Voiko luistonestoon luottaa?

Kuinka hyvin nuo sutimisen- ja luistonestot pelastaa tiukan paikan tullen? Tuli vain mieleen kun ei oo vielä talvinakkeja alla ja huomenna pitäis töihin lähteä liukasteleen. Kesärenkaat ovat kuitenkin alkukesästä ostetut eli "uudenkarheat", niin luulis se yhdistettynä näihin ko. turvalaitteisiin pelastavan pahimmalta kun vielä pitää pikkuisen pitempää turvaväliä ja nopeutta 5-10 km/h alempana kuin normaalisti.
5821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

voi !
Liukastelin uusilla kesärenkailla lokakuun lopussa uudella autolla ja meinas käydä huonosti moneen kertaan.

Äänestä

Ei se luistonesto sutimisenesto abs ja mitä lie, lisää yhtään sen renkaan ja tienvälistä kitkaa.

Vastaus kysymykseesi ei voi luottaa. Jos nyt pakko on niillä kesärenkailla lähteä urheilemaan, niin on ajettava niin hiljaa ja varovasti kuin mahdollista, kun luistonesto puuttuu peliin voi olla jo myöhäistä, kas kun kesärenkaassa ei kauheasti ole pitoa liukkaalla.

Voipi muuten tulla syyte liikenteen vaarantamisesta jos kolistelet kesärenkailla talvikelissä, keliin sopimattomat renkaat nääs.

Äänestä

Autoissa oleva eletroniikka muuttaa hetkessä pahimmankin talvimyrskyn suloiseksi kesäksi. Linnut laulavat ja aurinko paistaa. Talla pohjaan vaan. Muista ottaa myös perheesi ajelulle!

Äänestä
  • Mul on kia Ceedissa vakionopeudensäädin. Siin lukee cruise. Laitan yleensä sen päälle ja vedän nokoset kehä-I loppuun

    Äänestä

  • Ceed2.0crdi kirjoitti:

    Mul on kia Ceedissa vakionopeudensäädin. Siin lukee cruise. Laitan yleensä sen päälle ja vedän nokoset kehä-I loppuun

    Kyllä matsdan luistonesto hoitaa. talvirenkaita ei tarvita. on testivoittaja luotettavuudessa sillä pärjää hyvin vaikka vesisateessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesäkumit alla kirjoitti:

Kuinka hyvin nuo sutimisen- ja luistonestot pelastaa tiukan paikan tullen? Tuli vain mieleen kun ei oo vielä talvinakkeja alla ja huomenna pitäis töihin lähteä liukasteleen. Kesärenkaat ovat kuitenkin alkukesästä ostetut eli "uudenkarheat", niin luulis se yhdistettynä näihin ko. turvalaitteisiin pelastavan pahimmalta kun vielä pitää pikkuisen pitempää turvaväliä ja nopeutta 5-10 km/h alempana kuin normaalisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu