No mites on vellamo, rahasampo tahkonnut rahaa kotkalaisten kassaan? kovin hiljaiselta vain näyttää parkkipaikalla.
Vellamo!
rikas??
35681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
ka sysäise neuvonnasta tilannetta. Se ei sulle maksa mitään
Miksi menisin kysymään selvää asiaa? eihän siä idioottien rakennuttamassa monumentissä kukaan täysijärkinen käy.
voisi henkilökunnan lomauttaa ja laittaa säästölämmöt päälle 15,avataan toukokuussa kun koulujen luokkaretket alkaa.
Vellamo on ollut jymymenestys.
Heh, jymymenestys!
No paljo sitä rahaa on tullut? varmaan yhtä paljon ku maretariumista.
Mahtavalta näyttää ku maretariumi, toriparkki, tori, vellamo on TYHJILLÄÄN.
niinpä niin... siellä on sit varmaan käynyt vain vajaat 100 000 haamua. ettet vain ole sattunut tarkkailemaan parkkipaikkaa vain maanantaisin? vinkiksi sulle: vellamo on suljettu maanantaisin.
Älkää nyt olko niin katkeria, sehän teidän mieltä kaivertaa, kun siellä on paljon kävijöitä, ja paikka on parasta mitä kotkaan on rakennettu aikoihin.
Omituisia yksilöitä jotka toivovat että siellä ei ketään kävisi, mutta yritetään ymmärtää heitä.
tekisit lauseesi käänteiseksi
Että yleensäkään museoilta tulisi kaupungin kassoihin rahaa, valtio ja kunnat rahoittavat museoiden toiminnat.
Vellamon pääsylipputulot menevät puoliksi merimuseon kanssa ja alle 18 vuotiaat pääsevät ilmaiseseksi,joten pääsylipputuloilla saa maksettua parin maisterin palkan, joita niitäkin on Kymenlaakson Museossa muutama liikaa.
talouden veturi? Imagollisestihan se sitä onkin maailmalla. Ei kaikkea voi mitata suorina numerotietoina paperilla. Ja edelleen peräänkuulutan sitä henkistä pääomaa kulttuurisijoituksista kun puhutaan. Ai että on ihan vieras käsite? No ei se mitään...
Joo, henkistä pääomaa!! mitä vitun henkistä pääomaa saa mädäntyneistä veneistä, ja ruostuneista ankkureista? no jos se pää on tyhjä niin kait sitä pääomaa sitten saa museosta.
Pistetään vellamo ja kaikki muutkin museot, ateljeet, teatterit, oopperat, kaupungin jäähallit sun muut matalaks. Eihän ne mahtavia määriä rahaa kassaan tuo. Laitetaan vaikka mäkkäreitä tilalle, ni alkaa rahaa satamaan oikein jokasuunnasta. Ei kaikkea voi oikeasti ajatella rahassa.
vauhtiin päästiin, niin lopetetaan sairaalat ja mielenterveyshuolto, poliisitoiminta ja palolaitokset. Paljonkos ne laittaa rahaa kassaan?
Ne syö vaan rahaa kokoajan, ei tuota.
Ehkä osassa tapauksia vähentää tappioita, toisissa pitkittää kustannuksia.
Jeesus, että ootte puupäistä sakkia!
Jos ei ymmärrä asioiden tärkeysjärjestystä niin eihän sille voi mitään, jos on idiootti niin eihän sitä itse huomaa, vink vink.
Vihjasta, että jos tuottamattomuuden nimissä ajetaan kaikki "epätähdellinen" toiminta, kuten teatterit, museot jne. alas, niin mitäpä luulet käyvän asukkaille?
Viihtyvät entistä huonommin ja poismuutto lisääntyy entisestään.
Vai mitäpä ajattelet, viihtyisitkö itse kaupungissa, mikä satsaa vain ja ainoastaan välttämättömyyksiin, eikä pyri mitenkään saamaan mahdollisesti lisää asukkaitakin välillä?
No jos tykkäät, niin muuta vaikka johonkin sisäsiittoiselle 50h. asukasluvun omaavalle saaripläntille, niin päästäisiin taas yhdestä turhanitkijästä eroon.
Heh, että sinulle pitää rakentaa museo että viihdyt kotkassa?
No nyt varmaan olet onesi kukkuloilla kun voit rauhassa tutkia mädänneitä laivoja.
Pointti on se että sitä museota 99% kotkalaisista tarvi mihinkään.
kotkalainen tarvitsee kunnallismuseota? Teatteria? Jäähallia?
Toi sun prosenttis on takataskusta heitetty.
No mut mikäs siinä, ei käytetä rahaa mihinkään muuhun ja katsotaan, kuinkakauan täällä porukka viihtyy. Sitten itketään taas, kun ei ole mitään muuta, kun baareja kotkassa.
Kotka ei tunnu olevan muita täynnä, kun valittajia ja ammatti/viikonloppujuoppoja.
Turha sulle mitään on yrittää selittää, lopetetaan koulut ja sairaalat että saadaan vittu musoita joka kadulle, koripallomuseo, jääkiekkomuseo, jooo, mä haluan museon, musta tulee vittu messias ku pääsen museoon.
juuri väittämäni ainakin sinunkohdallasi todeksi.
Heh, mene museoon valaistumaan, saat olla yksin. Tavallinen täysipäinen ihminen ei tarvi museota, mutta sinä tarvit, onnittelen.
No mikäpä siinä, josset tosiaan enään muuta keksi.
Kummasti siellä vään on asiakkaita käynyt, jopa ulkopaikkakunnilta asti.
Oikeinko asiakkaita käynyt, oho. oikeinko 2 kappaletta? no kyllähän niille kannatti museo rakentaa.
selvästi matematiikan tukiopetusta
Mihin perustat väitteen, ettei siellä ole ketään käynyt? Näytäppä todisteita.
Luulisi museon budjetista löytyvän lipputulot kohta? vai ollaanko siitä hissukseen? joo ei puhuta siitä mitään, tulee viä totuus esiin, ettei siä kukaan käy.
sovi mun syliin! Vellamossa on kyllä tilastointi, mene ja kysy ihan sieltä! Vastaanottotoimisto on rappujen yläpäässä ja voit varata ajan ihan pääjöökille, joka sinulle mielellään tilastot kertoo. Nähnyt olen väenpaljouden sinne ja siellä vaeltavan.
Ettet vain kuuluisi siihen turhaan porukkaan jota kaupungin rahoilla on siä kestitetty? no ei haittaa, vaikka luuletkin olevasi kovin tärkeä.
en luulekaan mitään. Tiedän olevani tärkeä! Sulla ei liene ihan yhtä varma tilanne?
Ehkä olet tärkeä, omasta mielestäsi. heh
tärkeä, että SINÄKIN huomasit sen!
joku, jolla on vielä itsetunto tallella
Onhan huorallakin itsetunto, ja viä yleensä varsin korkea, heh
ä.o. määrän jo aikaisemmin
147, jos tajuat mikä se on.
sen kyllä olevan lähinnä "täys" kymppi.