Mitä lähihoitajat tekevät vanhainkodissa? Opiskelen lähihoitajaks ja varmaan koulussakin saan jonkinlaisen vastauksen kysymykseeni ajallaan, mutta haluaisin jo valmiilta lähihoitajilta tietää, millaista heidän työ on? Varmaan vaihtelee paikoittain ja päivittäin millaisia päivät ovat, mutta olisi silti kiva lukea kokemuksia.
Lähihoitaja vanhainkodissa
lähihoitajaksi opiskeleva
31387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perushoitoahan se työ on vanhainkodeissa. Teet vuodepesuja ja vaihdat vaippoja, käytät kävelemään pystyviä vessassa, suihkutat, syötät ja petaat sänkyjä. Nostat potilaita istumaan pyörätuoliin. Ehkä jaat lääkkeitä joissainpaikoissa.Täytät kaappeja liinavaatteilla ja tarvikkeilla. Lisäksi verensokerin ja verenpaineen mittausta, haavojen hoitoa, vatsantoimituksia sekä insuliinin pistoa.Eiköhän se ollut siinä.
Itse olen sellaisella osastolla töissä, missä kaikki vanhukset käytetään vessassa ainakin 2 kertaa päivässä. Kaikki tulevat päiväsaliin syömään ja virikkeitäkin järjestetään mahdollisuuksien mukaan. Muutamia höppänöitä dementikkoja on myös. Lähes kaikki tarvitsee apuja normaaleissa rutiineissa (pesut ja pukemiset). Tykkään todella paljon kun asukkaat ovat suht virkeitä ja nousevat ylös sängyistään. En ikinä jaksaisi olla osastolla töissä missä vaan kaikki makavaat sängyissään, ja vielä puhumatta, eli ei mitään omaa mielipidettä/tahtoa.
-perushoitotyötä!!
Johon kuuluu sitte esim:
syöttäminen
peseminen / kylvetys
vaippojen vaihto
ruoan teko(joissain paikoissa)
ulkoilutus