Morjens! Meillä on volvo 740 farmari ja kysyysin olisiko kellään tietoa kuinka korjata bensa mittari?
Mittari heiluu vaan edestakas eikä mitää tietoa paljonko on bensaa. Joskus kun on tankki täynnä niin näyttää jonkin aikaa oikeain.
Eli missä vika? kuinka korjata?
Vaijerissa mittariston takana vai bensa tankissa kohossa.
Kiitos, jos koku osaa auttaa
Mittari heiluu vaan edestakas eikä mitää tietoa paljonko on bensaa. Joskus kun on tankki täynnä niin näyttää jonkin aikaa oikeain.
Eli missä vika? kuinka korjata?
Vaijerissa mittariston takana vai bensa tankissa kohossa.
Kiitos, jos koku osaa auttaa
Vastaukset 8
Vanhimmat
...
Väliä, ooks joku opettaja vai. Toi ei ollu lähellekkää vastaus hänen kysymykseen
väliä? Oletko joku opettaja vai? Tuo ei ollut lähellekään vastaus hänen kysymykseensä.
volvolandian sivui siel on paljon asiaan liittyvää tietoo. http://www.volvolandia.com/SVF/
Katsoppa sinne bensatankin päälle missä kunnossa on littimet ettei hapettumaa ja maadoitus kunnossa.Takakontin pohjassa irrotettava peltilevy jonka takana on nämä bensamittarille menevät johdot sekä bensaanturi joka mittaa bensan määrä tankissa.Nämä seikat kunnossa niin siirymme mittaristoon.Tämä on helppo rasti jos vaikka tässä olsi jotain vikaa.Kuinka on lämpömittari se näyttää oikein vain kuinka .Jos lämpö ja bensamittari käyttäytyvät oudosti silloin mittaristossa oleva jännitteentasain on rikki.Mittaristo lähti irti 240 kun irroti ratin suojat ja mittaritaulussa alakulmissa 2 ruuvia vedä alareunasta ulospäin mittaristoa jolloin yläpuolella olevat kiinnityshakaset antavat mittariston tulla ulos.Irrota liittimet sekä katso siitä bensamittarin taustasta niitä kylmäjuotoksia.Kolvi, tinaa ja lakkaa ja taasen muittaristo pelaa.Toivottavasti.
Minulla oli aivan sama ongelma ja luulin korjaamisen olevan mahdotonta. Yhtenä ehtoona kuitenkin irrotin mittariston (alanurkista muovilätkät pois ja ruuvit auki - mittari ulos ja johdot irti --- paina mieleesi tai kuvaa oikeat kiinnityspaikat). Vein mittariston keittiön pöydälle ja avasin ruuveja takaa sekä irrotin pienellä mutterilla kiinnitetyn polttoainemittarin. Sitten tinailin kaikki juotokset uusiksi mittarin takaa --- laitoin homman kasaan ja kiinnitin mittariston takaisin paikoilleen. Sitten jännitys tiivistyi ... mittari nousi normaalin oloisesti ja pysyi paikoillaan -- epäilin sen toimivan. Tankilla käynnin jälkeen sain viimeistäänki vahvistuksen onnistuneesta operaatiosta mittari meni ihan tappiin asti. Aikaa korjaukseen meni n. yksi tunti. Kustannukset muutama sentti sähköä kolvin lämmittämiseen. Helppoa kuin heinänteko!
Ei muuta kuin tinamaan.
http://koti.welho.com/samkarka/ohje/
volvon mittariston taka ei ol ainuttakaa vaijjerii sähköl ne toimii :D vika on mitariston takan olevis osis jos se heiluu vaan ... sielt on sellane sentti kertaa sentti mötti paskana käy kaikki juotokse läpi kolvil ni rupee toimii :D