saan roskapostia

lomalta sähköpostiosoitteel...

Oletteko muut saaneet vastavaavaa roskapostia: otsikko tyypillistä engl kielistä p-kaa, lähettäjänä oma sähköpostiosoitteeni, joka siis sama on vastaanottanut. Näitä on tullut 1 kpl 10.11 ja 1 kpl 11.11.. Pystyvätkö roskapostin lähettäjät piilottamaan oikean lähettäjätiedon paikalle vastaanottajatiedon?. massapostituksessa se pitäisi olla jokin automaattinen vipu.

Toinen mahdollisuus, että joku on kaapannut sähköpostiosoitteeni. Lähetetyt-tiedoissa näitä posteja ei näy lähetetyiksi, ainoastaan Saapuneet-listassa.

5

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeellistä

      tuossa on ? Mulle tulee harva se päivä postia itseltäni...on tullut jo pitkän aikaa...

    • zxcvbnm

      Sähköpostissa voi lähettäjän ja vastaanottajan paikalla lukea aivan mitä vain.

      • osoitteen..

        Saat viestin jonka lähettäjänä olet "itse". Jos haluaa blokata suodattimiin tuon alkuperäisen osoitteen niin, miten sen saa selville? Esim hotmail ei näytä oikeaa riviä.


    • MinäIte.

      Kyllä on mahdollista että viestin lähettäjä on mukamas itse. Lisäksi voi tulla kavereilta ihme postia, vaikka eivät ole niitä lähettäneetkään.

      Tarkkaavaisuutta ystävät ! ;)

    • Roskapostikiusattu

      Minulle tulee päivittäin n. 50 roskapostia.
      Aikaisempina vuosina tuli enemmän, eli n. 100 roskapostia päivässä.

      Ennätys on muutaman vuoden takaa, kun tuli n. 5400 roskapostia yhtenä päivänä. Selityksenä oli, että usea roskaposti tuli 10, 20, 30,... sarjoina. Meni n. 2 tuntia poistaa ne. Saattoi mennä siinä kiireessä jokin asiallinenkin viesti vahingossa roskiin.

      Aikaisemmin imuroivat osoitteita yrityksen nettisivuilta, mutta nykyään käyttävät osoitteista päätellen myös jonkinlaisia osoitegeneraattoreita (?).

      Tämä riesa täytyisi ehdottomasti saada kuriin, koska kallista työaikaa kuluu järkyttäviä määriä näiden viestien käsittelyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15231
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10146
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7109
    5. 182
      6547
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6228
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4806
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1746
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      146
      1699
    Aihe