Suurten koirien omistajat!!!
Mitä kuivaruokaa ja ruokaa yleensä syötätte koirallenne aikuisena.
Meillä pebtu saa nyt royal caninin penturuokaa, mutta on aikas tyyris säkki syöttääaikuisenakin kunruokaa menee enemmän.
Mitä kuivaruokaa ja ruokaa yleensä syötätte koirallenne aikuisena.
Meillä pebtu saa nyt royal caninin penturuokaa, mutta on aikas tyyris säkki syöttääaikuisenakin kunruokaa menee enemmän.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Acanalta löytyy sekä pennuille että aikuisille large breed ruoka ja molemmat ovat hinnaltaan 15 kg/45 €. Vehnätön, soijaton, maissigluteiiniton.
Ite syötin omalle isolle laadukasta isojen aikuisten papua ( eagle pack,nutro´s choice, pro pac) koska kun ruoka on laadukkaampaa, sitä tarvitsee antaa vähemmän. Luppaa saa syöttää kilotolkulla eikä seainakaan ajan kanssa halvemmaksi tule. Sitäpaitsi meidän koira sairastui siitä joten unohda se. Lisäksi annoin kotiruokaa, ei mitään jätteitä vaan riisiä ja lihaa , kalaa tai kanaa keitettynä. Sopiva suhde on noin 1:1 eli antaa saman verran kuivaruokaa kuin antaa kotiruokaa. (esim. 1 kauha kuivapapuja ja i kauha riisi/liha/kana/kala seosta) Lisäravinteita ei pitäisi aikuiselle koiralle silloin tarvita.
mun mielestä kannattas antaa luppaa mulla on itellä kaks koiraa toinen pentu ja toinen aikuinen molemmat syä sitä tosin pentu vielä pehmennettynä
Hohhoijaa näitä 12 vuotiaitten "kokeneiden" koiraihmisten "hyviä" ja hyvin perusteluja neuvoja...