Ykkösluokan diabetes

Olen vähän yli viiskymppinen ja sairastuin ykkösluokan diabetekseen kolme vuotta sitten.
Yöksi pistän pitkävaikutteista insuliinia ja ruokailun yhteydessä pistän insuliiniä. Sokeriarvoni ovat olleet hyvät tähän mennessä, viimeisen viikon aikana sokeriarvot ovat olleet yli kymmenen. Onko syytä huoleen ja mistä moinen voi johtua. Ruokavalio ja kuntoilu on sama kuin ennen ja insuliinit ovat tarkastettu.
8919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

hanki muutama hyva kirja,niin asiat selviaa.siirry myos toisen luokan vaunuun

Äänestä
  • mutta mihin toiseen vaunuun pitää siirtyä?

    Äänestä

  • selvä.. kirjoitti:

    mutta mihin toiseen vaunuun pitää siirtyä?

    ..vaan tyyppi. Itsekin olen ykkösTYYPIN diabeetikko. :)

    Äänestä

on sama juttu, mut siihen on auttanu et oon nostanu lyhyttä ja pitkää insuliinia. eli lisäsin molempia niin alkaa jo vähän tapahtua. ei siihen oikein muu auta ku inska.

Äänestä
  • itse sillä vain sinä olet 24 tuntia päivässä vastuussa hoidostasi. Tässä oppaassa on hyvää perustietoa diabeteksesta ja sen itsehoidosta, vaikka teksti painottuukin tyyppiin 2. Ravitsemus-, ravintolisä- ja liikuntaohjeet soveltuvat kumpaankin taudin tyyppiin. Niiden avulla on tarkoitus ehkäistä ja jarruttaa lisätauteja.
    http://www.biovita.fi/suomi/pdf/Diabetesopas.pdf

    Äänestä

edelliseen, että tuo nousuhan saattaa näin 20 vuoden kokemuksella johtua aivan mistä tahansa, elimistössä olevasta tulehduksesta, mielialasta, pistospaikoista jne..

Äänestä
  • Sokeritasapainoon vaikuttaa todella monet asiat, jopa ihan arkipäiväiset. Tosin ei kaikilla diabeetikoilla, eli itse sairaus on yksilöllinen.

    Tsemppiä!

    Äänestä

että kyseessä ovat ykkös- ja kakkostyypin diabetekset, ei luokan.

Ei niitä luokitella, vaan tyypitellään.

Kellään ei ole ensiluokkaista diabetesta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolissani kirjoitti:

Olen vähän yli viiskymppinen ja sairastuin ykkösluokan diabetekseen kolme vuotta sitten.
Yöksi pistän pitkävaikutteista insuliinia ja ruokailun yhteydessä pistän insuliiniä. Sokeriarvoni ovat olleet hyvät tähän mennessä, viimeisen viikon aikana sokeriarvot ovat olleet yli kymmenen. Onko syytä huoleen ja mistä moinen voi johtua. Ruokavalio ja kuntoilu on sama kuin ennen ja insuliinit ovat tarkastettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu