Kiertävät elokuvat

Miten moni oli?

Kun olin lapsi, niin maaseudulla oli kiertävät elokuvat. Johonkin maalaistaloon tuli elokuvat ja koko kylän porukka kokoontui katsomaan. Saatte olla varmoja, että ohjelmassa oli Pekka ja Pätkä!

4

460

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steffo

      Meidän kylällä talvisaikaan lämmitettiin normaalisti kylmillään seisova seurojentalo kun elokuvan näyttäjä saapui. Viikkoa ennen olivat julisteet ilmestyneet maitolavan seinään. Siellä sitten istuttiin puupenkeillä päällysvaatteet päällä ja kintaat kädessä filmiä katsomassa.

      • Jatkoa

        Sitten tuli musta-valko televisiot.
        Kun naapuriin tuli, niin koko kylän väki istui ja katsoi. Oli ihan kuin elokuvissa.

        Tai ainakin melkein.

        Kuka muistaa "Lauantain toivotut levyt"?
        Koko perhe istui ja kuunteli. Aloitettiin vakavammalla musiikilla ja loppua kohti "keveni". Korva tarkkana kuunneltiin. Sen jälkeen mentiin sitten saunaan. Yleiseen saunaan tai omaan saunaan.


    • silloinennen

      Ne oli aikoja ne.
      Oli muutakin tekemistä kuin koko ajan olla nenä kiinni kännyssä tai tuijottaa netfixiä tai plärätä koneella. (no joo itekin tässä koneella muistelen muistelen).

      Yleisessä saunassa oli "pesijä", joka ihan työkseen pesi saunojia. Aika kuuma homma. Oli peltiset pesuvadit. Onhan niitä yhteissaunojia nykyisinkin, mutta se oli sellainen yleinen kaupungin sauna, minne tulivat kuka mistäkin. Luukulla maksettiin.

      Olin maalla kerran häissä ja tanssit pistettiin pystyyn ihan tavallisessa huoneessa. Hyvin sai tanssittua.

      Pyykki pestiin purolla, se oli sellainen iso lähde, oli tehty puusta reunukset ympärille. Siellä oli myös pikkuinen avomökki ja iso uunipata. Sitten tuli UPO-pesukone ja siinä oli se mankeli samassa, millä sai pois ylimääräiset vedet väännettyä pois. Ulkohuussi oli meillä laitettu liiterin nurkkaan.
      Vesi kannettiin kaivosta sisään, tunkio oli liiterin vieressä.

    • Anonyymi

      Hyvä idea tuo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2734
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2317
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1092
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1050
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      942
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      56
      833
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      281
      784
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    Aihe