Suosittelisin Kotkan kaupunkia tekemään sopimuksen Asko Kervisen asiassa.
Olemassa oleva pattitilanne rasittaa yhteisöllisyyttä ja vaikuttaa kielteisesti Kotkan imagoon ja ennenmuuta laskusuhdanteessa kaikkinainen riita-asia koettelee Kotkan kaupungin henkilöstöä ja luottamusmiehiä tavalla, joka on pahoiteltavaa.
Yhteisön etu menee demokratiassa yksilön edelle, mutta pitkään ja vailla suurempaa taloudellista merkitystä oleva riita-asia arvovaltakysymyksenä ei palvele ketään. Näin ottaen huomioon, ja ilman sitäkin, kyseessä muodostunut pattitilanne on syytä ratkaista mahdollisimman matalalla profiililla, muistaen asiasuhteiden vaikutukset kokonaisvaltaisesti.
Olemassa oleva pattitilanne rasittaa yhteisöllisyyttä ja vaikuttaa kielteisesti Kotkan imagoon ja ennenmuuta laskusuhdanteessa kaikkinainen riita-asia koettelee Kotkan kaupungin henkilöstöä ja luottamusmiehiä tavalla, joka on pahoiteltavaa.
Yhteisön etu menee demokratiassa yksilön edelle, mutta pitkään ja vailla suurempaa taloudellista merkitystä oleva riita-asia arvovaltakysymyksenä ei palvele ketään. Näin ottaen huomioon, ja ilman sitäkin, kyseessä muodostunut pattitilanne on syytä ratkaista mahdollisimman matalalla profiililla, muistaen asiasuhteiden vaikutukset kokonaisvaltaisesti.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Oletko siinä asemassa että voit kertoa mitä kaupungin pitää tehdä? Mielestäni kaupunki tekee oikein kun antaa oikeuslaitoksen ratkaista asian. Jos kaupunki alkaa "sopimaan" tälläistä yksilön kanssa, synnyttää se tietyissä piireissä suuren "voitonjuhlan" ja voidaan ajatella kaupungin tunnustaneen tappion. Näin ei siis mielestäni pidä missään nimessä tehdä!
Eikö AK:ta kohtaan ole jo riittävästi viljelty tekaistuja mustamaalaus listoja,oletettuja terveystieojen levittelyä jne..
Sopikaa nyt lopulta jonkun toimesta tämä soppa.
Seuraavalla valtuustokaudellako? Vai ennen sitä.Just näin ja.
Yhteisöllä on paitsi päätäntävalta myös kuntalaisten kuuleminen, so. velvoite, jota ei pidä väheksyä. Yksilön oikeusturva (jota ilmeisemmin Kervinen painottaa voimakkaasti) on yhteisön kannalta hankala, mikäli ao. henkilö pystyy hallintovalituksilla ja oikaisuvaatimuksilla ylläpitämään prosessia, joka syntyy kuulemisen puutteen komponentista, ja on yhteisvaikutuiksineen varsin vähäpätöinen verrattaessa sovintoratkaisuun.
Pattitilanteilla on taipumus kasvattaa itse itseään (so. lumipalloefekti) tarpeettomasti, siten riita-asiassa ja mahdollisissa väärinkäytöksissä on suotavaa sovintoratkaisu, joka huomattavasti paremmin yhteisöä palveleva kuin pitkä vastakkainasettelu, johon ilmeisen selvästi liittyy arvovalta-asetelma itse asian kustannuksella.
Ja mitenkähän sopiminen olisi mahdollista?
Ei taida mikään riittää, milloin vaatimukset on täytetty. Niitä taitaa tulla aina vain lisää...
"yhteisön kannalta hankala, mikäli ao. henkilö pystyy hallintovalituksilla ja oikaisuvaatimuksilla ylläpitämään prosessia, joka syntyy kuulemisen puutteen komponentista"
Kyllä, asioiden ratkaisu kypsyy toisiasioiden tunnustamisella! Media-agentti siirtymässä nykyaikaan!
Tällä sivullakin oli muutama kuukausi aikaisemmin kirjoitus, jossa kaupungin valtuuston jäsen kirjoitti, että Kervisen korvausvaatimus on 140000 euroa, jotta hän sopisi kaupungin kanssa.
Täysin kohtuuton vaatimus, koska laittomasta irtisanomisesta korvaus on enimmillään 18 kk:n palkka,Kervisen tapauksessa noin 31000 euroa ja kaikenlisäksi irtisanominen ei ollut laiton.
...levittelet tietoja joista ei ei ole mitään näyttöä, laita valtuutetun nimi tänne joka tuommoisia on rollottanut!
Kotkan kaunki joutuu tunnustamamaan virheensä ennemmin tai myöhemmin, ei ole kaupungin edun mukaista tämä pallottelu ja paikkausversioiden laatiminen!
Kaupungin lakimiehen pitäisi tajuta tosiasiat vaikka se kunnian päälle ottaisikin!
Kaupungille pikkuraha parisataa tuhatta! Olis kannattannu maksaa, mut toisaalta sitte ei olis tulle esille toi loputon kaupungin vale!
tästä asiasta!
Olen kuitenkin nimenomaan tässä asiassa aivan samaa mieltä media-agentin kanssa!
Tämä sotku ei kun paisuu ja paisuu vaan, mitä enemmän hyssytellään ja piilotellaan!
matalaa profiilia, josko se sillä lutviintuis!
"Yhteisön etu menee demokratiassa yksilön edelle, mutta pitkään ja vailla suurempaa taloudellista merkitystä oleva riita-asia arvovaltakysymyksenä ei palvele ketään."
Voidaanko sinun mielestäsi "hankala" yksilö tuomita syylliseksi tekemättömään rikokseen tilanteessa, jossa todelliset syylliset istuvat kaupungin johdossa sensuurinne suojissa?
Jos ja kun tätä asiaa on tarjottu medioille!!!! Onhan se selvää, että jos ei kiinnosta, niin tämä on täyttä pa......!!!! Kyllä kyseiset tahot tekevät tutkinnat asian suhteen.
Kervinen haminalaisten riesaksi! Sinne vaan landelle paskaa lapioimaan, eihän siitä muuhun ole :)
Mutta milloin, siitä päättää kaupungin korkein johto, joka ei välitä maineesta mitään, Kerviselle pitää antaa sille ne kaikki sen omat tiedot ja kaikki kuuluvat paperit ja äkkiä ja sen jälkeen Asko voi painua hevon kuuseen!
Toimikaa!!
...kirjoitukset hyviä ja tosia, tänne mahtuu ja kotkalaisetkin saavat tietoja päättäjien hommeleista samalla!
Mistäs syystä se tuomio tuli jos kaikki kerta totta?
Kuinkahan lainvoimaisesta tuomiosta kertoilet, saahan sitä toivoa vaikka mitä hirttotuomiota jos ei tiedä asioista, tiedossa on että pohjanmaalla tuomittiin mies (niinkuin Kervinenkin) kunnianloukkauksista vaikka olikin kirjoittanut totta, hovioikeuden tuomarit eivät kiistäneet Kervisen kirjoitusten todenperäisyyttä ja sen takia varmaam Kervinen on ehkäpä valittamassa korkeimpaan oikeuteen (kannustan näin tekemään)!
Paskanpuhujia ei pidä päästää aidan alta noin helposti, sentakia valitus aiheellinen!
Kuinka paljon tiedät tästä kervisen kokonaisuudesta, oletko ajan hermolla vai oletko vastikään astunut kehään konsultiksi?
Että oikein laittomasti irtisanottu ei oikein tunnu siltä kun olen seurannut tätä kervisen keissiä tällä palstalla jonne kyseinen henkilö kirjoittelee itsestään kymmeniä kertoja päivässä eri nimimerkeillä,jos hänen potkunsa olisivat olleet laittomat niin miksi ihmeessä emme ole kuulleet että ammattiliitot olisivat ajamassa kaupunkia vastaa kannetaa laittomasta irtisanomisesta jollaisen kohteeksi tämä kervinen kokee itse tulleensa.PS.POTKUT ON POTKUT EIKÄ SILLE MITÄÄN VOI KUN NE TAPAHTUU LAKIA NOUDATTAEN
olenko mäkin kervinen, miks levität askosta paskaa tänne, ottaako koville ja jos ottaa, ota lääkettä!
Kyllähän se enemmistövalta joka suunnan näyttää, laki ja selitykset ei auta, tiesitkö että enemmistö voittaa vähemmistön?!