Varotulot pienenevät ainakin parina seuraavana vuotena. Kunnan talous joutuu koetukselle. Veronmaksajat vaativat erittäin tarkkaa taloudenhoitoa. Toivottavasti pian saamme kuulla, mitä meidän yhteisistä varoistamme päättävät taloudenpidon tasapainotustoimiksi. Vaadimme rohkeita päätöksiä: leikkauksia, lomautuksia, sopeuttamisia ja järkeistämisiä. Jokainen hallinnonala nyt tarkkaan syyniin.
Toivottavasti kukaan ei kirjoita, että liitytään äkkiä Ouluun. Se ei ratkaise mitään! Olemme Oulun näkökulmasta vain pienen kaupunginosan arvoinen porukka, jonka toiminnot (=palvelut, elinkeinot jne) ovat pian raakattu minimiin. Ajelkaapa katsomassa vaikka Patelaa tai Heikkilänkangasta. Siellä näkyy tulevaisuutemme.
Toivottavasti kukaan ei kirjoita, että liitytään äkkiä Ouluun. Se ei ratkaise mitään! Olemme Oulun näkökulmasta vain pienen kaupunginosan arvoinen porukka, jonka toiminnot (=palvelut, elinkeinot jne) ovat pian raakattu minimiin. Ajelkaapa katsomassa vaikka Patelaa tai Heikkilänkangasta. Siellä näkyy tulevaisuutemme.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja etpä taida tietää sitä tosi asiaa, että ei ole enää mistä leikata. Joten tulkitsen kirjoituksesi vitsiksi. Kuntaliitos ainoa ratkaisu.
Ouluun liittymällä saadaan lisää leikkauksia. Ei Oulu halua kustantaa Haukiputaan palveluita kuin minimivaatimusten mukaisesti.
Esim. lapset saattaa joutua viemään päivähoitoon Ouluun. Turha haaveilla lisää lääkäreitäkään. Oulussa on jo tällä pula terveyskeskuslääkäreistä. Oulun neuvolapalvelut ovat todella huonolla tolalla. Noista jokaisesta ylläolevasta asiasta on ollut viime viikkojen aikana lehdissä juttua.
aikaa, mutta eihän se näitä liittymis kiihkoilijoita paljon hetkauta. Suurin osa ajattelee omaa napaansa, tai, että tulisi osaksi suurenpaa poliittista ryhmää ja "pyrkyrinä" pääsisi "vihreämmälle" pallille. Onhan tämä jo nähty. Se vain täytyy todeta, että olipa poliittinen väri mikä tahansa, niin vauvasta vaariin on jokaisen elinkaari.
on pula lääkäreistä. Luultavasti siksi että siellä tekee isoja päätöksiä entinen Haukiputaan terveysasioista päättävä henkilö. Lääkärit tekevät joukkopakoa huonon hallinnon alaisuudesta. Useimmiten huonot työolosuhteet riippuvat päättävistä henkilöistä ja heidän huonosta henkilökemiasta, harvemmin palkkauksesta. Lääkäreillä ei ole tapana taistella parannusta näihin asioihin kun on kerran mahdollisuus siirtyä yksityiselle puolelle.
Säästyy iso tukko rahaa. Keskushallinnosta puolet pois kokonaan. Kunnanjohtaja ja kamreeri voisi valmistella kriisiajan hallinnon. Tekninen puoli täysremonttiin. Oma kalusto ja työmiehet pois ja tehtävät ulkoistetaan. Tekninen puoli tarvii ulkopuolisen järkeistäjän. Tehkää ohjelma ja laittakaa yt-neuvottelut käyntiin. Niin muutkin touhuaa. Veroeurot riittämään turvaamaan peruspalvelut!
jos opettajille ei makseta palkkaa kesälomalta, koska sitä ei makseta nytkään, vaan korvaus tulee pidätetyn palkan muodossa. Että silleen!
ensivuonna. Meidän talousarviota rustataan noin 5% verotulojen kasvulla. Lomautukset siis tulossa.
Lisäksi on tulossa se valtionapujen suurremontti 2010, jossa valtionavut jaetaan työssäkäyntialueittain. Eli Haukiputaan tulot putoavat roimasti. Eli ei kurjuutta kummempaa ole tiedossa.