Mä huomaan tulleeni katkeraksi, kun olen jäänyt viime vuosina niin yksin ja ilman ystäviä. Perheettömyyskään ei katkeroita, mutta totaalinen yksinolo ei tee kenenkään terveydelle hyvää.
Aina puhutaan, että lähimmistä pitää välittää. Tietääkseni lähimpäni ja "ystäväni" tietävät että olen yksinäinen, mutta yhteydenpito on vaan niin vaikeaa.
Itse taas olen jättänyt taakseni joitakin ihmissuhteita, mitkä perustui hyväksi käyttämiseen ja ainoa tehtäväni oli toimia terapeuttina ja siinä oli oma terveys mennä. Ne ystävät joihin itse haluaisi pitää yhteyttä, eivät juuri yhteyttä pidä tai ovat yltiökiireellisiä, monien kanssa yhteydenpito on tupannut jäämään joulukorttiasteelle vaikka itse olen yrittänyt olla aktviivinen. Myöskään omista sisaruksista ei ole seuraa eivätkä he tunnu halukkailta joskus viettämään yhteistä aikaa.
Tämä katkeroittaa minua, vaikka en niin haluaisi.
vihainen saa olla
5
620
Vastaukset
- banned-takku
itse sama ongelma.
on vain yxi keino ulos. SINÄ teet aloitetta rehellisesti omana itsenäsi. Uskallat.
Asetu niiden kaverien asemaan jotka niin ilkeesti (muka) ei pidä yhteyttä muuten kuin joulukorteilla vaikka tietää että olet yxinäinen. Vaivautuisitko sinä pitämään seuraa ihmiselle jolla ei ole muuta annettava kuin valitus "oon yksinäinen pidä mulle seuraa"?... mieti tarkoin. sinulla tarvii olla jotain myönteistä annettavaa - kaikilla on jotain - muuten lähes kaikki karttavat sinua. Ehkä joku juttelee säälistä, mutta onnko se sitä mitä etsit?
Esiin vaan sieltä maton alta säälimästä itseäsi. Olet kumminkin parempi tyyppi kuin mitä luulet! ;)- tietoisuustaso
Useimmassa olemisentuntopulmassa käyttövoimana on tietoisuudentasovaje.
On tasan turhaa kehottaa toista rämäkämpiin irtiottoihin, ellei aivo niitä ns. jakele.
Joku hyvä onnenkantamoinen voi johtaa tietoisuudentason nousemiseen.
Yleisin näistä tietenkin on sopivan kumppanin ja perheen tuoma tyytyväisyys elämänsä kuvioon.
Kun oma avioliitto ei tuo harmoniaa (itsellä, on suuntauduttava elämään niillä eväillä,
joita geenit mahdollisesti sallisivat.
Vaimo pisti kovasti hanttiin omille harrastuksilleni ja lupasi lähteä pois.
Toki saat mennä sanoin, asuminen täällä on vapaaehtoista.
Luulen, että itsensä kehittämisessä piilee jonkunlainen luonnonlaki.
Sen huomioimatta jättäminen on elämän suurin virhe. - ikävä tunne
Aina näköjään löytyy näitä tyyppejä, jotka tekevät tulkintoja ja haluavat mestaroida toisten asioilla, vaikka eivät asioiden todellisesta laidasta tiedä mitään.
Ensinnäkin OLEN hyvin aloitteellinen ja sehän se oli jo koko jutun pointtini. Toiseksi en todellakaan ole valitellut ystävilleni "kun olen niin yksinäinen". Nyt sinulla meni pahasti asioiden syyt ja seuraukset sekaisin. Kannattaa jatkossa vähän varovaisemmin olla tuputtamassa neuvoja ja varoa syyllistämästä ihmisiä heidän omista ongelmistaan. Vähän empatiakykyä peliin! - TakkuTakiainen
ikävä tunne kirjoitti:
Aina näköjään löytyy näitä tyyppejä, jotka tekevät tulkintoja ja haluavat mestaroida toisten asioilla, vaikka eivät asioiden todellisesta laidasta tiedä mitään.
Ensinnäkin OLEN hyvin aloitteellinen ja sehän se oli jo koko jutun pointtini. Toiseksi en todellakaan ole valitellut ystävilleni "kun olen niin yksinäinen". Nyt sinulla meni pahasti asioiden syyt ja seuraukset sekaisin. Kannattaa jatkossa vähän varovaisemmin olla tuputtamassa neuvoja ja varoa syyllistämästä ihmisiä heidän omista ongelmistaan. Vähän empatiakykyä peliin!Aivan asiallinen olin arvioissani, luettuani nyt uudestaan viestisi. Esim. kohta "muut tietävät yhteystietoni" "yhteydenpito silti vaikeaa" paljastaa lipsauttamalla että odotat toisten tekevän aloitteen.
Viimeisin viestisi oli riitairaa pskanjauhantaa. Voin vain toistaa mitä sanoin edellä, ja uuden viestisi luettuani lisätä siihen kuolemanvakavissani kärjistyksen:
Katso Peiliin. Ongelmiesi syy on siellä. Tuolla tavoin jos intät ja puhut pskaa ja valitat miten kurjaa ja katkeraa elämä on niin ei ihme jos vältellään >.>
Ja diagnoosini eivät ole netti-teini-besserwisserin pätemistä vaan tulevat elämänkokemuksesta. - TakkuTakiainen
ikävä tunne kirjoitti:
Aina näköjään löytyy näitä tyyppejä, jotka tekevät tulkintoja ja haluavat mestaroida toisten asioilla, vaikka eivät asioiden todellisesta laidasta tiedä mitään.
Ensinnäkin OLEN hyvin aloitteellinen ja sehän se oli jo koko jutun pointtini. Toiseksi en todellakaan ole valitellut ystävilleni "kun olen niin yksinäinen". Nyt sinulla meni pahasti asioiden syyt ja seuraukset sekaisin. Kannattaa jatkossa vähän varovaisemmin olla tuputtamassa neuvoja ja varoa syyllistämästä ihmisiä heidän omista ongelmistaan. Vähän empatiakykyä peliin!Viestini oli muotoiltu minulta poikkeuxellisen ystävälliseen ja rohkaisevaan sävyyn. Jos TUOSTA , noin positiivisesta viestistä, on valittamista niin kato tosiaanp rkle sinne peiliin. Tommosta jaksa kukaan! En esiinny parempana kuin sinä, olen itsekin prkleen vaikea luonne jota monen moni on ruvennut sen takia karttamaan, mutta siksipä juuri tiedän nämä asiat tarkalleen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 144423
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831682Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2651516Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731495Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2421371Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121140Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041079- 931034
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651013