zafira autona

zafis

voiko kukaan kertoa kokemuksista zafiraan?ollaan ostamassa 98-02 vuoden mallia bensakoneella perhe autoksi.onkohan mitään tyyppivikoja?

4

2130

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zafira2000

      Meillä vuoden 2000 Zafira 1,8 Elegance, ajettu nyt 215 000 km. Ollaan oltu tyytyväsiä. Monikäyttöinen auto, ja ei liian isokaan.Osta isommalla 1,8 koneella varustettu, jotta tehoa löytyy isommallakin kuormalla. Joitain pieniä vikoja on ollut muuta ei mitään erityistä. Pitäisi vähitellen vaihtaa uudempaan, Zafira on yksi vaihtoehto.

      • Jees..

        Meillö on Zaffe 2.2 bensa koneella, ja vetää kivasti vaunuakin. 1.8 luultavasti vaunun kans aikas laiska!!

        T:J


    • Meillä Zafira 1.8 Elegance vm-2001 on ollut neljä vuotta ja kilometrejä tänä aikana tullut 70tkm. Mittarissa tällä hetkellä 175tkm. Suurin remontti oli ilmastoinnin kennon uusinta. Lisäksi vaihdettu molemmat etupyörän laakerit. Jarrupalat eteen ja taakse vaihdettu, eteen myös jarrulevyt. Myös takaäänenvaimennin vaihdettu. Suurin osa näistä mielestäni normaalia kulumaa, joita tulee joka autoon. (Paitsi ehkä tuo ilmastointiremontti). Katsastuksista on aina menty kerralla läpi.
      Autona ollut meille mieleinen, ennenkaikkea monikäyttöisyyden vuoksi. Muuntuu 7-hengen tila-autosta käden käänteessä pieneksi pakettiautoksi.
      Kokemukset sellaisia että ehkä jos vaihtoa ajattelen, niin uudempi Zafira lienee listalla hyvin kärjessä.
      Opeleita paljon parjataan, mutta itsellä ollut Kadettia, Astraa ja vectraa, ja kaikki on hyvin pelannut ja remontteja ollut melko vähän. Isoja ei ollenkaan. Mutta onko itselle sitten sattunut vain hyviä yksilöitä? Mene ja tiedä.
      Omasta puolestani voin suositella.

    • zafiiri

      Saimme auton todella halvalla ja epäilimme siinä olevan "koira haudattuna", mutta nyt puoli vuotta ajelleena mitään isompaa ei ole eteen tullut. Käsijarru säädettiin, eipä muuta. Ostovaiheessa kokeilin muutamia tila-autoja ja yllättävän moni tuntui ajaessa pakettiautolta, zafira oli jämäkkä ja henkilöautomaisen mukava kaikinpuolin. Tilaa on todella hyvin sisällä ja perällä= erinomainen lapsiperheelle tai koiran omistajalle.
      Miinuksina: ilmastonpuutostalvina tuppaa joskus ovet jäätyä kiinni ja peräluukun nappi myös. Lasinpyyhkijät ovat typerästi sijoitettu "vallihautaan", jonne kaikki lumi jäätyy helposti. Kytkin on hieman jyrkkä ja koneella pitää antaa kierroksia jonkiin verran ykkösellä kaasutuntuma on joskus hiukan ailahteleva, eli valoista lähdettäessä tulee helposti liikaa kierroksia. pehmeyttä ja joustavuutta kaipaisi. Lumipyryllä ja sohjolla sivupalkkien peittävyys vain kasvaa entisestään, joten pyyhkimet saa säätää tarkasti pyyhkimään ihan ikkunan reunaan saakka.
      Mutta: alle 4000€ autoksi tämä on uskomattoman hyvä ja hiljainen auto. Suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      212
      999
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      864
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      801
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      211
      742
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      67
      662
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      560
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      39
      557
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      513
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      513
    Aihe