      81
      810
    Aihe