Omistan 20-30 vuotta vanhan Eva-ompelukoneen. Kone toimii ihan hyvin, joten vaihtamiseen ei erityisesti ole syytä. Mielelläni sitä huoltaisin ja öljyäisin, kunhan vain keksisin miten sen tekisin. Koneen ohjekirjassa mainitaan lisätarvikkeena öljypullo, mutta ei sanallakaan kerrota, mihin sitä lykätään. Tietääkö joku?
Ompelukoneen öljyäminen
7
14630
Vastaukset
- Osku.
Mutta uudemmat sähköompelukoneet ainakin 70 luvulta saakka:
ainakin Husqvarnan ruotsalaismallit on varustettu sintratuin teräslaakerein jotka ei vaadi jatkuvaa voitelua, näin kankaisiin ei tule öljytahroja.
Itsevoitelevissa koneissa laakerit valmistetaan metallipulverista ja puristusvaiheen aikana laakeri kyllästetään öljyllä. Kun ompelukonetta käytetään, niin laakerin lämpiämisen vaikutuksesta öljy muuttuu notkeammaksi/juoksevammaksi, eli voitelua tapahtuu. Aikaa myöten öljy kuluu pois ja ainoat huoltotoimenpiteet ovat laakerien vaihto tai laakerien voitelu huollossa. Normaalissa käytössä laakerit kestävät vuosia.
Tärkein huolto ompelukoneelle on puhdistaa se irtonöyhdästä ja nukasta.
Toki öljyäminenkin on aika ajoin paikallaan, mutta pika-apuna auttaa jo puhdistus.
Ja muuten, öljyämisen jälkeen kannattaa ensimmäisenä ommella jotain tummaa ja tummalla langalla, sitä öljyä kun voi tulla vielä jostain koneen sisuksista esim. puolalankaan.
Katso Evan käyttöohjeesta ( manuaalista kohta huolto ) mitkä on voideltavia kohteita, ja kuinka kansi avataan minun 70 luvun ”Husussa” on kolme ruuvia ja kansi lähtee pois
Tai sellainen piirros koneen eri osista ja sen yhteyteen merkitty reiät, joihin öljyä tiputetaan 2-3 tippaa, saattaa olla jopa punaiset pisteet
Jossain koneessa on syytä öljytä kaikki metalliosat mitkä hankaa toisiaan,
manuaalissa saattaa lukea, että ylös alas-tanko öljytään noin kerran vuodessa.
Jossain saumurin ohjekirjassa lukee myös neulatangon öljyäminen
Pfaffissa ( 70-luvulta ) myös kestovoitelu, ohjeen mukaan sitä ei siis tarvitse kummemmin öljytä, tippa öljyä sukkulaan ( sukkulapesään? ) silloin tällöin riittää.- riittää!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yksi tippa puolakoteloon riittää !
- ompelu
Yksi tippa puolakoteloon riittää. Sen jälkeen kannattaa ommella tyhjää ilman lankoja. Näin öljy leviää tasaisesti ja öljytahroja ei tule kankaaseen. Itselläni on husqvarna 3600 ja sitä ei ole täytynyt öljytä, vaikka viimeksi ollaan käytetty 20 vuotta sitten :-)
- siksakki
Onko kellään tietoa tai kokemusta Elna automatic-ompelukoneesta. Sain sellaisen koneen omistukseeni erään muuton yhteydessä. Otin sen talteen vaikkei tarvetta ollutkaan. Kone oli käytön jäljeltä; siis ehjä. Mitään manuaalibookia tai huolto-ohjetta ei ole.
Koneen kannessa on 3 punareunaista reikää....lienevätkö niitä öljyreikiä?- Näin_se_on
Juuri ne ovat öljyreikiä ja kaikki muutkin punaisella merkityt paikat. (Esim. koneen päässä, kannen alla)
- Suomibound
Vaikka on myöhässä vastaus, mutta jos joku haluaisi etsii seuraava kerta samanlainen kysymys, kannattaa menee YouTube ja pistä Haku siitä. Olen löytänyt vaikka mitä videoita (Suomeen kieli) ja kuin katsoisi miten toiseen ihmiseen toimi, se helpottaa epävarmuus
- Anonyymi
Ostin myös verkkokauppa.comista aikoinaan ompelukoneen ja mukana tuli öljyputeli, mutta missään ei sanota mihin sitä pitää laittaa. Kerrassaan nerokasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 425807
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?795496Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2475321Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494669Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k274566Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1773914- 1343424
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283116Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233095Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42491