Pelletin tulevaisuus

Vapo pysäyttelee pelletitehtaita, koska sahanpuru loppuu sahojen lopetuksen myötä.
http://www.vapo.fi/fin/etusivu/tiedotteet/?id=55&selNews=298
7784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei taida pelletin käryttämisellä olla tulevaisuutta.

Äänestä

hintaa ja siihen valui pelletin edullisuus mutta sama millä lämmittää, aina se on kallista.

Pidänpä kaksoiskattilan lämpimänä, siinä palaa öly, puut ja kaikki muu kotitalousjäte. Sähkövastuksenkin saa jos siltä tuntuu.

Äänestä

http://www.vapo.fi/fin/etusivu/tiedotteet/?id=55&selNews=296
"Pelletti-liiketoiminnan kannattavuus pysyi heikkona, mikä johtui lämpimien säiden aiheuttamasta ylitarjonnasta. "


http://www.vapo.fi/fin/etusivu/tiedotteet/?id=55&selNews=298
"Vapo Oy aloittaa yt-lain mukaiset neuvottelut mahdollisista tuotannonsupistuksista ja niiden henkilöstövaikutuksista. Yt-neuvottelut koskevat kaikkia henkilöstöryhmiä viidellä pellettitehtaalla ja liiketoiminnan myynti- ja hallintotoiminnoissa ja niiden piirissä on noin 70 henkilöä."

Supistetaanko tuotantoa pelletin liikatuotannon takia?

Onko liikatuotanto edelleen kasvamassa laman ja siitä johtuvan eurooppalaisen energiateollisuuden(lämpö- ja sähkövoimalat) hiljenemisen takia?

Selitetäänkö meille suomalaisille tilanteen johtuvan raaka-aineen vähyydestä,jotta hintaa ei tarvitsisi laskea,kuten on tapahtunut keski-euroopassa?

Äänestä
  • Turvepellettiä on hyvin saatavissa tulevaisuudessakin, ellei Vihreät Rouvat rauhoita kaikkia soitamme.

    Äänestä

  • helpompaa on laittaa tehdas seisomaan ja odotella kysynnän kasvua. Palkkojen tiputtaminen on suomessa hyvin vaikeaa. Lomautus ei.

    Äänestä

Onneksi hyvään aikaan kouvolaan tuli firma joka tuo hyvälaatuista tuontipellettiä,nyt jo edulliset hinnat eikä ole riippuvainen suomalaissahoista

Äänestä

ne puutullit pelletintuontia?naapurin puolella olis materiaalia pöllistä pelletiksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uhattuna kirjoitti:

Vapo pysäyttelee pelletitehtaita, koska sahanpuru loppuu sahojen lopetuksen myötä.
http://www.vapo.fi/fin/etusivu/tiedotteet/?id=55&selNews=298

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu