olette pilan kohteena ja kannattaa siksi nyt miettiä että mihin avauksiin vastaa. nämä tänne rantautuneet nettihäiriköt ovat tulleet ainoastaan riitaa haastamaan, kiusaamaan ja provosoimaan, ja kirjoittavat siitä avoimesti omalla foorumillaan. elämässä riittää heitä jotka saavat nautintonsa nauramalla muiden kustannuksella ja muiden pilkalla, mutta olemme saaneet kaikki karvaasti nähdä mihin kaikenlainen koulu-, työpaikka-, ja nettikiusaaminen pahimmillaan saattaa johtaa. en suosittele ketään- ja varsinkaan aikuisia ihmisiä- olemaan mukana tämän kaltaisissa typeryyksissä. maa ja sana ovat vapaat, mutta se ei tarkoita jotta jokaisen tulisi kaikki hyväksyä. valinta siitä mitä haluaa, minkä hyväksyy,ja mihin ryhtyy on aina yksilöllä eli SINULLA
huomio 50+ palstalaiset
yksiplus
171713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
anna heidän kirjoittaa vaan.
Aikuiset ovat nauraneet heille jo pennusta asti.
Se menee ohi, kunhan aikuistuvat.
Onko vaikeaa?
s:n ja r:n vaikka eivät vielä osaa lausua. Sehän riittää tänne. :)
että kohta tulee joku pimppijuttu?
Mää on nähny, nähny, Häähhääää!
Eiköhän ne osaa kirjoittaa kahdella teellä ;)
voi tietenkin tulkita aloitukset niinkuin haluaa. Mutta vanhana palstapieruna voin sanoa että en ole tänne rantautunut, kun en koskaan ole lähtenytkään. Oman osanikin olen kiusaamisestakin saanut, mutta en siitä enään hernepussia nenään vedä.
Löysää yngve nutturaas jo.
-en suosittele ketään- ja varsinkaan aikuisia ihmisiä- olemaan mukana tämän kaltaisissa typeryyksissä.
Siinähän sitä näköjään kieriskelet.
Ihan kaikella ystävyydellä. Oikeinko ajattelit rakentavasti laatia puskasta tuon novellisi elämän nautinnoista muiden kustannuksella. Oikeinko ihmisiä ojennat, neuvot ja koulutat. Kirjoitustapasi ei anna siihen juurikaan valmiuksia. Olisit laatinut sen edes omalla rekatulla nimimerkillä, olisi ollut asteen uskottavampi, mutta puskasta noin roiskaistuna täysin arvoton.
On surullista, jos jollain on elämässä niin vähän virikkeitä, että täältä pitää muualle hakea, ja kirjoitella omalla foorumillaan. Jos tuo on totta, sehän osoittaa, että he itsekkin myöntävät tietonsa ja elämänkokemusensa vajavaiseksi. Uskoisin, että harva viiskymppinen viitsii näistä palstan ulkopuolella paljon ääntä pitää, ei monikaan 50 näitä juttuja kovin korkealle arvosta. Ajankulua, mikä ajamkulua. Voihan ne, jos ne häiriköille tuntuu, sivuuttaa senkummemmin provosoitumatta. Mitä täällä tarvitsee riidellä tai kiusaantua, jos niin tuntuu, jättää vastaamatta. Nyt en pysty vastaamaan mihinkään, työt kutsuvat.
On surullista. Puskee ihan vuoksen silmäkulmaan. Täyttyy pyyhkäistä ööga nenäliinan kulmaan, kun niin itkettää.
Minä myönnän tietoni vajavaiseksi, en elämänkokemustani. Sinä olit vielä pitkään himokas katse isäsi silmässä, kun minä panin pitkät housut jalkaani.
"Työ tekee vapaaksi," on tehokkaasti käytetty slogan.
Jos elämänkokemusta on, niin mitä siitä on jäänyt, kun pullosta joutuu virikkeet ottamaan. Yleensä ryyppäämisellä kehuskelu jää kolmenkympin korvilla, sen jälkeen siitä saa sääliviä katseita.
En ole tuota slogania kuullut, mutta sen tiedän, että työstä saa rahaa, ja raha tuo turvallisen olon. Mitä enemmän rahaa, sen turvallisempi olo, siitä voimme olla samaa mieltä.
miltä planeetalta ne ovat tulheet, niin voisi käyvä vastavierailula?
Eihän se palsta suinkhaan niin suljettu ole etteikö sinnen ihan normaali konheela pääse.
Anna nyt mulle osote, niin mie menen poikheamaan.
Tiiä miten lystiä sielä on mejän kustannuksela. Mie ossaan kyllä nauraa itellekkin, ja yksinäänki.
http://laiffarit.foorumit.fi/viewtopic.php?f=20&t=411&sid=3de637b9bb477e9249e94cdc83e617ef
tivolisa viittiny kauaa olla. Mitä lie humatoideja, mulle tuli oloki niinkö olis ollu tivolin lentäväsä lautasesa. Valot vilikku, ja piipitys kävi.
Antaapi heijän rauhasa opetella maan tavoille.
En mie ainakhaan mene häirittemhään, ko ei sitäkhään että minkälainen bakteeri-ja viruskanta niilä on. minuako ei ole rokotetettu muuta kuin jäyhää käytöstä, ja kirijotushinkua vasthaan, niin ei passanu sielä kauaa olla.
En mie uskaltanu ees kätellä niitä.
Onneksi tuo parta on niin tuuhea, että se toimi hengityssuojaimena.
Voivat olla mukavaaki sakia, jo net näky ossaavan muutaman sanan suomeakin, Vaikka kovin lyhyesti net sanomansa ilimias. Niinku jokku tääläkin, että oliskohan sammaa sakia.
En mie perusta, mutta mua kiinnostas että minkä näkösiä net naiset ovat, ja miten nuot lissääntyvät. Sylykäsemäläkö toisen suuhun?
jos tämä ketju vielä on täsä, niin mie kerron mehevän tarinan muun planeetan asukkaista, ja maan ihimisistä.
Nyt mie en jouva, ko näkkyy tulevan vaimo yöreissulta tienaamasta. Onkohan sillä ollu vilskettä. Kysy heti tullesa, että onko sieläki yöpäivystys, ja sulla vuoro. Mitähän se tarkoitti?
Pittääpä mennä kysymhään, ja juopasta kuppi kuumaa sen kansa, jospa se sen selevittää.
Enpä ole mitään kiusaamista täällä havainnut.
Palsta on viimeaikoina kylläkin piristynyt paljonkin, vaihteeksi ollut muutakin puhetta kuin puhua palstasta...
Mistäs Sinä muuten tiedät toisten palstojen jutuista? Ai niin, voihan sitä vapaassa netissä lukea ja kirjoitella mistä ja minne haluaa.
Aika lapsellista.
F5 käytössä.
kyllä se on niin vaan , että, tuolla 50 huoneessa on myös 50 ihmisiä, jotka käyttävät aikaansa siellä muiden puheiden ivaamiseen, varmaan tuttua monelle siellä sättäävälle.siellä puututaan ivaillen ja ilkkuen muiden kahdenkeskisiinkin juttuihin.
ompahan joku ilon aihe siinäkin.
Mitä ei tiedä, sitä ei sure..