Toimeentuloturvasta?

Heips, elikkä saan kelalta tukea asumislisä opintotuki just sen verran et pystyn oma kuukausittaisen asumiseni maksamaan, ja sitten hain opintolainaa kun harrastuksiini eikä ruokaan/vaatteisiin/oppikirjoihin jääny ollenkaan rahaa ja mietin et onko minun mahdollista hakea myöskin toimeentuloturvaa?! koska ens kuussa on ehkä kuukaudelle n.10€ käytettävänä ja se huolestuttaa ja jää jopa perhekki ilman joululahjoja.. Onneksi lounaan saan aina koulusta..
3631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Selailin toimeentulotuen lakia ja en löytänyt siitä mitään syytä miksi et saisi:

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412

Mutta minua oikeasti mietityttää se sun vuokran suuruus jos kerran kaikki tukesi menee siihen. Voi olla että he kehottavat sinua muuttamaan matalampi vuokraiseen kämppään kun kyllä opintotuen ja -lainan kuuluisi opiskelijalle riittää.

Äänestä

Opintotuki = opintoraha asumislisä opintolainan takaus (et voi saada opintotukea ja asumislisää, koska asumislisä jo sisältyy opintotukeen)

Toimeentuloturva = toimeentulotuki

Asut liian kalliisti (liian iso kämppä?) ja elät liian leveästi tuloihisi nähden. Voi olla, ettei paljon sossua kiinnosta auttaa, kun yrität saada katettua aivan liian isot menosi yhteiskunnan rahoilla.

Äänestä
  • Älä usko moista p-puhetta! Hyvä kun opiskelet, valitettavasti meille (toistaiseksi) pienituloisille peruseläminen on erityisen kallista.

    Jos sinulla kuluu koko opintoraha ja asumislisä (vähän yli 450 €) vuokraan, se kuullostaa siltä, että asut itseksesi yksiössä ja pienessä kaksiossa. Et todellakaan elä liian leveästi, juuri sen halvemmalla ei tänä päivänä ainakaan pk-seudulta vuokrakämppää löydä. Solun saattaisit saada jopa reilun satasen halvemmalla, mutta sossu ei sellaiseen häirikkö-/kommuuniasumiseen sinua voi velvoittaa. Vuokrasi on ilmeisesti aivan kohtuullinen/normaali yleiseen tasoon verrattuna.

    Sinulla pitäisi karkeasti jäädä asumiskulujen jälkeen n.400 € elämiseen (sisältää opintolainaa 300 €/kk). Toivottavasti tätä tt-tuen perusosaa vuoden alusta korotetaan, paineita siihen olisi. Niinpä ilmoittamiesi tietojen perusteella saisit sossusta n.100 € /kk. Kannattaa hyödyntää, jos olet siihen oikeutettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opintolainaa nostavaa kirjoitti:

Heips, elikkä saan kelalta tukea asumislisä opintotuki just sen verran et pystyn oma kuukausittaisen asumiseni maksamaan, ja sitten hain opintolainaa kun harrastuksiini eikä ruokaan/vaatteisiin/oppikirjoihin jääny ollenkaan rahaa ja mietin et onko minun mahdollista hakea myöskin toimeentuloturvaa?! koska ens kuussa on ehkä kuukaudelle n.10€ käytettävänä ja se huolestuttaa ja jää jopa perhekki ilman joululahjoja.. Onneksi lounaan saan aina koulusta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu