Aseiden valmistusmateriaalit

sasdfsas123

Rupesi mietityttämään mm. miksi jotkut aseet vanhetessaan muuttuu ruskeaksi, jotkut eivät. En siis tarkoita ruostumista, vaan sellaista tasaisen ruskeaa nättiä patinaa, jota joissain vanhoissa aseissa näkee. Lieneekö valmistusmateriaaleissa syy tähän ilmiöön?

Sitten toinen juttu mikä kummastuttaa on nykyaikaisten mustaruutiaseiden luvattoman huono taso. Omasta piettan coltkopiostani liukeni rekyylikilvestä sinistykset kolmannen ampumakerran jälkeen saippuaveteen. Piipussakin oli silminnähden syöpymää, vaikka "oikeaoppisesti" asetta olen käsitellyt. Ainoa, että tuon kolmannen ratareissun jälkeen palasin kotiin niin väsyneenä, että ase jäi saippuaveteen yön yli. Ei oikein jaksaisi uskoa, että cowboyt ovat 130 vuotta sitten joka laukauksen jälkeen sanoneet inkkareille että "oottakaas vähän" ja huuhdelleet ja öljynneet aseensa.

Osaakohan joku sanoa miten esim. 1880-luvulla valmistettu peacemaker eroaa materiaaleiltaan ja viimeistelyiltään nykyisestä vastaavasta? Oletetaan että kysymyksessä on sinistetyt aseet.

Kiitos asiallisista vastauksista!

8

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täsä

      on sitä ,että et koske rasvasilla sormila sileään pintaa Huom . Tämä tarkottaa metallia.Ja sitte aavikko juttu on pitkä tarina.Teräs on löytyny jo 1700-luvulla.ja sitte näistä on kehitelty eril,aisia metalleja.Kysyppä joltain sepältä.

    • Jostakin

      Että nämä 1800 luvun Coltit olisivat kirjokarkaistuja, eli siitä saaneet erikoisen värinsä. Ps saippuavedestä pyssys ei varmaan tykkää. Puhdista aseöljyllä ja räteillä niin kuin muutkin.

      • tarkista

        tarttuuko.Onko tuote harakan pyrstön värinen?


      • sasdfsas123
        tarkista kirjoitti:

        tarttuuko.Onko tuote harakan pyrstön värinen?

        Olen nimenomaan sepältä kuullut että saippuavedessä huuhtelu on välttämättömyys (uusille) mustaruutiaseille ammunnan jälkeen. Sen jälkeen vasta rassaus ja öljy. Vanhoista vehkeistä en tiedä, vaikka niitä joku nurkissa onkin, kun en ole luvittaa viitsinyt.

        Mitä meinasit että tarttuuko? Magneetti ainakin tarttuu. Ihan normaali mustaksi keitetty ase on tuo pietta.


      • katusoturi
        sasdfsas123 kirjoitti:

        Olen nimenomaan sepältä kuullut että saippuavedessä huuhtelu on välttämättömyys (uusille) mustaruutiaseille ammunnan jälkeen. Sen jälkeen vasta rassaus ja öljy. Vanhoista vehkeistä en tiedä, vaikka niitä joku nurkissa onkin, kun en ole luvittaa viitsinyt.

        Mitä meinasit että tarttuuko? Magneetti ainakin tarttuu. Ihan normaali mustaksi keitetty ase on tuo pietta.

        Millä tahansa aseella ammuttaessa piipun sisäpintaan syntyy pieniä mikrohalkeamia. Saippua poistaa vedestä pintajännityksen, ja se menee halkeamiin. Öljyäminen ei poista vettä ja piippu syöpyy hiljalleen. Yksi kerta ei tee mitään, mutta jatkuvasti (saippua)vedellä pestäessä voi alkaa syöpymisjälkiä tulemaan.


      • kaide666
        sasdfsas123 kirjoitti:

        Olen nimenomaan sepältä kuullut että saippuavedessä huuhtelu on välttämättömyys (uusille) mustaruutiaseille ammunnan jälkeen. Sen jälkeen vasta rassaus ja öljy. Vanhoista vehkeistä en tiedä, vaikka niitä joku nurkissa onkin, kun en ole luvittaa viitsinyt.

        Mitä meinasit että tarttuuko? Magneetti ainakin tarttuu. Ihan normaali mustaksi keitetty ase on tuo pietta.

        Joo, sama vanhoissa aseissa, entiset mosurit piti vettä lämpimänä povarissa taikelleissään.


    • ahaajoo

      siihen aikaan aavikolla menevät ihmikset eivät aavvistanu kuin se lähellä on.

    • Baikalin testaaja

      Liian pitä liottaminen on jopa pahempi kuin (kuivan aseen) putsaamatta jättäminen.

      Vettä on toki hyvä käyttää mustaruudin palojätteiden irrottamiseen, mutta ei ylettömän pitkään liottamiseen. Veteen liukenevat salpietarin (=typpi) ja rikin palojätteet nimittäin muodostavat veden kanssa happoja kuten rikkkihapoketta, eikä sellaisessa happolitkussa likoaminen taatusti ole hyväksi raudalle. Saippua neutraloi happojen vaikutusta, mutta silloin saippuan pitää olla emäksistä, siis lipeäpitoista, mielellään vanhanaikaista pyykkisaippuaa tai vastaavaa. On hyvä tietää, että liika lipeäkin voi "pestä" sinistystä pois aika tehokkaasti.

      Siis vesipesu tulee tehdä nopeasti, lopuksi puhtaalla vedellä huuhdellen ja huolellisesti kuivaten vaikka ensin pyyhkeellä ja sitten lämpimässä ilmavassa paikassa. Pieni puhaltelu vaikka hiustenkuivaajaalla ei ole pahasta jos on kiire vetämään öljyjä rautoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      158
      4206
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      10
      3113
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      135
      2690
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2278
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2164
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1808
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      38
      1686
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1684
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      58
      1266
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1141
    Aihe