Olisiko hyviä ideoita, miten kannattaisi lähteä askartelemaan n. 1,5 metriä korkeaa suhteellisen aidon näköistä palmua? Tulee rekvisiitaksi hawaii-aiheisiin juhliin, joten ei nyt tarvitse ihan oikeasta mennä läpi, mutta että näyttäisi kutakuinkin palmulta kuitenkin. Aina parempi, mitä kevyempi palmusta tulee, mutta sen tulisi kuitenkin pysyä ihan omin avuin pystyssä.
Miten pääsisi vähimmällä vaivalla?
Kaikki vinkit ovat tervetulleita!
Ideoita palmun tekoon?
7
1724
Vastaukset 7
- hanzq
Sopisiko rungoksi pahviputki?
Pinnaksi kierittäisi vaikka suikaleiksi revittyä kangasta, jossa reunat antaisi rispaantua.
Pahviputkia voisi kysellä ainakin kangaskaupoista.
Lehtien suhteen ei nyt tähän aikaan yöstä mitään pälkähdä päähän, mutta jos tulee mieleen, niin tulen kertomaan :D- *Coconut*
Tuo oli muuten todella hyvä vinkki. Mietinkin, mistä löytäisi jotain sellaisia pitkiä putkia, mutta kangaskaupastahan niitä!
Ja jos haluaa vähän paksumman rungon ni voihan niitä laittaa vaikka kolme sillai kiinni toisiinsa ja sitten vielä päällystää jollain.
Kiitos kätevästä ideasta!
Lehtiä varten onkin jo paperit ostettu =D
Ei sitten muuta ku pari kookospähkinää roikkumaan kylkeen ni valmista on! - Rungon
*Coconut* kirjoitti:
Tuo oli muuten todella hyvä vinkki. Mietinkin, mistä löytäisi jotain sellaisia pitkiä putkia, mutta kangaskaupastahan niitä!
Ja jos haluaa vähän paksumman rungon ni voihan niitä laittaa vaikka kolme sillai kiinni toisiinsa ja sitten vielä päällystää jollain.
Kiitos kätevästä ideasta!
Lehtiä varten onkin jo paperit ostettu =D
Ei sitten muuta ku pari kookospähkinää roikkumaan kylkeen ni valmista on!hakisin puutarhaiikkeestä, tai tekisin itse. Sellainen kanaverkosta tehty putki, jonka voi täyttää tiiviisti turpeella. Lopuksi ympärille voi kiertää jotain kivannäköistä köyttä/narua antamaan 'kaarnalle' hiukan struktuuria.
- Lehdet voisi
tehdä kankaasta, vaikka askarteluhuovasta. Lehtiruodoksi rautalankaa ja kangas leikataan hapsuiksi (suikaleiksi) lehtiruodon molemmin puolin.
- hkk....
mikä vinkki ois ikkuna koristepalmuu niiku jostai kartongist tai jostai ilmoitelkaa ihmeessä jos keksitte jottai.
- SXSX1
Riittävän paksusta huovasta saa kivoja lehtiä. Niistä voi sitten askarrella jotain muuta, kun palmua ei enää tarvitse. Muovi on tässä suhteessa hankalampi.
- Palmuilija
Miten toteutit lehdet tuliko niistä vähänkin aidon näköiset?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1152403Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371453Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha641995- 106983
- 71962
- 97878
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686