Mulla kertyy vaikkua eli korvavahaa tosi paljon, ja se on kuulollekkin haitaksi. Se kertyy yleensä korvareiän sulle "seinämään" vaikeasti irroitttavaksi kovaksi ;( Ja aina kun vanupuikolla puhdistelenkorvia niin puikko on tosi osannsi/keltaisen vahan "peitossa"
Korvat ovat myös "likaisen" tuntuiset ja kutiavat.
Mitä kannattaisi tehdä? Olen kuullut ceridal suihkeen auttavat korvavahan kertymisessä?
Innolla odottelen kikkakolmosia!
Korvien puhdistus
4
4573
Vastaukset
- vaikkuliina
Ceridalilla voi liottaa vaikkua, mutta osta apteekista removaxia tai jotain vastaavaa korvavaikun liottamiseen tarkoitettua korvatippaa. Laita ohjeen mukaan ja sitten käy esim omassa tk:ssa huuhteluttamassa korvasi. Korva huuhdotaan lämpimällä vedellä niin, etää ruskua ei suunnata suoraan kohti tärykalvoa vaan korvakäytävän reunoille. Joskus korvia huuhdellaan myös pirtulla.
Topsilla työnnät töhkää kohti tärykalvoa, huono vehje korvankaivuuseen...itse ongin vaikut pois tavallisella hiuspinnillä... se lenkki tai mutka pää on hyvä... varovaisesti kuitenki ettei mee liian syvälle tai saa jotaki muuta pahhaa aikaiseksi... - Kutinaa
Minulla kanssa sellainen vaikku-korva joka kuivuu ja kutisee. Käyn terveyden-hoitajalla joka huuhtoo korvat,että vaikku irtoaa. Ihan kuivaa karstaa korvakäytävässä.Olen saanut lääkäriltä Locacorten-Vioform tippoja joka on ollut hyvä ainakin minulle,kutinaan ja vaikkuun,irroittaa ihan isoja kuivuneita paloja.Ceridal on myös ihan hyvä aine.
Välillä vaan unohtuu näiden käyttö,ja oireet alkaa taas pahentua.
Taas pitäisi mennä korva-huuhteluun......
Tosi kiusallinen vaiva......- korvaongelmaiset
Mulle ainakin sanottiin, että pitäs käyttää ekana monta kertaaa viikossa korvanpuhdistusainetta, sitten voi alkaa pidentämän väliä mutta kerran viikossa olis kai hyvä, ettei sitä kerry. Eli jos on paha tilanne, niin menkää sine korvahuuhteluun tk:hon ekana ja sitten alkakaa puhdistamaan niitä korvia aineella. Ceridal on tosi toimivaa, omasta mielestä parempaa kuin jopa meiän muut korville tarkoitetut vaikkuaineet. Eli korvaan suihkutetaan, sitten annetaan ola ennen suihkua ja suihkussa vähän suihkutellaan korviin.Sitten suihkun jälkeen voi vielä varovasti putsata korvakäytävän reunoista töhnää pois. Ite otin syvempääkin toisi varovasti, mutta sieltähän sitä likaa lähtikin ihan kamala määrä. Ceridal teki vaikun tosi pehmeeksi, toimi hyvin.
- Anonyymi
Kaiva puukolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315440Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?283489HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2712433- 1281763
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1281474Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3771426Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101223- 131143
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76942- 115905