ei taida syke kertoa mitään

hitsi ku olis kiva veikkailla kumpi tuloo..näin aikani kuluksi..
vauvan syke ollu koko raskauden ajan siinä 130-140. toiset on sanoneet että on tytön syke. ja toiset taas sanoo, että pojalla on matalampi syke..heheh hullua touhua tää on..

nyt rv 33...
6566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei se tosiaan mitään kerro. Uskomuksen mukaan tytöllä olisi korkeampi syke ja pojalla matalampi, mihin lie perustuu. meillä esikoisen syke oli keskimäärin 130, eli poika syke ja tyttö se on kun viimeks tarkistin, nyt taas pitäis ultran mukaan olla poika tulossa ja syke keskimäärin 150, eli tyttö syke. Kohta se selviää, että mikä sieltä tulee.

rv 41 2

Äänestä
  • NIINPÄ Olen itse aina luullut, että sydämensykkeestä voi ennustaa...minulla molemmilla kerroilla arvaus osunut nappiin, eli tytöllä oli aina korkeampi syke kuin poikaa odottaessa. Nyt olin hämilläni, kun sydämen sykkeet oli vaan 120, ja tyttöä odotellaan...että onko jokin hullusti?? Neuvolatäti rauhoitteli, että vauva nukkui ja syke on normaalistikin 120-150 riippuen touhuaako lapsi vai lepäileekö. Ei ole mitenkään liittyväinen sukupuoleen. Aina on 50% mahdollisuus osua oikeaan :)

    Äänestä

  • rv34+3 kirjoitti:

    NIINPÄ Olen itse aina luullut, että sydämensykkeestä voi ennustaa...minulla molemmilla kerroilla arvaus osunut nappiin, eli tytöllä oli aina korkeampi syke kuin poikaa odottaessa. Nyt olin hämilläni, kun sydämen sykkeet oli vaan 120, ja tyttöä odotellaan...että onko jokin hullusti?? Neuvolatäti rauhoitteli, että vauva nukkui ja syke on normaalistikin 120-150 riippuen touhuaako lapsi vai lepäileekö. Ei ole mitenkään liittyväinen sukupuoleen. Aina on 50% mahdollisuus osua oikeaan :)

    tuota samaa miettinyt itsekin, että miten ihmeessä sykkeestä voi mitään päätellä, kun toisinaan ne nukkuu, jolloin sykekin on matalampi ja toisinaan taas ovat oikein vilkkaalla päällä, jolloin sykekin on korkeampi.
    Meillä vaan neuvolassakin höpistään, että ihan tytön syke on..

    Äänestä

En itse ainakaan lähtisi sykkeen perusteella sukupuolta arvailemaan. Esikoisellani oli aina suht korkeat sykkeet, 140-160 ja poikahan sieltä tuli. Jotain ne minullekin lääkärit "tyttösykkeestä" puhui. No eipä silti, vielä 28:lla raskausviilla ultrassakin minulle sanottiin, että tyttö on tulossa:)
Eli itse en tämän kakkosen kohdalla enää edes lähde sukupuolta arvuuttelemaan. Selviää sitten, kun synnytys ohi.

Äänestä
  • tämähän alunperin oli ajantappamista..ja pohdiskelua..ei kukaan tosissaan olekkaaan näitten syke asioitten kanssa...

    Äänestä

saan tytön,koska mun suonikohjut oli siin asennossa. jos ne olis ollu vinottain,olis poika tulossa.tiedä häntä.. itte luotan enempi siihe et mis asennos mun tena on aamulla kun herään..jos päin persettä,ni poika,jos taas päin toista aukkoa,ni tyttö..saas nähhä kumpi voittaa.se on joka aamuinen rutiini tarkastus.sit lopussa lasken kumpi voitti.heleppoa kun sen osaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lilliputti................. kirjoitti:

hitsi ku olis kiva veikkailla kumpi tuloo..näin aikani kuluksi..
vauvan syke ollu koko raskauden ajan siinä 130-140. toiset on sanoneet että on tytön syke. ja toiset taas sanoo, että pojalla on matalampi syke..heheh hullua touhua tää on..

nyt rv 33...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu