saan roskapostia

lomalta sähköpostiosoitteel...

Oletteko muut saaneet vastavaavaa roskapostia: otsikko tyypillistä engl kielistä p-kaa, lähettäjänä oma sähköpostiosoitteeni, joka siis sama on vastaanottanut. Näitä on tullut 1 kpl 10.11 ja 1 kpl 11.11.. Pystyvätkö roskapostin lähettäjät piilottamaan oikean lähettäjätiedon paikalle vastaanottajatiedon?. massapostituksessa se pitäisi olla jokin automaattinen vipu.

Toinen mahdollisuus, että joku on kaapannut sähköpostiosoitteeni. Lähetetyt-tiedoissa näitä posteja ei näy lähetetyiksi, ainoastaan Saapuneet-listassa.

5

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeellistä

      tuossa on ? Mulle tulee harva se päivä postia itseltäni...on tullut jo pitkän aikaa...

    • zxcvbnm

      Sähköpostissa voi lähettäjän ja vastaanottajan paikalla lukea aivan mitä vain.

      • osoitteen..

        Saat viestin jonka lähettäjänä olet "itse". Jos haluaa blokata suodattimiin tuon alkuperäisen osoitteen niin, miten sen saa selville? Esim hotmail ei näytä oikeaa riviä.


    • MinäIte.

      Kyllä on mahdollista että viestin lähettäjä on mukamas itse. Lisäksi voi tulla kavereilta ihme postia, vaikka eivät ole niitä lähettäneetkään.

      Tarkkaavaisuutta ystävät ! ;)

    • Roskapostikiusattu

      Minulle tulee päivittäin n. 50 roskapostia.
      Aikaisempina vuosina tuli enemmän, eli n. 100 roskapostia päivässä.

      Ennätys on muutaman vuoden takaa, kun tuli n. 5400 roskapostia yhtenä päivänä. Selityksenä oli, että usea roskaposti tuli 10, 20, 30,... sarjoina. Meni n. 2 tuntia poistaa ne. Saattoi mennä siinä kiireessä jokin asiallinenkin viesti vahingossa roskiin.

      Aikaisemmin imuroivat osoitteita yrityksen nettisivuilta, mutta nykyään käyttävät osoitteista päätellen myös jonkinlaisia osoitegeneraattoreita (?).

      Tämä riesa täytyisi ehdottomasti saada kuriin, koska kallista työaikaa kuluu järkyttäviä määriä näiden viestien käsittelyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe