historialliset rahat ja mitalit?

anekdootti

Onko kukaan teistä numismaatikko ts. Harrastaako kukaan teistä historiallisten rahojen tai mitalien, kuten urheilu-, urhoollisuus-, ansio-, muisto-, tai muiden palkintomitalien keräilyä, joina voidaan varmasti pitää ainakin jo 1800-ja 1900-luvun alkupuolen esineitä. 1950-luvun vaihduttua seuraavaksi vuosikymmeneksi markatkin muuttuivat pennin kokoisiksi jonka jälkeen ne saivat takaisin miltei normaalin vuosisadan alkuvuosilta tutuksi tulleen kokonsa uudistunein kaiverruksin. minkä arvoiseksi nykyrahassa arvioisitte 1800-luvulla painetut suurikokoiset kymmensenttiset tsaarin nimikirjaimineen, dollarin v. 1899, "hopea"ruplan 1916 tsaaria ja jotakin ortodoksisen kirkon päämiestä esittävine kaiverruksineen, englannin isot pennyt 1800-luvun lopulta tai vai kaikki sodan aikaiset rahat? Urhoollisuus-tai urheilumitaleita ei kai kannata ruveta arvioimaan iästään huolimatta.

5

1546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysytty...

      "...1800-luvulla painetut suurikokoiset kymmensenttiset [tark. ilm. kymmenpenniset] tsaarin nimikirjaimineen..."

      Riippuu hyvin paljon vuosiluvuista ja rahojen kunnosta. Arvot ovat romukuparin arvon ja satojen, jopa parin tuhannen euron välillä. Urheilu- ja urhoollisuusmitaleissa on varsin arvostettujakin keräilykohteita. Tietysti joku Perä-Lavian kakkosluokkalaisten hiihtokisan mitali vuodelta 1982 on lähinnä vain tunnearvoa sisältävä.

      • Siinä olet oikeassa että kolikoiden ja seteleiden rahalliset arvot eivä ole missään suhteessa vuosilukuun. 1800 luvun loppupuolen lantti voi olla arvoltaan vain muutamia senttejä kun taas esim. 1958 vuodelta löytyy jo yli 500 euron kolikko.

        Näissä urheilu- ja urhoollisuusmitaleissa taas tulee ratkaisevaksi tekiäksi rahallista arvoa mitattaessa mitallin historiallinen puoli. Eli "Perä-Lavian kakkosluokkalaisten hiihtokisan mitali" jos se todistettavasti kuului esim. Veikko Hakuliselle on huomattavasti arvokkaampi kuin samalla luokalla samoihin kisoihin osallistuneen, vaikka paremminkin pärjäneelle Sipposen Kaiskille.

        Kaikki on niin suhteellista keräilyharrastuksessa.


      • kyykkis

        Tarkoitin juurti 1866 luvulta olevaa 10 pennistä Aleksanteri II painokirjaimineen, pari tonnia no huhuh huu pyörryn onnesta. 1916 Nikolai II 10 penniä ja 1939 20 markkaa joka vielä isompi jne onos nää pennit 1911 mitään tai devalvoinnista pienentyneet markat ja leikatut setelit.


    • Antelias
    • em0231

      Osaako joku viisas kertoa mitä mitaleita olen saanut käsiini. Kyseessä on juoksu ja hiihtokilpailuista annettuja palkintoja. Ne on pieniä hopeisia levyjä, jotka on ilmeisesti tarkoitettu rintapieleen ripustettavaksi, Kaikissa on "logo" iso P ympyryän sisällä ja sen alla lehvät ristissä. Minkä järjestön antamia ne ovat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      325
      647
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe