usein syötyäni tulee maha todella kipeäksi ja joskus menee sekaisin. lyhyt kuvaus, mutta voiko kyseessä olla jokin ruoka-allergia? alle 6 vuotiaana en myöskään pystynyt juomaan yhtään maitoa, enkä edes syömään mitään maitotuotteita, mutta se meni vaan ohi, voiko olla tullut uudestaan?
kiitos mahdollisista vastauksistanne
ruoka-allergia?
4
538
Vastaukset
- olisiko
Oireiden perusteella minulle tulee ensin mieleen laktoosi-intoleranssi. Tulevatko oireet maitotuotteiden nauttimisen jälkeen? Ei allergiakaan tietysti poissuljettu ole, oireet voivat olla aika monenlaisia.
- nooooora
kävi laktoosi-intoleranssi mielessä. en ole kiinnittänyt huomiota mitä olen syönyt, mutta tästä eteenpäin aion tarkkailla, että selviäisi.
onko sinulla tai muilla tarkempaa tietoa laktoosi-intoleranssista? (olen itse todella hidas ja huono etsimään tietoa mistään) täytyisikö maitotuotteiden syöminen lopettaa kokonaan jos on laktoosi-intoleranssi? tai voiko sitä jotenkin hoitaa pois - minä80
nooooora kirjoitti:
kävi laktoosi-intoleranssi mielessä. en ole kiinnittänyt huomiota mitä olen syönyt, mutta tästä eteenpäin aion tarkkailla, että selviäisi.
onko sinulla tai muilla tarkempaa tietoa laktoosi-intoleranssista? (olen itse todella hidas ja huono etsimään tietoa mistään) täytyisikö maitotuotteiden syöminen lopettaa kokonaan jos on laktoosi-intoleranssi? tai voiko sitä jotenkin hoitaa poisLaktoosi-intolerantikko ei siedä maidon sokeria. Se ei ole allergia. Hyla-tuotteissa maidon sokeri on pilkottu eri muotoon ja ne käyvät useimmille laktoosi-intolerantikoille. Kokeilepa niitä (tai ingmanin vastaava tuotesarja taitaa olla into, pakkauksessa lukee vähälaktoosinen.). On myös olemassa täysin laktoosittomia maitotuotteita, eli ei kun kaupan hyllyjä koluamaan. Todella herkille laktoosittomatkaan tuotteet ei välttämättä sovi, mutta silloin olisit takuulla jo yhdistänyt oireesi maitotuotteisiin.
- minä80
nooooora kirjoitti:
kävi laktoosi-intoleranssi mielessä. en ole kiinnittänyt huomiota mitä olen syönyt, mutta tästä eteenpäin aion tarkkailla, että selviäisi.
onko sinulla tai muilla tarkempaa tietoa laktoosi-intoleranssista? (olen itse todella hidas ja huono etsimään tietoa mistään) täytyisikö maitotuotteiden syöminen lopettaa kokonaan jos on laktoosi-intoleranssi? tai voiko sitä jotenkin hoitaa poisJa huomaathan, että maitoa "piilotetaan" moniin tuotteisiin. Eli muista lukea makkaroiden ja valmisaterioiden pakkaukset kunnolla läpi, että niissäkin lukee laktoositon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353