Hei! Meitä on joulukuussa lähdössä 8 henkilöä Tampereelta Milanoon ko. yhtiöllä. Aluksi ajattelimme, että emme tarvi kukaan matkalaukkuja ruumaan, mutta kävikin toisin. Aloin selvittämään, miten matkalaukut( 2 kpl)lisätään varauksen/maksamisen jälkeen ja se selvisi kyllä. Matka on varattu yhdellä luottokortilla eli varaajana on meistä vain yksi henkilö. Nyt kuitenkin matkalaukkujen lisäys (vaikka 2 kpl = 40 eur)tuottaa sen tuloksen, että jokaiselle lisätään 10 eur/ hlö? Totaalihinta 120 eur??? Mistä on kysymys, mitä en ymmärrä? Vosiko joku kertoa? t. Jusa
Ryanair, laukkujen lisääminen, hinta ???
Jusa XXX
31422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...eli siis teillä on varmaan Web Check-In, jolloin ei ole tiskillä asiointia vaan mennään suoraan lähtöselvitykseen. Jos joku porukasta muuttaa mieltä ja sittenkin halua lisätä yhdenkin laukun ruumaan, niin Web-Check-In muodossa jatkaminen ei ole enää netissä ryhmän kohdalla mahdollista ja kaikkien täytyy käydä tiskillä ja maksaa lähtöselvitysmaksut (siitä varmaan se kokonaishinta tulee).
Kokemukseni mukaan tämä ei kannata. Mieluummin tulostetaan kaikille koneeseennousukortit ja sitten ajoissa kaksi teistä tulosteineen ja matkatavaroineen tiskille - tällöin vain kaksi joutuu maksamaan lähtöselvitys- ja laukkumaksut.
Vielä kerran. Web Check-In, eli lähtöselvitys kotona ja koneeseen mennään lentokentän lähtöselvityksen ohitse suoraan turvatarkastukseen. Yksikin ruumaan menevä matkalaukku - k.o. henkilö joutuu menemään lähtöselvitykseen lentoasemalla ja maksaa sekä laukusta että tiskipalvelusta. Jos matkatavara lisätään netin välityksellä, niin kaikki varauksessa olevat käyvät sen jälkeen maksullisessa lähtöselvityksessä. Jos matkatavaralisäys-asia hoidetaan vasta kentällä, niin muut eivät (useimmiten) joudu maksajiksi.
Kiitos kovasti tästä infosta. itse olen usein "Raijalla" lentänyt, mutten ole joutunut tämän ongelman eteen. Tosi paljon kiitoksia. t. Jusa