Rooma- Milano

minkä hintaisia?

Eli Roomasta, Terminin asemalta olen liikenteeseen lähdössä, Milanoon olisi tarkoitus päästä ja siellä vietellä pari päivää halvassa hotellissa/hostellissa ja sitten lentää Suomeen. Osaatteko sanoa minkä hintaisia junaliput ovat? Onko Milanon aseman lähellä halpoja hotelleja? Miten pääsen helpoiten Malpensan kentälle keskustasta? Kiitti vastauksista!

7

3854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Junia on hyvin paljon, nopeimpia ovat EuroStar junat. Normaalihinta on 56 euroa, netin välityksellä saa halvemmatkin liput (esim. Amica 45 euroa). Nettiosoite http://www.trenitalia.com - italiaksi tai englanniksi, liput voi tulostaa itse.

      Jos kuitenkin haluat matkustaa tosi halvalla (ja pystyt ostamaan liput joitakin viikkoja ennen matkaa), niin halvimpia ovat lentoliput. Ryanair lentää 4-5 kertaa päivässä Rooman Ciampinon kentältä Milano (Bergamon) Orio Al Serio kentälle alk. 1 euro per suunta (reilusti löytyy lähtöjä hintaan n. 25 euroa, sis. verot), easyJet lentää Fiumicino kentältä Milano Malpensaan alk. 16 euroa/suunta, hinta veroineen, 4 lentoa päivässä.

      • Nimetön

        Mitenkäs easyJetillä menee painorajat? Kun mulla on 20 kilon laukku mukana, ryanairillä saa muistaakseni olla 15, niin en viitsisi ylipainomaksuja maksella. Ja onhan tuo junamatkailu jo kokemus sinänsä... Eli kiitos linkistä!


    • Roomassta Milanoon

      Menin viime helmikuussa makuuvaunussa Roomasta Milanoon. Juna lähti noin 23:00 ja aamulla saavuimnme Milanoon. Säästi hotellihuoneen hinnan. Koko homma maksoi jotain 60 euroa.

    • kentälle

      malpensan kentälle pääsee oman kokemukseni mukaan keskustasta parhaiten bussilla..juna-aseman luota menee turisteille tarkoitettuja busseja noin puolen tunnin välein,lippu maksoi joku 5 e per nuppi.(tosin meitä oli kolme joten oli kai jotain alennusta siitä hyvästä..):) milanossa metro toimi muuten aika hyvin eikä lippukaan maksanut kuin joku euron/päivä,jos ei hostellia löydy ihan aseman luota niin kauempaakin on helppo tulla.hauskaa matkaa!

    • Anonyymi

      junalla n 3 tuntia Milano-Rooma

    • Anonyymi

      Liput on halpoja ja junat nopeita jos sattuvat liikkumaan. Aikataulut ja hinnnat löytyy ajantasaisesti aina lippuluukulta. Turha sitä on tulla tänne avuttomana ihmettelemään vaikka ei olis koskaan ulkomailla käynytkään kuten aloittajan tapauksessa on käynyt.

    • Anonyymi

      Roomasta nopein yhteys Milanoon on Eurostar 3 tuntia 10min. 460km, 95€ , Business 140€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      202
      5894
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3674
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2557
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2079
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1882
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      43
      1837
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1754
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1646
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1492
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      38
      1431
    Aihe