salongin vaahtomuoviset sohvatyynyt. Sen verran on suolavettä vuosien mittaan imeytynyt tyynyihin, että ne tuntuvat nyt aina kosteilta. Uskaltaako niitä ruveta huuhtelemaan puhtaalla vedellä? Täytyisi pestä perusteellisesti, että sisältä lähtisi kaikki suola pois. Miten ne olisi paras pestä ja saako tuon suolan pesulla pois vaahtomuovista?
Millä puhdistaa
suolaiset..
3612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllähän muovi vettä kestää.
Käsittääkseni ei tuossa paljon ole menetettävääkään, mutta vaahtomuovin laadusta riippuen on helpompaa tai hankalampaa. Kuivuminen voi kestää kauan, mutta onhan tässä vielä uuteen kauteen aikaa.
Suola liukenee puhtaaseen veteen, mutta kai niissä muutakin on joten mietoa yleispesuainetta ensiksi ja lopuksi puhdasta vettä huuhteluun. Huuhtelu on varmaan työläin vaihe.
Ongelma on tuttu, koska seilaan isoilla vesillä. Kaikki päälliset kannattaa irroittaa ja panna pesukoneeseen (ehkä kerran vuodessa). Muutaman kerran olen uusinut patjat ja tyynyjen sisukset. Jos pelkät tyynyt on ongelmasi, laita pesukoneeseen yksi kerrallaan.
Kun suolaa kertyy tekstiileihin tai vaahtomuoveihin, ne todellakin kostuvat aina ilman viilentyessä ja ovat kuivia enää vain aurinkoisella kuivalla kelillä. Homehtuminen tulee ongelmaksi, ellet pese kosteutta imevää suolaa pois.
Vaahtomuovien uusiminen on mahdollista, jos pesu ei onnistu. Tyynyt on leikattu kaareviksi, uusien leikkaaminen itse aivan samanlaisiksi voi olla työlästä, siksi olisi mukava kuulla pesuvaihtoehdosta ohjeita ja kokemuksia.