Kun olin lapsi, niin maaseudulla oli kiertävät elokuvat. Johonkin maalaistaloon tuli elokuvat ja koko kylän porukka kokoontui katsomaan. Saatte olla varmoja, että ohjelmassa oli Pekka ja Pätkä!
Kiertävät elokuvat
4
460
Vastaukset
- Steffo
Meidän kylällä talvisaikaan lämmitettiin normaalisti kylmillään seisova seurojentalo kun elokuvan näyttäjä saapui. Viikkoa ennen olivat julisteet ilmestyneet maitolavan seinään. Siellä sitten istuttiin puupenkeillä päällysvaatteet päällä ja kintaat kädessä filmiä katsomassa.
- Jatkoa
Sitten tuli musta-valko televisiot.
Kun naapuriin tuli, niin koko kylän väki istui ja katsoi. Oli ihan kuin elokuvissa.
Tai ainakin melkein.
Kuka muistaa "Lauantain toivotut levyt"?
Koko perhe istui ja kuunteli. Aloitettiin vakavammalla musiikilla ja loppua kohti "keveni". Korva tarkkana kuunneltiin. Sen jälkeen mentiin sitten saunaan. Yleiseen saunaan tai omaan saunaan.
- silloinennen
Ne oli aikoja ne.
Oli muutakin tekemistä kuin koko ajan olla nenä kiinni kännyssä tai tuijottaa netfixiä tai plärätä koneella. (no joo itekin tässä koneella muistelen muistelen).
Yleisessä saunassa oli "pesijä", joka ihan työkseen pesi saunojia. Aika kuuma homma. Oli peltiset pesuvadit. Onhan niitä yhteissaunojia nykyisinkin, mutta se oli sellainen yleinen kaupungin sauna, minne tulivat kuka mistäkin. Luukulla maksettiin.
Olin maalla kerran häissä ja tanssit pistettiin pystyyn ihan tavallisessa huoneessa. Hyvin sai tanssittua.
Pyykki pestiin purolla, se oli sellainen iso lähde, oli tehty puusta reunukset ympärille. Siellä oli myös pikkuinen avomökki ja iso uunipata. Sitten tuli UPO-pesukone ja siinä oli se mankeli samassa, millä sai pois ylimääräiset vedet väännettyä pois. Ulkohuussi oli meillä laitettu liiterin nurkkaan.
Vesi kannettiin kaivosta sisään, tunkio oli liiterin vieressä. - Anonyymi
Hyvä idea tuo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342734Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612317Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151092
- 971050
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13942Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La56833Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.281784Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50781