olette tälläisestä, kone tulisi lähinnä normaaliin netissä surffailuun.ei pelaamiseen
http://www.tietoasema.fi/eshop/index.php?sid=1&pcode=KU347EA#AK8
http://www.tietoasema.fi/eshop/index.php?sid=1&pcode=KU347EA#AK8
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ilmoittamasi kone toimii hyvin perus käytössä eli webcam, laskut, surffailu ja pikku pelit ja elokuvat.
Jopa edullisemminkin voisi löytää, mutta uskon että olet jo aikasi hakenut ja valintasi tehnyt.
Voisin toki kertoa mitä kivaa saat aikaan jos sijoitat läppäriin vajaan tonnin, mutta antaa olla tällä kertaa.
mielelläni ottaisin tietoa vastaan,,itse olen melko noviisi näissä asioissa,
on mulla varaa vähän enemmän sijoittaa, omat kyvyt vaan ei riitä kovin moninaisiin juttuihin.
>olette tälläisestä, kone tulisi lähinnä normaaliin netissä surffailuun.ei pelaamiseen <
Kyllä sillä surfaileee,
Hinta samaa luokkaa kuin näillä suosituilla leikkitietokoneilla, muistia tarpeeksi ja henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että intel prosut ovat luotettavempia kuin amd:t.
Ostaisin!!!
Tietokone on ihan hyvä, mutta se on liian hidas pyörittämään siinä olevaa Vista käyttöjärjestelmää, että se käyttöjärjestelmä pitäisi vaihtaa toiseen. Ei pitäisi olla ongelma tuokaan kun netistä saa ilmaiseksi CentOS:ia ja Ubuntua (ja asennuslevyjä myydään 5€) ja mukana tulee vieläpä muinainen Windows XP jos sen tarvisi olla jostain syystä joku Windows.
Itsellä tällainen "huippukallis" 70€ prosu koneessa mallia Intel ja toimii todella reippaasti. Jos koneessa on 2Gt tai enemmän muistia niin Vista toimii varmasti riittävän hyvin. Mitään high end 3D pelejä tällä ei pelailla eikä tuolla läppärilläkään mutta eipä ole näyttökorttiakaan moiseen.
Mac läppärit on ainaski sata kertaa parempii!
tietysti vähän enemmän voisin sijoittaa,mutta onko vastaavaa hyötyä,käytän kuitenkin vain netissä pyörähtelyyn.kiitos.
halvin mahdollinen 15,4"-läppäri! Tsekkaa esim. netanttilan valikoima.
itselläni vanha kakkoskone:
amd athlon 1,4ghz
512 ram
ati radeon 9600xt.
hyvin siinä vista pyörii,eikä ole mikään karsittu versio.
Kyllä tuo kannettava nettisurffailussa ja elokuvien katselussa toimii.Mitä järkeä on ostaa läppäri vista/xp käyttöjärjestelmällä ja vaihtaa siihen linuksi?Ei käy mun järkeen,maksaa vistasta,mutta ei käytäkään maksamaansa tuotetta.
muistia siinä on tarpeeksi,jos haluaa,voi sinne vielä gigan pistää muistia lisää.Vistassa kannattaa ajaa levyn eheytys heti asennuksen jälkeen ja vaikkapa ccleaner myös.nopeuttaa kummasti toimintaa.