Mahtaisko olla kyseessä umpisuolen kipu kun on ollut pientä pistoa oikealla alavatsassa.Välillä ei kipua tunnu,kipuja on ollu yli kuukauden.Kysyisinki että millasia oireita on umpisuolen kipeytyessä ja kuinka kauan umpisuoli kestää ennen kun täytyy lähteä lääkärille?
Umpisuoli
8
24251
Vastaukset
- Kokenut
Umpilisäke oireilee ensin koko vatsan alueen kipuna, onka jälkeen pistävän kivun tunne siirtyy selkeästi oikealle alavatsan puolelle. Ainakin minun tapauksessani 24 tuntia kivun alkamisesta oli pakko lähteä lääkäriin. Umpisuoli kuitenkin kai voi oireilla ensin lievemmin ennen varsinaista tulehtumista. LÄÄKÄRISSÄ KANNATTAA KÄYDÄ VARMASTI, ei kannata missään tapauksessa odotella!
- Sippa
Minultakin on umpisuoli leikattu. Itselläni se alkoi huonona olona, joka vain huononi, ja huononi tylpäksi kivuksi asti... Kun en huonoa oloa eikä kipua enää kestänyt oli pakko lähteä lääkäriin. Siinä vaiheessa olo oli jo niin heikko että tuntui että silmät muljahtelee päässä, jalat vapisi kuin maratonin jälkeen kun kylmä hiki otsalla raahauduin terveysasemalle. Ensioireista lääkäriin lähtöön meni noin 3-4 tuntia.
Umpisuoli voi oireilla kuitenkin hyvinkin eri tavoilla. Valitettavasti lääkärit ei tunnu ottavan sitä vakavissaan ennen kuin on todella viime hetket käsillä.
Oletko nainen? Jos olet niin toinen vaihtoehto voisi olla että oikeassa munasarjassa on jotain oikkuilua? - Doc
Sulla umppari vaivaa, jos on yli kuukauden kipuillut. Yleensä umppari on korkeintaan muutaman päivän episodi joka päätyy leikkaukseen. Oirekirjo vaihtelee runsaasti. Ylensä tautiin kuuluu vatsakivut, jotka painottuvat oikealle alavatsalle. Alussa monesti kivut tuntuvat koko vatsalle. Tärinäarkuus on miltei aina (esim kipu hyppelyssä, kuopat autossa jne). Yskäisy myös monesti tuottaa kipua oikealla alavatsalla. Kuumetta on usein muttei aina. Oksenteluakin saattaa joskus olla. Itse olen kuitenkin oppinut, että tuskin on mitään niin tyypillistä kuin epätyypillinen umppari. Tämän vuoksi kannattaakin aina käydä lääkärissä jos vatsakipuja on.
Jos olet nainen, niin suosittelisin sinulle ensisijaisesti gynekologilla käyntiä. Kipu saattaa tulla sisäsynnyttimistä. - pajuntu
Minulla oireet alkoivat aamuyöstä, ja puolen päivän aikaan kivut olivat jo niin mahtavat, että ainoa vaihtoehto oli suunnata suoraan kohti sairaalaa. Harmi että jouduin jonottamaan tunti tolkulla Peijaksessa ennen kuin sain kipulääkkeitä, ja pääsin leikkaukseen. Leikkaukseen pääsin seuraavana yönä yhden aikoihin, mutta se ilta oli yhtä helv....iä. Toivoi jopa "leikillään" että kuolisi päästäkseen kivuista, mutta oikeasti ei, koska kotona odotti 8kk ikäinen esikoinen, ja toinen tulossa keväällä.
Eli...omakohtaiset ja työkavereiden ja tuttavien kokemukset ovat, että YLEENSÄ kun umppari alkaa vaivata, mieluummin tuntien kuin päivien sisällä makaat leikkauspöydällä. Prosessi yleensä on suht nopea. Poikkeuksia suuntaan jos toiseenkin saattaa olla, mutta yleensä kai ensioireista aika nopeasti kivut pahenevat yli sietokynnyksen.
Terv. 1999 umpparistaan eroon päässyt onnellinen isukki.- eikekkase
Joo mullakin on vaivannu umpisuoli nyt päivän... Aluksi kipu ilmeni koko vatsassa, särkyä aivan hirveesti ja en voinut liikkua. vatsakipu kumminkin hävisi parin tunnin aikana, kun olin paikoillani ja silloin kipu siirtyi umpisuolen kohalle. Menin sairaalaan ja multa mitattiin verenpaineita yms kokeita tehtiin minulle. 5 tunnin aikana he kertoivat minulle tulokset ja sanoivat että on lievä tulehdus. Lähettivät minut kottiin ja sanoivat että jos kipu pahenee tai mitään vastaavaa niin heti leikattavaksi vain. Sekä sanoivat vielä että syö kevyesti. No tässä sitä nyt ollaan, pientä kipua on oikeella alavatsassa. Minulla ei ole minkäänlaisia oireita.
- merja
jos olet nainen sinulla voi olla kysta oikeassa munasarjassa sillä itse epäilin umpisuolta mutta sitten selvisikin että oireet johtuivat oikean puoleisen munasarjan kystakasvaimesta...
- uteliaana#
Moi merja täytyykö tuota munasarjan kytakasvainta leikata vai meneekö se itsestään ohi..?
- -
uteliaana# kirjoitti:
Moi merja täytyykö tuota munasarjan kytakasvainta leikata vai meneekö se itsestään ohi..?
Mulla tuntui alavatsassa oikeella kipua, jota epäilin umpisuoleksikin mutta viikon lievän kipuilun jälkeen selvitin asian ja vesikysta löytyi oikeasta munasarjasta. Ne yleensä sulavat itsestään pois, joten sitä tyydyttiin vaan seurailemaan ja käskettiin tulla uudestaan 3 kk kuluttua jos vaivaa. Kysta tuntui n. kuukauden verran kunnes tunne hävisi, joten ilmeisesti kysta on joko hävinnyt tai pienentynyt..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241566- 291403
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!701242- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761179Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18972Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per177865