sisämeluun? Hiljainenhan tuo on muutenkin mutta kiinnostaisi tietää. entä erot farmarin ja sedanin sisämelussa?
olemme aikeissa vaihtaa toureriin tossa heti joulun jälkeen.
tuli käytyä kokeilemassa sedania silloin heti kun se tuli suomeen mutta aikaa siitä on sen verran, että vertailu on melkoisen hankalaa.
olemme aikeissa vaihtaa toureriin tossa heti joulun jälkeen.
tuli käytyä kokeilemassa sedania silloin heti kun se tuli suomeen mutta aikaa siitä on sen verran, että vertailu on melkoisen hankalaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
60000 km takana äänieristys laseilla takana ja ei ole minulla kokemusta vastaavasta autosta normaali lasein. Vastaantulevien atojen suhahdukset tuntuvat kyllä kovin vähäisiltä muihin autoihin verrattuna joten ilmeiseti oman auton rengasäänet vaimenevat myöskin. Auto on tosiaan hiljainen jonka on lähes jokainen kyydillä ollut maininnut ja ihmetellyt tuota hiljaista kulkua ja kyllä pehmeä kyytikin on mainittu. Joku on luullut bensiinimoottriseksi vaikka onkin diesel.
melu ei näe tulla sisälle, kun autossa on tummennetut takasivulasit? Eipä kai noilla laminoiduilla sivulaseilla ole mitään vaikutusta sisämeluun, vaan paremminkin sisälämpöön eli estävät auringon lämpösäteilyä.
lasit ovat eri asia. Tummennus voi olla tavallisissa karkaistuissa yksikerroksisissa tai useampi kerroksisissa laminoiduissa laseissa. Laminoituja laseja on yleisesti käytetty jo aikoja tuulilaseina mutta eipä juuri tavallisen hintaluokan autoissa sivulaseina eikä takalaseina. Nyt laminoidut sivulasit saa lisävarusteena C5:een. Vaimentavat ääntä koska ovat normaaleja paksummat. Ovat tietenkin myös lujemmat ja turvallisemmatkin.
Ne ovatkin äänieristelasit samoinkuin tuulislasikin on akustista lasia ja sen huomaa liikenteessä vastaantulevien autojen äänet ovat hiljaisempia.
Ovat niin hyvät, että yleistyvät kuten moni muukin asia on tehnyt. Aikoinaan laiton auton jossa oli ilmastointi, monet sanovat ei tarvita, vaan onpa yleistynyt kovin.
Eron huomaa hiljaisuutena ja kaupantekijäisinä tulee parempi lämmöneristyskyky, ei huurru niin helposti kuin tavallinen lasi, on myös murtovarmempi.