Mitä tarkoittaa, jos näkee unta, jossa tuttu (ei mitenkään läheinen, sellainen jota moikataan tavatessa ja vaihdetaan ehkä sana mutta ei sen enempää) istuu halvaantuneena pyörätuolissa? Unessa tutulta oli mennyt liikunta- ja puhekyky kokonaan ja hänen äitinsä työnteli pyörätuolia. Tunsin halvaantunutta ja hänen äitiään kohtaan suurta myötätuntoa ja sääliä.
Uni kummitteli mielessäni pitkin päivää, sillä se oli minusta todella surullinen ja hirveä. Muistan vieläkin tämän tutun ilmeettömät kasvot hänen istuessa pyörätuolissa kykenemättömänä reagoimaan mihinkään.
Uni kummitteli mielessäni pitkin päivää, sillä se oli minusta todella surullinen ja hirveä. Muistan vieläkin tämän tutun ilmeettömät kasvot hänen istuessa pyörätuolissa kykenemättömänä reagoimaan mihinkään.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ellet näe enneunta, unessa olet itse kaikki hahmot, kulissi, tapahtumat, tunteet jne.
Ja en suosittele, että ajattelisit kyseessä olevan ennenuni, koska on hyvin todennäköistä, että se ei sitä ole.
Sanot, että kyseessä on nimenomaan tuttu ei ystävä, eikä läheinen muutenkaan.
Asia, mitä hän edustaa on sisälläsi jokin helposti kevyen tuntuinen asia. Jokin jonka tunnistat, mutta jota et kummemmin esim. koe taakkana tai vaikeana asiana.
Hän siis on halvaantunut eli eräällä tavalla "jumissa" ruumiissaan.
Voisi viitata asiaan, joka on jäänyt paikalleen mahdollisesti siksi, että et ole ehkä käsitellyt asiaa (syitä voi olla esim. kiire, välinpitämättömyys, et kohtaa asiaa joka päivä tms...)
Äiti on halvaantuneelle varmasti läheisin ihminen, eli luulen äidin kuvastavan rakkautta ja voimaa.
Tunsit sääliä ja myötätuntoa, eli eräällä tavalla suret. Tuntuu pahalle. Sattuu.
Minulle tuli mieleen, että ehkä tämä unessa pyörätuolissa ollut tuttavasi on tavallaan kykenemätön ilmaisemaan itseään. Sitä en tiedä miten se sinun uni-tietoosi olisi tullut...onko sinulla tunteita häntä kohtaan, siis minkäänlaisia (ts. ei välttämättä romanttisia tunteita).
Itse näen usein unia, joissa en osaa käyttää jotain aistiani kunnolla, esim. kuuloa: en pysty kuulemaan unessa toisen puhetta, tai en pysty lukemaan, en ymmärrä puhetta...Näissä unissa on toisena osapuolena aina sama henkilö (myöskin tuttu, ei läheinen vaan moikataan kun tavataan -tuttu).
"onko sinulla tunteita häntä kohtaan, siis minkäänlaisia (ts. ei välttämättä romanttisia tunteita). "
Tähän voin sanoa, että ei. Hän on entinen lukioaikainen luokkatoveri, jonka kanssa emme ole koskaan ystävystyneet tai mitään. Ehkä puoleltani liittyi jonkinlaista ihailua hänen sosiaalisia taitojaan ja upeaa pukeutumistyyliään kohtaan, mutta ei sen kummempaa. En ole nähnyt tätä ihmistä moneen kuukauteen, siis sen jälkeen kun meistä tuli ylioppilaita, enkä varmaan ole edes ajatellut häntä sen koommin. Siksipä olikin outoa, että hän ilmestyi uneeni.