Rooma- Milano

minkä hintaisia?

Eli Roomasta, Terminin asemalta olen liikenteeseen lähdössä, Milanoon olisi tarkoitus päästä ja siellä vietellä pari päivää halvassa hotellissa/hostellissa ja sitten lentää Suomeen. Osaatteko sanoa minkä hintaisia junaliput ovat? Onko Milanon aseman lähellä halpoja hotelleja? Miten pääsen helpoiten Malpensan kentälle keskustasta? Kiitti vastauksista!

7

3780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Junia on hyvin paljon, nopeimpia ovat EuroStar junat. Normaalihinta on 56 euroa, netin välityksellä saa halvemmatkin liput (esim. Amica 45 euroa). Nettiosoite http://www.trenitalia.com - italiaksi tai englanniksi, liput voi tulostaa itse.

      Jos kuitenkin haluat matkustaa tosi halvalla (ja pystyt ostamaan liput joitakin viikkoja ennen matkaa), niin halvimpia ovat lentoliput. Ryanair lentää 4-5 kertaa päivässä Rooman Ciampinon kentältä Milano (Bergamon) Orio Al Serio kentälle alk. 1 euro per suunta (reilusti löytyy lähtöjä hintaan n. 25 euroa, sis. verot), easyJet lentää Fiumicino kentältä Milano Malpensaan alk. 16 euroa/suunta, hinta veroineen, 4 lentoa päivässä.

      • Nimetön

        Mitenkäs easyJetillä menee painorajat? Kun mulla on 20 kilon laukku mukana, ryanairillä saa muistaakseni olla 15, niin en viitsisi ylipainomaksuja maksella. Ja onhan tuo junamatkailu jo kokemus sinänsä... Eli kiitos linkistä!


    • Roomassta Milanoon

      Menin viime helmikuussa makuuvaunussa Roomasta Milanoon. Juna lähti noin 23:00 ja aamulla saavuimnme Milanoon. Säästi hotellihuoneen hinnan. Koko homma maksoi jotain 60 euroa.

    • kentälle

      malpensan kentälle pääsee oman kokemukseni mukaan keskustasta parhaiten bussilla..juna-aseman luota menee turisteille tarkoitettuja busseja noin puolen tunnin välein,lippu maksoi joku 5 e per nuppi.(tosin meitä oli kolme joten oli kai jotain alennusta siitä hyvästä..):) milanossa metro toimi muuten aika hyvin eikä lippukaan maksanut kuin joku euron/päivä,jos ei hostellia löydy ihan aseman luota niin kauempaakin on helppo tulla.hauskaa matkaa!

    • Anonyymi

      junalla n 3 tuntia Milano-Rooma

    • Anonyymi

      Liput on halpoja ja junat nopeita jos sattuvat liikkumaan. Aikataulut ja hinnnat löytyy ajantasaisesti aina lippuluukulta. Turha sitä on tulla tänne avuttomana ihmettelemään vaikka ei olis koskaan ulkomailla käynytkään kuten aloittajan tapauksessa on käynyt.

    • Anonyymi

      Roomasta nopein yhteys Milanoon on Eurostar 3 tuntia 10min. 460km, 95€ , Business 140€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1645
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1279
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      87
      976
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      201
      936
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      863
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      862
    7. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      68
      862
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      840
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      784
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      779
    Aihe