kuka tekee exorcismejä

kuka tekee suomessa exorcismeja?
5529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä sen voi ihan suomeksikin sanoa.
Kantsii kysellä seurakunnista.
Katolisesta tai ortodokseilta.
Mutta virallinen kanta lienee kummallakin, että manausta ei enää tehdä.

Äänestä

ja sitä toisenlaista eksorkismia ei kannata tehdä kenenkään.
Sellaisesta ei koskaan hyvä heilahda.

Äänestä
  • mistä seurakunnasta kannattaa kysyä?
    Katolilaiset eivät tee enää kuulemma koska paavi on sen kieltänyt tms.

    Äänestä

Ei sanota "tekee exorcismejä", vaan "harjoittaa pahojen henkien ulos ajamista". Helluntaiseurakunnista löytyy pastoreita, jotka toimivat niin.

Äänestä
  • oikean manausrituaalin voi suorittaa vain vihityn seurakunnan voideltu pappi.
    Eokä siihen ryhdytä heppoisin perustein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kati74665 kirjoitti:

kuka tekee suomessa exorcismeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu