Canonin laatueroja

Ostin EOS450D:n ja kaveri osti samaan aikaan
EOS1000D:n. Vertailtiin kameroita ja otettiin
samalla kakkulalla samalle muistikortille samalla
automaattivalinnalla (maisemakuva)samasta kohtaan
kuvia jalustan avulla. Molemmissa kameroissa
paras JPEG-laatu käytössä.
Mistähän voi johtua että EOS100D:n kuvat ovat tarkempia/terävämpiä. Molemmissa kameroissa kuvan
terävyyssäädöt nollassa, eli ei korostuksia. Onko
kukaan EOS450D omistaja törmännyt vastaaviin yksilövikoihin, tai viallisiin tehdasasetuksiin yms.? Vastauksista etukäteen kiittäen.
5763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja kontrasti ovat korkeampia - lisäksi sensorin antialias-filtteri on heikompi. Ole huoleti, kyllä 450D:n kuvat ovat hieman parempia samoilla asetuksilla.

Äänestä
  • terävöitykselle on eri kohdassa, jos vertaat mitään, vertaa raw-muodossa.

    Äänestä

  • se nollapiste kirjoitti:

    terävöitykselle on eri kohdassa, jos vertaat mitään, vertaa raw-muodossa.

    nopeasta vastauksesta, en kyllä ymmärtänyt kumpaakaan. Voisko saada selväkieliset versiot.

    Äänestä

  • > 1000D:ssä oletusterävöitys ja kontrasti ovat korkeampia - lisäksi sensorin antialias-filtteri on heikompi. Ole huoleti, kyllä 450D:n kuvat ovat hieman parempia samoilla asetuksilla.

    ...hyvin tuo EOS 1000D näyttää pistävän kampoihin tuolle EOS 450D:lle.

    http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor/Camera-rankings

    Äänestä

Molempia olen miettinyt seuraavaksi kameraksi, kun olen vasta aloittelemassa kuvaamista. Testeistä ei tunnu löytyvän absoluuttista totuutta. Dp Reviewistä kun katseleen niin 450D voisi olla hieman parempi, mutta tämä otsikko sanoo toista. Resoluutio riittää molemmissa omiin tarpeisiin ja ilmeisesti toi KIT objektiivi ei ole laadultaan kaikkein paras, mut alkuun sillä varmaan pärjää. Ilmeisesti tuo 450D on hieman parempi kun vertaillaan raw-tiedostoja, näin ainakin DP Review väitti.

Tosin 150 euron säästö kameran hinnassa (1000D n.450€ ja 450D n.590€) siirtyy muihin varusteisiin. Tolla rahalla voisi saada jo jonkun kiinteän objektiivin. Canonissa taidan pysyä, kun osaan käyttää ko. valmistajan laitteita jo ja printterikin kantaa samaa nimeä.

Pitänee käydä toteamassa kumpi sopii paremmin käteen. 450D:n runko on kaiketi pienempi kuin 100D:n ja se ei välttämättä ole huono asia mun tasoiselle kuvaajalle. Tiedän kyllä, että isolla rungolla saa parempia kuvia, mut olen pienikätinen joten tuo tuskin haitannee.

Auttakaa aloittelijaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EOS450D kirjoitti:

Ostin EOS450D:n ja kaveri osti samaan aikaan
EOS1000D:n. Vertailtiin kameroita ja otettiin
samalla kakkulalla samalle muistikortille samalla
automaattivalinnalla (maisemakuva)samasta kohtaan
kuvia jalustan avulla. Molemmissa kameroissa
paras JPEG-laatu käytössä.
Mistähän voi johtua että EOS100D:n kuvat ovat tarkempia/terävämpiä. Molemmissa kameroissa kuvan
terävyyssäädöt nollassa, eli ei korostuksia. Onko
kukaan EOS450D omistaja törmännyt vastaaviin yksilövikoihin, tai viallisiin tehdasasetuksiin yms.? Vastauksista etukäteen kiittäen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu