nyt ne saapuivat eteläänkin, quatro-kelit.
Oli aamulla hauska palailla yö vuorosta ja yllättää valoissa mm. 2.5-litrainen Alfa Romu ja svedujen T5-mallin traktori . Ja itsellä "vain" 1.8T Audi. Mutta kun raapii joka nurkasta. Takavedot vielä helpompaa riistaa.
Audi quatro = YLIVOIMAA!!!!
Oli aamulla hauska palailla yö vuorosta ja yllättää valoissa mm. 2.5-litrainen Alfa Romu ja svedujen T5-mallin traktori . Ja itsellä "vain" 1.8T Audi. Mutta kun raapii joka nurkasta. Takavedot vielä helpompaa riistaa.
Audi quatro = YLIVOIMAA!!!!
Vastaukset 17
Vanhimmat
meillä näitä kelejä sanotaan Subaru-keleiksi, mutta jokatapauksessa toivotan myös hyviä Q-kelejä....
Meillä noita kelejä taas kutsutaan AWD-keleiksi, mutta joka tapauksessa toivotan hyviä Subaru ja Q-kelejä.
..näitä kelejä kutsutaan 4WD-keleiksi
"talvikeleiksi" sama mistä päästä vetää tai työntää, pärjää vaikka kesärenkailla.
...taas xDrive keleiksi
4matic keleiksi
meillä ei noita "jossain vaiheessa ehkä kytkeytyviä" systeemejä varsinaisiksi kelivehkeiksi oikein lasketa. ;)
mutta hyvin on pärjätty.
ei nyt mitkään q kelit ole vaan Q4 kelit , sinne jäi Audipaska valoihin, vanhalla torsen versiollaan
Todella asiallinen aloitus, tunnut olevan vielä fiksukin. Yhdys sanat ja kaikki hallinnassa. Lienetkö kotoisin Lappeen rannasta, vai peräti Järven päästä.
Quattro kirjoitetaan kahdella t:llä.
Mitä helvetin riistaa ne autot oikein on??
oletko sinä ihan täyspäinen ihminen, vai mikä keskenkasvuinen pojankloppi lienet??
Oletko sinä koskaan metsästänyt mitään oikeaa riistaa? Tuskin olet edes metsässä käynytkään, tai edes armeijaa käynyt??
Heitä tuollainen paskankirjoittaminen pois!
Että silleen!!
Siskon mies osti a6 quattron ja nyt jo surkuttelee isoa bensakulua ja turhaa nelivetoa. Kyllä swedun aerollakin kivasti pärjää liukkailla joita on tosi harvoin suolauksen ja hiekoituksen myötä nykyään.
Vai mikä siinä kun täytyy pullistella liukkaankelin lähtöjä. Taitaa nuo liukkaat päivät olla kahden käden sormissa joten loppuvuoden otat sitten turpaas, ja sekö on koko vuoden ärsyttänyt?
..puhutaan kovasti q-keleistä kun pääsee rinkiä vetämään parkkipaikoilla ;)
ajotaidottomille on nelivedot. Aiemmin kun oli ainoastaan etu ja takavetoja he olisivat joutuneet talvisin kävelemään.
Saa olla melkoinen tekijä ratissa etenkin jos alla on kitkarenkaat.