Rattaista lämpimät?

Hei! Neuvokaapa kokeneemmat, että kuinka saa rattaista pakkaskelejä varten lämpimät päikkäreiden nukkumiseen? Tuntuvat niin kovin hatarilta vaunukoppaan verrattuna... Talvella kun maa hohkaa kylmää ihan hirmuisesti ja napero makaa kuitenkin ihan paikallaan rattaissa. Kiitollisena otan vastaan hyviä vinkkejä!
7626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

monen vuoden kokemuksella sanon et kyl rattaat hyvät on nukkumiseen ja lämpöäkin saa hyvin kun ovat tilavat!ihan lampaantalja on paras toppapussin alla, se eristää kylmän pois tai sitten ihan vaahtomuovipalanen pussin alle niin sekin eristää kylmää!

Äänestä

Me ostettiin hobby hallista (saa muualtakin) sellanen tosi paksu "makuupussi", se on siis sellasta veden ja tuulen kestävää kangasta ulkopuolelta ja sisällä paksu toppavuori tms.. tosi kätevä

http://www.hobbyhall.fi/

Äänestä

ja sitten muksu makuupussiin. jos osaat itse tai joku sukulainen niin kudoÄ/kudotuta oikeasta villasta iso peitto, jota voit vielä käyttää lapsen ympärillä makuupussin sisällä tai ulkopuolella. ja sitten tietty tuulensuoja koko hässäkän päälle ellei ole lasitettu parveke tai suojaisa kuisti. mitä useampi kerros, sitä paremmin eristää kylmää.

Äänestä

alapuolelta. Eli nukkujan alle retkeilysolumuovi alusta tai lampaantaljaa. Villaista ylle ja väljää vaatetta. Ja tosiaan,vaunujen päälle kannattaa laittaa sadesuoja ja jos kova pakkanen,niin peittää vaunun suuaukko esim.shaalilla.Näin hengitysilma vaunuissa on lämmintä. Kaverin vauva nukkuu ulkona makoisasti yli 25 asteen pakkasellakin.

Äänestä
  • Ja muksuahan ei yli 15 asteen pakkaseen nukkumaan laiteta!! Jo isommillakin se on pakkasrajana jo pelkkään pihalla olemiseen!! Sano kaverilles heti että soo soo!! Oikeesti!

    Äänestä

  • voi voi kirjoitti:

    Ja muksuahan ei yli 15 asteen pakkaseen nukkumaan laiteta!! Jo isommillakin se on pakkasrajana jo pelkkään pihalla olemiseen!! Sano kaverilles heti että soo soo!! Oikeesti!

    nukkua kovalla pakkasella ulkona päikkäreitä jos hyvin nukkuu parikin tuntia? Toinen vaihtoehto on,että nukkuu sisällä korkeintaan 20 min.ja kiukuttelee väsyneenä koko loppu päivän. Että iham lapsen voinnin parhaaksi on tuo ulkona nukkuminen:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka? kirjoitti:

Hei! Neuvokaapa kokeneemmat, että kuinka saa rattaista pakkaskelejä varten lämpimät päikkäreiden nukkumiseen? Tuntuvat niin kovin hatarilta vaunukoppaan verrattuna... Talvella kun maa hohkaa kylmää ihan hirmuisesti ja napero makaa kuitenkin ihan paikallaan rattaissa. Kiitollisena otan vastaan hyviä vinkkejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu