Luottamuspula, kuinka kasata luottamus

kaikkia lähimmäisiä kohtaan?

Heippa!

Minulla on ongelma. Myönnän sen. En luota ihmisiin. Tottakai luotan päivätuttuihin, kun ei minun tarvitse niille sydäntäni avata ja luottaa tärkeimmissä asioissa.

Mutta kun ihmisestä tulee sydänystävä, niin en luota enää. En halua pudota korkealta, siksi en luota. Tiedän että sanotaan, että jos odottaa pahinta, niin se tulee tapahtumaan. Mutta kun en odota mitään. En vain luota.

Miten saan kasattua luottamuksen kaikkiin ihmisiin ja sydänystäviini? Menetin jo miehenikin luottamuspulan takia. (yksi syy, muiden joukossa) En siis koskaan epäillyt että hän pettäisi minua sängyssä jonkun toisen kanssa. En vain muuten luottanut. Sitä en osaa edes kuvailla kuinka en luottanut. Kuitenkin luotin ettei hän tekisi mitään pahaa minulle tai kotonani (omisti avaimet) jne...

Onko joitakin kirjoja tai nettisivuja tai jotain mistä saisin tukea ja apua ongelmaani? (ilmaista, suht halpaa) Haluan parantua. Haluan pystyä luottamaan ihmisiin. Auttakaa minua.

1

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelma**

      ihan samanlainen ongella on mullakin. poikaystävääni en luota pätkääkään. mutta toisaalta luotan että hän ei esimerkiksi tyhjennä tiliäni ja häivy tai varasta kukkarostani rahaa tai pahoinpitele minua tai muuta vastaavaa.
      mutta hänen kanssakäymiset muiden ihmisten (erityisesti naisten) kanssa on todella epäilyttävää. hänen miespuoliset kaverinsa ovat myös aika epäluotettavan oloisia vaikka hyvin heidätkin tunnen.
      hän pettää usein lupauksiian, on epärehellinen siis. jättää myös kertomatta asioita ja tiedostaa salailunsa. silti aina uskottelee että "luota kulta luota"
      en enää tiedä mitä tehdä. tai tiedän, pois pitää päästä ja pian, mutta tunteet ovat tässä taas niin isona muurina edessä että ei se tule onnistumaan. lähteminen on koettu moneen otteseen, on vähän on/off meininkiä siis. kun mies valehtelee tms, suutun ja lähden, en pidä yhteyttä, osoitan selkeästi että minua on loukattu. sitten jossain vaiheessa palaan taas takaisin. hetken on hyvä olla, kunnes taas jotain kertomatta jätettyä paljastuu.
      ainoa miten pääsisin eroon tästä, olisin jommankumman kuolema. siis raa'altahan se kuulostaa, mutta mitäs muutakaan..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      422
      3145
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      84
      2436
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      80
      2053
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1768
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      8
      1330
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      73
      1299
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      294
      1116
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      16
      1097
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    Aihe